Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Bali se chce zaměřit na bohatší klientelu: Turisty budou filtrovat

Bali se chce zaměřit na bohatší klientelu: Turisty budou filtrovat

Zahraniční turisté mohou opět zavítat na oblíbený indonéský ostrov. Bali se vzpamatovává z koronavirové krize a je připraveno opět vítat návštěvníky s otevřenou náručí. Vláda však chce kvalitní turisty, žádné batůžkáře. V úvahu připadá také investice do jiných odvětví.

Země již proočkovala 80 % obyvatel a počty nakažených klesají. Denní průměr je zhruba čtyřicet osob s nově prokázanou nákazou. Situace po několikaměsíčním boji s pandemií však dává prostor otázce, zda ostrov na cestovní ruch nespoléhá přespříliš a neměl by se zaměřit také na jiné oblasti.

„Jsme na turistech moc závislí,“ volají úředníci. Svůj názor projevila také vláda, která chce přilákat kvalitnější turisty. Takové, kteří si mohou dovolit utratit víc peněz.

Naděje pro místní podniky

Letiště pro mezinárodní leteckou dopravu na Bali je již znovu otevřené osmnácti zemím. Česko v jejich výčtu zatím nenajdeme. Místním podnikům už ale svitá naděje na lepší zítřky. Jedním z nich je turisty oblíbená ubudská restaurace Hujan Locale. Před pandemií podnik vzkvétal. Turisté sem přicházeli ochutnávat lokální kuchyni a nasávat jedinečnou atmosféru. V restauraci pracovalo okolo padesáti zaměstnanců, dnes je jich jen patnáct.

Radost proto netají ani manažer podniku Hujan Locale Kadek Miharjaja. „Všichni jsme na to čekali. Cestovní ruch je páteří Bali.“ Jeho slova potvrzují prázdné ulice, zavřené podniky i nabídky pronájmů. V roce 2019 přitom Bali navštívilo přes šest milionů turistů.

Před návštěvou spousta formalit

Turisté z vyvolených zemí již mohou Bali navštívit. Vstup do země však má své podmínky:

  • ukončené očkováni proti covidu-19,
  • PCR test (před odletem i po příletu na Bali),
  • povinná pětidenní karanténa
  • potvrzení o zaplaceném ubytování za účelem karantény,
  • pojištění pro případ nákazy.

Bali na turisty spoléhá

Cestovní ruch tvoří bezesporu hlavní složku příjmů ostrova. Podle OSN je to více než 50 %. Není tedy divu, že pandemie vyvolala debaty o tom, zda by nebylo na místě rozvíjet i další oblasti hospodářství.

Dle guvernéra Bali Wajana Kostera země až příliš spoléhá na cestovní ruch, ze kterého „benefitují zejména zahraniční investoři, nikoli místní komunita“. Chce proto raději podporovat rozvoj kultury, řemesel, zemědělství a rybolovu.

Vláda naopak apeluje na získávání „kvalitních“ turistů. S tím souhlasí i šéf balijské turistické agentury Putu Astawa a dodává, že je třeba přilákat takové cestovatele, kteří utratí více peněz a zůstanou na ostrově déle. Slovy ministra pro námořní záležitosti a investice Luhuta Pandjaitana je cílem „filtrace turistů“. „Nechceme batůžkáře,“ prohlásil pro deník The Guardian.

A co malí podnikatelé? 

Ti z oblasti cestovního ruchu zásadní vzestup neočekávají. Myslí si, že jen málo turistů bude chtít podstupovat karanténu a další se obávají, že bohatší klientela bude logicky cílit na větší podniky.

S tímto názorem se ztotožňuje také dřívější manažer resortu v Ubudu, otec dvou dětí Kadek Jasa. „A co menší podnikatelé? Ti, co ubytovávají lidi u sebe doma? Kdo u nich bude?“ ptá se. Dříve si Jasa jako manažer resortu vydělával 10 milionů rupií (15 360 Kč) měsíčně. Kvůli pandemii však musel středisko uzavřít a dnes pracuje jako taxikář. Za den utrží asi 50 tisíc rupií, což je v přepočtu pouhých 80 Kč. Strategii zaměřenou na bohaté turisty neuznává a obává se také zvýšené kriminality.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.