Co je dobré vědět o Ramadánu a na jaké datum připadá v roce 2019?

Jedete do muslimské země v období Ramadánu? Pak návštěvu dobře zvažte. Zatímco někteří turisté si postní měsíc pochvalují, jiní nadšení s místními nesdílí. Co je to Ramadán a na co se připravit, vyrážíte-li na dovolenou zrovna v tomto čase?

Co je to Ramadán?

Ramadán je pro muslimy nejdůležitějším svátkem, ke kterému se váže půst. Postní měsíc začíná každý rok v jinou dobu, a to kvůli islámskému lunárnímu kalendáři, který je o 11 dní kratší než gregoriánský. 

Postní období je v islámských zemích spojeno s vírou, očistou a duchovním souzněním. Pro muslimy to znamená, že od východu slunce až do setmění nesmí jíst, pít a ani kouřit, naopak celý den se modlí a čtou verše Koránu. Připadne-li tak svátek na letní měsíce, kdy je horko a dny jsou delší, není vůbec lehké postní období zvládnout. 

Kdy je Ramadán v roce 2019?

Letos muslimský svátek začíná 6. května a končí 4. června. V tomto období byste tak měli v islámském světě dodržovat pár základních pravidel. 

Jaká pravidla platí pro turisty v období Ramadánu?

Nejčastěji se zahraniční turisté střetnou tváří v tvář se sváteční atmosférou Ramadánu v Egyptě, ve Spojených arabských emirátech, v Tunisku, v Turecku nebo v Ománu.

Turisté ale nemusí zvyky Ramadánu striktně dodržovat, přesto je dobré příliš neprovokovat. Na veřejnosti tak není doporučováno jíst, pít a kouřit, v některých zemích byste se mohli dočkat pokuty nebo dokonce i vězení. Navíc počítejte s tím, že některé restaurace, bary a kavárny mohou mít zavřeno, popřípadě poskytnou jen omezenou nabídku jídel a nápojů.

Na veřejnosti byste neměli ani žvýkat nebo chodit nevhodně oblečení. Už jen z úcty k tradicím je dobré volit konzervativnější oblékání, pro ženy tak platí dlouhý rukáv, pro muže dlouhé kalhoty.

Většiny hotelových resortů se ale žádná omezení a doporučení netýkají, pro turisty je tak v komplexech připraveno všeho dostatek. 

Po setmění se dočkáte atmosféry, kterou zažijete jen při Ramadánu

Někteří cestovatelé si záměrně plánují dovolenou v období Ramadánu, protože chtějí zažít tu nezaměnitelnou atmosféru. Města jsou slavnostně vyzdobena a nasvícena, po západu slunce se pak ulice doslova zaplaví místními, kteří vyráží s rodinou a přáteli na jídlo. Právě večer totiž začíná takzvaný iftár, kdy muslimové hodují, nakupují a schází se. Jejich prvním jídlem po celodenním  půstu jsou datle a voda nebo mléko.

V restauracích je po setmění jídlo podáváno formou bufetových stolů, každý si tak může naložit podle svého. Vyrazíte-li večer do ulic i vy, snadno se můžete objevit mezi místními v jedné z restaurací. Lidé v období Ramadánu rádi také hostí a ke stolu zvou turisty.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.