Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Havaj

Maui: průvodce

28°C
Aktuálně
25.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Maui

Maui je jedním z Havajských ostrovů. Díky své rozloze 1 883 kilometrů čtverečních je druhým největším. Jeho situování se v severovýchodní části souostroví. Ostrov Maui se nachází v Tichém oceánu a žije zde kolem 150 000 obyvatel.

Tento ostrov je především turistickým střediskem. Kromě toho je poměrně rozšířeným artiklem také zemědělství. Život zde bují hned v několika větších městech, mezi něž patří nejenom to hlavní, jakým je Wailuku, ale také Kahului, Lahaina, Wailea nebo Hana.

S ostrovem Maui se pojí například klikatá silnice Hana Road s 620 zatáčkami. Spousta z nich je pouze pro jeden automobil. Na ostrově se pravidelně pořádají i sportovní akce. Patří mezi ně třeba D. T. Flemming Beach nebo terénní triatlon zvaný Xterra.

Jaké nabízí Maui památky a zajímavosti?

Co navštívit v Maui

Havajský ostrov Maui vybízí k mnohým relaxačním a sportovním aktivitám. Užívat si zde budete především zábavu, vodní radovánky a pěší turistiku. Dokonalých přírodních scenérií zde naleznete více než dost.

Ostrov Maui je mnohými cestovateli označován jako ostrov mnoha údolí. Původně dva sopečné ostrovy spojené erupcí a lávou utvářejí překrásnou podívanou. Vyrazit můžete například k sopce Haleakala, která mimochodem zabírá velkou část území ostrova a je obklopena deštnými lesy. Dnes zde můžete najít i spoustu sadů s ananasy a cukrovou třtinou. Právě její okolí je považováno za stejnojmenný národní park. Ten byl založen v roce 1916. Její výška je 3 056 metrů na mořem, díky čemuž vám nabízí dokonalé výhledy po okolí, včetně ohromujících západů slunce. Středobodem tohoto místa je Haleakala Crater.

Na opačné straně ostrova Maui lze vyrazit do oblasti West Maui Mountains, kde se nachází překrásné horské prostředí zvané Iao Valley State Park, kde se můžete s chutí věnovat vysokohorské turistice a obecně pěším túrám. Mnohé vám v tomto směru nabídne i Waianapanapa State Park.

Maui je ostrovem plným přírodních krás a divů. Jmenovat lze například vodopády The Pools at ´Ohe´o, turistické trasy v deštném pralese Pipiwai Trail, vodopády Waimoku Falls, gejzíry Nakalele Blowhole, turistiku v podání Waihee Ridge Trail, další vodopády Upper Waikani Falls a Wailua Falls nebo přírodní rezervaci Ahiki-Kinau Natural Area Reserve.

Na ostrově Maui se pochopitelně nemusíte okrádat o zábavu nejrůznějšího typu. Dobrodružství zažijete v Maui Zipline Company, užijete si želvy na pláži Makena Alanui, budete pozorovat delfíny v La Perouse Bay, zajdete si na nákupy do Front Street, Maui Mall, Shop at Wailea nebo navštívíte místo zvané Maui Tropical Plantation. Pokud chcete vidět spoustu mořských živočichů na vlastní kůži, vyrazte do akvária o velikosti dvou hektarů, kde je třeba žraločí nádrž a přílivové jezírko. Toto místo je označováno, jako Maui Ocean Center čili The Aquarium of Hawai. Vedle roadtripů a nočního života ve městě pochopitelně skončíte i na zdejších pověstných plážích.

Dokonalá plážová místa jsou neodmyslitelnou součástí ostrova Maui. Na takových místech se můžete koupat, surfovat, pozorovat želvy nebo se potápět a šnorchlovat. Výčet populárních Mauiských pláží je rozhodně bohatý – Kaanapali Beach, Makena Beach, Kamaole Beach Park, Kapalua Bay Beach, Baldwin Beach Park, Hamoa Beach, Napili Beach a Keawakapu Beach.

A pokud byste toho neměli na ostrově Maui dost, udělejte si výlet na nedaleký havajský ostrov Molokini, který má rozlohu jen 9,3 hektarů a je výjimečný svým tvarem půlměsíce, což je část bývalého kráteru sopky s výškou jen 49 metrů nad mořem. Další lákavou výzvou jsou jednodenní výlety lodí na ostrov Lanai, kde okusíte zbytky nedotčené přírody a oprostíte se od přemíry turistů.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Maui si pochutnáte na pestrém výběru mořských plodů a ochutnáte spoustu havajských specialit. Hodně oblíbený je vepřový Kalua nebo pestrý talíř složený ze spousty pokrmů označovaný jako Plate Lunch. Díky mísení mnoha kulinářských vlivů jsou tamní jídla ovlivňována i asijskou kuchyní, včetně té portugalské. Setkat se můžete s delikatesami jakými jsou Laulau, Haupia a s často používanou rýží.

Pokud patříte k náročnějším strávníkům, pak na ostrově Maui navštivte restaurace typu Gannon´s, Lahaina Grill, Mama´s Fish House a Merriman´s. Mezi vyhlášené podniky s místními specialitami se řadí The Mill House, Nalu´s South Shore Grill a Hula Grill Kaanapali.

Počasí

Počasí na Maui je tropického charakteru. To znamená, že průměrné letní teploty se budou pohybovat mezi 25 °C až 31 °C. V zimě klesnou k 18 °C až 27 °C. Ochlazovat se bude pochopitelně s vyšší nadmořskou výškou. Nejvíce dešťových srážek spadne na Maui během listopadu až března. Nejde však o nic astronomického. Na okrajových částech je to jen občas, v oblasti sopky to bude pochopitelně více. Poslední hurikán se na Maui objevil v roce 1992. Užívat si budete i koupání, protože moře má teplotu mezi 25 °C až 27 °C.

Bezpečnost

Když budete dodržovat základní bezpečností opatření cestovatele, Maui se pro vás stane bezpečnou dovolenkovou destinací. Stačí dávat pozor na své osobní věci při větší koncentraci lidí a dbát rad místních obyvatel. Toho byste se měli držet především při turistických výpravách a objevování deštných pralesů. Zůstávejte raději na vyznačených trasách v a období silnějších dešťů ve vyšší nadmořské výšce buďte pozorní. Ostrov Maui je zranitelný z pohledu tsunami, proto také disponuje systémem včasného varování. Z hlediska počasí mohou určité riziko přinášet tropické zimní bouře, jimž se říká Pineapple Express.

Měna

Ceny na ostrově Maui jsou spíše vyššího rázu, a to v oblasti nejrůznějších služeb. Odpovídají havajskému průměru, který určitě převyšuje ten český. Přesvědčit se o tom můžete prostřednictvím několika uvedených příkladů.

 • Jídlo v levnější restauraci = od 390 Kč
 • Mléko 1 litr = 35 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 70 Kč
 • Coca-Cola 2 litry = 80 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 23 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 145 Kč
 • Večeře pro dva v italské restauraci = 2 200 Kč
 • Cappuccino = 135 Kč
 • Cigarety Marlboro = 235 Kč

Doprava

Na ostrov Maui se dostanete pouze leteckou dopravou. Z České republiky budete muset vyrazit na některý z větších havajských ostrovů, odkud pak poletíte na Maui. V průběhu cesty dlouhé kolem 22 až 25 hodin počítejte s několika přestupy. Náklady na letenky začínají od 25 000 Kč. Mezi jednotlivými havajskými ostrovy můžete létat s některou z místních aerolinek, mezi něž patří Southwest Airlines, Mokulele Airlines nebo Hawaiian Airlines. Cena za jednosměrnou letenku začíná na 60 USD. Dopravu na samotném ostrově Maui lze řešit následujícími způsoby.

 • Autobusová doprava na ostrově je omezenější.
 • Funguje především mezi většími městy a na jihu a západě ostrova.
 • Prodlevy mezi jednotlivými spoji jsou jednu až dvě hodiny a za jízdenku zaplatíte od 2 USD.
 • Mnohem oblíbenější je pronájem automobilu. Dávejte si jen pozor na některých silnicích, jako je například klikatá Hana Road.
 • Pronájem vozidla stojí od 40 USD na den.
 • Využívat lze i pravidelnou lodní dopravu na ostrov Lanai. Jednosměrná jízdenka začíná na 30 USD.

Severní Amerika - další destinace

9.8Výjimečné
Antigua a Barbuda
Antigua a Barbuda: průvodce
9.8Výjimečné
9.7Výjimečné
9.5Výjimečné
9.5Výjimečné
9.3Výjimečné