Národní parky Česka

Česká republika ukrývá na svém území hned čtyři národní parky. To znamená cenná přírodní působiště, která vynikají svou úchvatnou geografickou stavbou, přirozeností a stabilním ekosystémem. Tyto plochy byly za národní parky prohlášeny na základě zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. A jaké národní parky to jsou?

Krkonošský národní park

Jeden z nejstarších národních parků na území České republiky. Vyhlášen byl v roce 1963 a jeho rozloha je 363,27 kilometrů čtverečních. Tato chráněná lokalita se nachází v severní části Čech na hranicích s Polskem.

Krkonošský národní park prezentuje především hornatou krajinu, jejímž nejvyšším bodem je Sněžka mající výšku 1 603 metrů nad mořem. Tamní fauna je plná nejrůznějších živočichů a bohaté vegetace dělící se na několik stupňů – submontánní, montánní, subalpínský a alpínský.

Kromě Sněžky jako hraničního hřebenu Krkonoš můžete v této oblasti nalézt i spoustu ostatních vrcholů. Je to například Černá hora, Čertova hora, Růžová hora, Studniční hora, Hnědý vrch, Luční hora, Kozí hřbety, Čerťák a Liščí hora. Řada z těchto míst vybízí nejenom k letní turistice, ale také k zimním radovánkám v podobě sjezdovek.

Malebná krajina krkonošského národního parku jinak označovaného zkratkou KRNAP ukrývá i další nedotčená či pozoruhodná místa. Při návštěvě této chráněné oblasti byste neměli vynechat Mumlavský vodopád, Pančavský vodopád, pramen řeky Labe, Stezku korunami stromů, Labský důl, kamennou novogotickou rozhlednu Štěpánku, Labský vodopád a Vodní nádrž Labská.

Národní park Šumava

Národní pak Šumava je umístěn na opačné straně od národního parku Krkonoše. Leží na jihu Čech, kde zabírá především lesnaté území. Tento národní park byl založen v roce 1991 a díky své velikosti 680,64 kilometrů čtverečních patří k největším národním parkům Česka. Šumavský národní pak spadá do Chráněné krajinné oblasti Šumava a na jeho území bylo vyhlášeno celkem 24 přírodních rezervací.

Nejvyšším vrcholem šumavského národního parku je Plechý s výškou 1 376 metrů nad mořem. Většina jeho území se nachází v nadmořské výšce od 600 metrů a výše. Na velké ploše máte možnost spatřit řadu horských luk, bukových pralesů, rašelinišť, ale také vodních toků a ledovcových jezer.

Mezi přírodní dominanty národního parku Šumava se řadí například hora Boubín, Plešné jezero v nadmořské výšce 1 090 metrů nad mořem, jezero zvané Laka, jezerní slať i pramen řeky Vltavy. Vedle Černé hory je možné zavítat k Prášilskému jezeru, Povydří nebo ke známé hoře Trojmezná. Národní park Šumava, to jsou i Modravské slatě, Soumarské rašeliniště, Sedlo, Bobík a Chalupská slať.

Kromě přírodních dominant národního parku lze pochopitelně obdivovat také stavby, památníky a objekty nejrůznějšího charakteru. Typickým příkladem je hrad Kašperk, který je mimochodem tím nejvýše položeným hradem na území České republiky. Zavítat můžete na vrchol Poledník, kde se rozprostírá dominantní stavba nebo dáte přednost rozhledně na Javorníku. Vedle rozhledny Boubín navštivte Hauswaldskou kapli, Klostermannovu rozhlednu i zříceni hradu Kunžvart.

Spoustu rozmanité krajiny spatříte podél řeky Modrava nebo Vydra.

Národní park České Švýcarsko

Jeden z nejmladších národní parků České republiky byl vyhlášen v roce 2000. Jeho celková rozloha je 79,23 kilometrů čtverečních a hlavní doménou a lákadlem jsou především pískovcové skály. Při procházkách tamní přírodou můžete nalézat rokle, skalní věže, stěny, brány a ostatní krajinné památky. Velká část této oblasti je zalesněná, a to z 97 %.

Národní park České Švýcarsko se nachází v těsné blízkosti obcí, jakými jsou Hřensko, Brtníky nebo Chřibská. Tato místa podléhají výraznému turistickému ruchu i díky návaznosti na nedaleké Německo a také kvůli lodní dopravě Děčín – Drážďany. Najít zde můžete spoustu zajímavých turistických tras.

A co je největší dominantou a lákadlem národního parku České Švýcarsko? Je to bezpochyby malebný přírodní kamenný oblouk označovaný jako Pravčická brána. V oblasti národního parku jsou oblíbené Soutěsky Kamenice podél stejnojmenné řeky. Kapitolou samou o sobě je Chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Z přírodních krás lze jmenovat Edmundovu soutěsku, Malou Pravčickou bránu, vrchol zvaný Studenec ve výšce 736 metrů nad mořem, Kyjovské údolí, hřbet Tanečnice, Pavlino údolí a Jeskyni víl.

Na území národního parku České Švýcarsko se samozřejmě nachází i přemíra historických objektů, popřípadě jejich pozůstatků. Zajímavé jsou například trosky hradu Šaunštejn, Sokolí hnízdo u Pravčické brány, zřícenina hradu Falkenštejn, Brtnický hrádek a rozhledna Vlčí hora. Unikátním typem stavby je Rozhledna Růženka.

Národní park Podyjí

Čtvrtý národní park České republiky se mimo jiné vyjímá tím, že je nejmenší. Národní park Podyjí byl vyhlášen v roce 1991 a jeho celková rozloha činí 63 kilometrů čtverečních. Vzhledem k tomu, že se nachází na spodní hranici České republiky, plynule navazuje na rakouský národní park Thayatal.

Národním parkem Podyjí protéká stejnojmenná řeka Dyje, poblíž je vodní nádrž Znojmo a nalézt zde můžete až 77 druhů chráněných rostlin, včetně 18 druhů orchidejí. Fauna a flóra jsou opravdu rozmanité. Nejvýše položený bod je situován 536 metrů nad mořem, naopak ten nejnižší je ve výšce 207 metrů nad mořem.

Na území národního parku Podyjí je spousta krás k vidění. Například lovecký letohrádek Lusthaus, památník železné opony u Čížova, Hardeggská vyhlídka, Nový Hrádek, Sealsfieldům kámen, Šobeská lávka, Vyhlídka Devět mlýnů a Vodní nádrž Znojmo. Bohaté jsou i okrajové části národního parku a jejich blízké okolí.  Dokazuje to třeba Zámek Vranov nad Dyjí.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.