Evropa

Bezpečnost v Chorvatsku

Je destinace bezpečná?

Chorvatsko je bezpečnou evropskou destinací, kde se nemusíte ničeho bát. Vypovídá o tom také snížená kriminalita oproti jiným zemím. Nejbezpečnější jsou logicky přímořská letoviska. Pakliže byste vyrazili do vnitrozemí, vyhýbejte se spíše lokalitám s upozorněním na podzemní nevybuchlé miny.

Při cestě do Chorvatska platí stejná bezpečnostní doporučení, jako do kterékoliv jiné země. Na frekventovanějších místech si hlídejte hlavně své osobní věci. Jsou to peníze, doklady, cennosti, šperky nebo elektronika. Co sebou vyloženě nemusíte nosit, nechte raději v hotelovém trezoru. Pokud chcete být při přípravě na dovolenou do Chorvatska opravdu důslední, sjednejte si před odjezdem pojištění proti krádeži.

Na co si dát v Chorvatsku pozor?

Chorvatsko je moderní evropskou zemí, která je k turistům velice tolerantní, takže nejste svazováni žádnými pravidly a omezeními. Dokonce i ženy se mohou na plážích opalovat bez horního dílu plavek.

I přesto je dobré zmínit několik věcí, s nimiž je třeba počítat. Především dámy budou velice často oslovovány místními mladíky. Určitě byste neměli fotografovat vojenské objekty a podobné důležité budovy. Při koupání v moři nikdy neplavte za vyznačené bójky. Pokud se budete bavit s Chorvatem, je slušnost, naučit se alespoň pár základních slovíček, což místní lidé velmi ocení. Naopak je pobouří rozhovory na tamní poměry, a to vzhledem k nedávnému válečnému konfliktu.

Postoj k alkoholu

Chorvatsko se staví k alkoholu velice kladně. Dodržovat musíte pouze stejná pravidla, jako v kterékoliv jiné evropské zemi. To znamená konzumace až od 18 let. Pokud jde o alkohol za volantem, jsou Chorvaté trochu tolerantnější a mají povolenou hranici do 0,5 promile.

Na mnoha místech lze zakoupit nejenom dovozový alkohol, ale také ten místní, kde jednoznačně vedou tamní pálenky. Je to například bylinná Rakije, pálenka Loza a třešňový likér Maraschino.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Radnička cesta 47 – 6. patro

Administrativní budova ROMEO a JULIE

Tel.: + 385 1 6177 246

Email: consulate.zagreb@mzv.cz

Oblíbené hotely: Chorvatsko

 • od 2 610 Kč
  8,9Skvělé
  Pinija
  Chorvatsko - Petrčane
 • od 6 111 Kč
  8,7Skvělé
  Corinthia Baška Sunny Hotel By Valamar
  Chorvatsko - Krk
 • od 3 576 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Biokovka
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • od 1 281 Kč
  8,6Skvělé
  Zaton Holiday Resort
  Chorvatsko - Zaton
 • od 7 148 Kč
  8,3Skvělé
  Hotel Rivijera
  Chorvatsko - Makarská riviéra
 • od 6 690 Kč
  8,1Skvělé
  Delfin Plava Laguna
  Chorvatsko - Poreč
 • od 1 647 Kč
  8,4Skvělé
  Resort Villas Rubin (Zimmer)
  Chorvatsko - Rovinj
 • od 4 031 Kč
  8,5Skvělé
  Hotel Narcis
  Chorvatsko - Rabac
 • od 9 768 Kč
  9,1Výjimečné
  Smartline Bluesun Neptun
  Chorvatsko - Tučepi
 • od 5 366 Kč
  8,6Skvělé
  Hotel Adriatic
  Chorvatsko - Biograd Na Moru
 • od 8 438 Kč
  8,4Skvělé
  Pavilóny Hotela Zora
  Chorvatsko - Primošten
 • od 2 653 Kč
  8,9Skvělé
  Bluesun Alga
  Chorvatsko - Tučepi