Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Spojené arabské emiráty

Rás al-Chajma: průvodce

32°C
Aktuálně
27°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Rás al-Chajma

Rás al-Chajma je hlavní město stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech. Velice často je označováno zkratkou RAK City. Žije v něm více jak 345 tisíc obyvatel, z nichž asi jenom 31 % tvoří místní obyvatelé. Město je známé i podle svého předchozího názvu Džulfar.

Toto místo je spojeno s přemírou nejrůznějších nálezů, jejichž doba vzniku sahá až 7 000 let nazpět. Stovky nalezišť nabízí různé časové osy. Třeba z třetího století před naším letopočtem pochází zbytky Umm Al Nar Culture.

Město jako takové je situováno v severní části Spojených arabských emirátů na pobřeží Perského zálivu. Ve městě Rás al-Chajma se nachází jak mezinárodní přístav, tak letiště. Prostřednictvím dálnice odtud vede spojení s dalším významným městem SAE, jímž je Dubaj.

Jaké nabízí Rás al-Chajma památky a zajímavosti?

Co navštívit v Rás al-Chajma

Město leží ve stejnojmenném emirátu, který je známý, jako ten nejzelenější, což o mnohém vypovídá. Těšit se zde můžete na architekturu odlišného typu, od historických staveb, až po ty moderní. To všechno v záplavě sněhobílého písku. A jaké krásy vás ve městě Rás al-Chajma čekají?

Začít můžete například pevností Dhayah, která pochází z 18. století a leží na vysokém vrcholu Spojených arabských emirátů. V dřívější době se stala poslední baštou proti odporu vůči britské výpravě. To se psal rok 1819. Ve městě Rás al-Chajma to budou dále ruiny středověkého paláce nesoucího název Shebův palác. Hned poté se můžete vydat k pevnosti Al Falayah. Ta představuje bývalé letní sídlo rodiny Al Qasimi. Letní rezidence v podobě pevnosti byla vystavěna v souvislosti s Brity.

Právě s rodinou vládce Al Qasimi souvisí i další historický objekt ve městě Rás al-Chajma. Je jím Národní muzeum Ras Al Khaimah, kde máte možnost nahlédnout do dějin, zahledět se na tamní řemesla, přírodovědné dějiny a v neposlední řadě i archeologické nálezy. Národní muzeum je v bývalém paláci rodiny Al Qasimi. Spoustu tradičních i moderní obchodů a řemeslných dílen máte možnost spatřit ve Starém městě. Z unikátních staveb lze zmínit ještě věž Bu Shaqq Tower.

Zavítat byste měli i na okraj města Rás al-Chajma, kde se nachází opuštěná rybářská vesnice zvaná Al Jazirah Al Hamra, jenž je mnohdy označována, jako Město duchů. Nachází se zde asi 300 domů a 13 mešit. Dnes poměrně rozkvétající Červený ostrov, jak toto místo dříve nazývali, opustili v podstatě všichni obyvatelé. Jeho atmosféra je však dech beroucí.

Ve městě Rás al-Chajma na vás čeká také zeleň v podobě parku Saqr Park nebo vyrazte na místní pláže Public Beach, Rak Beach View a Flamingo Beach.

Pokud pojedete za hranice města Rás al-Chajma do prostředí stejnojmenného emirátu, můžete dorazit třeba ke známému pohoří Al-Hadžar, kde se nachází nejvyšší hora zvaná Jebel Jais v nadmořské výšce kolem 2 000 metrů nad mořem. Poznávat můžete také pouštní oblasti, kde minete vesničky a beduínské tábory, jež vám umožní nahlédnout do života tamních lidí. Právě u pohoří Al-Hadžar navštivte jednu z nejstarších osad této oblasti, jíž je Shimal. Výlet si můžete udělat také do vzdálenějšího, avšak jednoho z nejznámějších měst Spojených arabských emirátů, kterým je Dubaj.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie ve městě Rás al-Chajma je typická pro Spojené arabské emiráty. Ochutnat zde můžete luštěniny, mořské plody, mléko, datle, velbloudí maso, fíky a mnohé jiné tradiční ingredience. Právě z nich vznikají známé pokrmy, mezi něž patří třeba jehněčí maso s rýží Matchous, směs kořeněných fazolí Ful Medames, pomalu pečené a kořeněné maso Shawarma a nadívaný velbloud. Postřehnutelný zde bude i vliv ostatních zahraničních kuchyní, jako třeba té čínské, japonské a evropské.

Mezi prověřené restaurace ve městě Rás al-Chajma patří určitě luxusní Meat Point, Lexington Grill at Waldorf Astoria Ras Al Khaimah a Zaitouna House. Na místní speciality se zaměřují podniky jako Seven Heights, Al Fanar Restaurant & Cafe, The Anchor a Marjan.

Počasí

Počasí ve městě Rás al-Chajma je pochopitelně horkého charakteru. Suchá a teplá léta se zde střídají s velice mírnými zimami. Denní průměrné teploty v létě se pohybují kolem 30 °C až 35 °C. Letní maxima se dokonce mohou šplhat k 45 °C. V zimě pak klesají teploty k 18 °C. Dešťové srážky jsou ve městě Rás al-Chajma minimální a spadne jich tu do 130 milimetrů za rok. Nejvíce jich spadne v březnu. Je to ale jen asi 15 dnů v roce. I podle teplot je třeba plánovat dovolenou v Rás al-Chajma.

Bezpečnost

Kriminalita ve městě Rás al-Chajma je nízká. Pokud vám zde něco zhrozí, tak to budou především drobné krádeže. Ty můžete minimalizovat tím, že si na frekventovanějších místech budete hlídat své osobní věci. Cennosti je lepší nechávat uschované v hotelovém trezoru. Pokud se vydáte na výlety do okolí města Rás al-Chajma, informujte se na dané lokality, pozor na případné pouštní bouře a podobné věci. Nepodceňujte vysoké letní teploty a dodržujte pravidelný pitný režim. Ideálně za pomoci balené vody. Respektovat byste měli místní náboženství.

Měna

Cena za zboží a služby ve městě Rás al-Chajma jsou relativně přijatelné. Vzhledem k zápornému přístupu k alkoholu patří mezi dražší položky pro turisty. Ostatní věci se drží relativně dostupného průměru v zemi. Pro představu uvádíme několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 13 Kč
 • Chleba = 26 Kč
 • Láhev vína 0,7 litru střední kategorie = od 240 Kč
 • Točené pivo 0,5 litru = 210 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 250 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 15 Kč
 • Espresso = 65 Kč
 • Cappuccino = 90 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 125 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 14 Kč

Doprava

Nejrychlejší a nejlepší cestu do města Rás al-Chajma vám zprostředkuje letecká doprava. Z letiště Václava Havla se můžete vydat na letiště Rás al-Chajma, které se nachází asi 20 kilometrů od stejnojmenného města Spojených arabských emirátů. Doba letu je přibližně šest hodin. Náklady na letenku se pohybují kolem 9 000 Kč. Z letiště do města se dostanete buď hotelovým autobusem, respektive tím od cestovní kanceláře nebo využijete místních taxi služeb. Náklady jsou kolem 30 AED.

 • Místní autobusová doprava je poměrně omezená. Jejím provozovatelem je společnost RAK.
 • Náklady na jízdné se pohybují kolem 8,5 AED.
 • Mnohem využívanější jsou tamní taxi služby, a to i na dálkové cesty.
 • Nástupní taxa je cca 10 AED, cena za kilometr se pohybuje od 1,8 AED.
 • Některé trasy mohou být smluvní.
 • Pokud si budete chtít pronajmout vozidlo, můžete využít několika světových autopůjčoven. Řadu z nich přímo na letišti.
 • Pronájem vozu stojí od 750 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Spojené arabské emiráty

 • 8,8Skvělé
  Citymax Hotel Al Barsha At The Mall
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,8Skvělé
  Nassima Royal Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 8,3Skvělé
  Marco Polo Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • 9Výjimečné
  Flora Grand Hotel
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 24 112 Kč
  Sandy Beach Resort
  Spojené arabské emiráty - Fujairah
 • od 22 400 Kč
  Ramada Corniche
  Spojené arabské emiráty - Abu Dhabi
 • od 22 600 Kč
  Gloria
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 20 400 Kč
  Admiral Plaza
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 15 600 Kč
  Avenue Dubai
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 18 000 Kč
  Howard Johnson
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 21 100 Kč
  Best Western Plus Pearl Creek
  Spojené arabské emiráty - Dubai
 • od 22 300 Kč
  Cosmopolitan
  Spojené arabské emiráty - Dubai

Asie - další destinace

6.5Dobré
Afghánistán
Afghánistán: průvodce
8.7Skvělé
8.3Skvělé
Ázerbájdžán
Ázerbájdžán: průvodce
7.9Dobré
7.8Dobré
8.7Skvělé