Evropa

Bezpečnost v Chorvatsku

Je destinace bezpečná?

Chorvatsko je bezpečnou evropskou destinací, kde se nemusíte ničeho bát. Vypovídá o tom také snížená kriminalita oproti jiným zemím. Nejbezpečnější jsou logicky přímořská letoviska. Pakliže byste vyrazili do vnitrozemí, vyhýbejte se spíše lokalitám s upozorněním na podzemní nevybuchlé miny.

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru. Pokud chcete být při přípravě na dovolenou do Chorvatska opravdu důslední, sjednejte si před odjezdem pojištění proti krádeži.

Na co si dát v Chorvatsku pozor?

Chorvatsko je moderní evropskou zemí, která je k turistům velice tolerantní, takže nejste svazováni žádnými pravidly a omezeními. Dokonce i ženy se mohou na plážích opalovat bez horního dílu plavek.

I přesto je dobré zmínit několik věcí, s nimiž je třeba počítat. Především dámy budou velice často oslovovány místními mladíky. Určitě byste neměli fotografovat vojenské objekty a podobné důležité budovy. Při koupání v moři nikdy neplavte za vyznačené bójky. Pokud se budete bavit s Chorvatem, je slušnost, naučit se alespoň pár základních slovíček, což místní lidé velmi ocení. Naopak je pobouří rozhovory na tamní poměry, a to vzhledem k nedávnému válečnému konfliktu.

Postoj k alkoholu

Chorvatsko se staví k alkoholu velice kladně. Dodržovat musíte pouze stejná pravidla, jako v kterékoliv jiné evropské zemi. To znamená konzumace až od 18 let. Pokud jde o alkohol za volantem, jsou Chorvaté trochu tolerantnější a mají povolenou hranici do 0,5 promile.

Na mnoha místech lze zakoupit nejenom dovozový alkohol, ale také ten místní, kde jednoznačně vedou tamní pálenky. Je to například bylinná Rakije, pálenka Loza a třešňový likér Maraschino.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Radnička cesta 47 – 6. patro

Administrativní budova ROMEO a JULIE

Tel.: + 385 1 6177 246

Email: consulate.zagreb@mzv.cz

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • od 3 188 Kč
  8,9Skvělé
  Hotel Pinija
  Chorvatsko - Petrčane
 • od 1 712 Kč
  8,6Skvělé
  Corinthia Baška Sunny Hotel By Valamar
  Chorvatsko - Krk
 • od 1 163 Kč
  8,6Skvělé
  Zaton Holiday Resort 3* - Zadar
  Chorvatsko - Zaton
 • od 4 525 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Biokovka
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • 8,3Skvělé
  Hotel Rivijera
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • od 3 512 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Faraon
  Chorvatsko - Pelješac
 • od 3 867 Kč
  8,4Skvělé
  Resort Villas Rubin (Appartements)
  Chorvatsko - Rovinj
 • od 3 304 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Narcis
  Chorvatsko - Rabac
 • od 3 918 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Adriatic
  Chorvatsko - Biograd Na Moru
 • od 7 394 Kč
  9Výjimečné
  Hotel Bluesun Neptun
  Chorvatsko - Tučepi
 • od 7 191 Kč
  8,4Skvělé
  Pavilóny Hotela Zora
  Chorvatsko - Primošten
 • od 4 960 Kč
  8Skvělé
  Hotel Delfin
  Chorvatsko - Poreč