Akce: Cestovní pojištění se slevou 20% při sjednání online

Bez stanu a bez civilizace. Víme kam s bivakem

Bez stanu a bez civilizace. Víme kam s bivakem

Hotely a kempy jsou plné ostatních hostů a večer zde téměř není slyšet vlastního slova. Vypravte se tam, kde kolem vás otevře náruč matka příroda. Zažijte bivakování. Spěte bez stanu a v odlehlých místech. Malá výzva a velká romantika. Víme, kam vyrazit. 

Léto mimo hotel

Léto je jako stvořené pro dobrodružství v přírodě, kde vás čekají autentické, romantické a někdy i napínavé zážitky. Spát pod hvězdami daleko od civilizace je úžasné. Vše je tiché a temné, jen hvězdy září. Upřete pohled do nekonečného vesmíru, budete sami jen se svými myšlenkami a podstatou bytí.

Co je to bivakování

Když se vypravíte bivakovat, spíte venku, bez stanu a nejčastěji v takzvaném bivakovacím pytli. V nepřízni počasí je možné natáhnout si jednoduchý přístřešek (tarp). Pokud to počasí dovolí, budete spát pod širým nebem. K bivakování patří ohleduplnost k okolí. Nezakládají se ohně, na místě se nezůstává dlouho. Bivakování je možné i v oblastech, kde nejsou oficiální tábořiště, avšak platí, že musíte být mimo CHKO a nesmíte zanechat žádné trvalé stopy. 

Bivakovací poprvé

Bivakování pod hvězdami má své romantické a dobrodružné kouzlo. Není možné jej vypovědět, musí se zažít. Je to vzrušující noc, která je příjemným propojením malého člověka a mocné přírody. Pokud jste dosud spali jen ve stanu v kempu, na chatách nebo dokonce na hotelech, budete překvapeni, jak odlišná bude zkušenost s bivakem. Odkázáni budete jen sami na sebe a přinesenou výbavu. Budete vystaveni vrtochům počasí a musíte mít respekt k místu a okolní přírodě. Možná zkusíte jen jednou, ale pravděpodobnější je, že si bivakování zamilujete a budete se rádi vracet či vybírat další, divoká a osamocená místa. 

Bivakování v ČR

Na bivakování v Česku vám stačí minimální rozpočet. Zákaz platí v chráněných oblastech, v řadě míst je spaní na divoko na jednu noc tolerováno, pokud nebudete rozdělávat oheň. Ovšem objevíte i místa určená pro bivak se základním vybavením. 

Šumava

V národním parku Šumava byla vyznačena síť nouzových nocovišť. Jsou určena pro přespání na jeden den. Najdete je v lokalitě Modrava, Bučina, Horská Kvilda, Poledník nebo Zadní Zvonková. Jsou to nenápadné travnaté plácky, uprostřed lesů a luk. Je zde dovoleno přenocovat, ale oheň je zakázán. Někde bývá k dispozici i suchý záchod. 

České Švýcarsko

V srdci Českého Švýcarska najdete tábořiště Mezní Louka. Je ideálním výchozím bodem pro výlety k Pravčické bráně, soutěskám nebo Mariině vyhlídce. Je to legální a udržované místo, kromě přespání pod širým nebem tu můžete postavit i stan. Není to divoké nocoviště v pravém slova smyslu, nabízí i určité pohodlí (sprchy, toalety, občerstvení). Ráno se můžete vypravit rovnou do skal. 

Rekreační louka u Býčí skály

V Moravském krasu najdete několik oficiálních míst pro přespání v přírodě. Zalíbí se vám rekreační louka u Býčí skály. Je to jednoduché nocoviště a okolní příroda je dechberoucí. Místo mají v oblibě turisté, horolezci i romantici. 

Rychlebské hory

V Rychlebských horách je příjemné tábořiště určené na jednu noc v obci Černá Voda. Tábořiště Stará Hora má jedinečnou atmosféru. Ráno se probudíte s výhledem na lesy a louky Jeseníků, večer budete usínat pod oblohou posetou hvězdami. 

Křivoklátsko

Tábořiště Višňová na břehu Berounky je jednoduché a snadno dostupné. Večer uslyšíte jen šumění řeky a zvuky lesa. Dokonce si užijete noční koupání. 
Kdo má dobrodružnější povahu, může vyzkoušet místa, která nejsou přímo označena jako tábořiště. 
Při výstupu na Lysou horu v Beskydech je možné přespat podél turistických stezek, ale nocování přímo na vrcholu je zakázáno. Výjimečnou lokalitou je také Milešovka, nedaleko vrcholu se dá nocovat na loukách a lesních pasekách. Ranní rozhled je přímo kouzelný. Krásná místa se dají najít na Kokořínsku, tajuplná krajina plná pískovcových skal vás uchvátí. Místo na bivak se dá najít i v okrajových částech Krkonoš jako v okolí Horní Malé Úpy nebo Rýchor. Je třeba zůstat mimo hlavní turistické trasy a zóny s ochranářským režimem si předem ověřit. Mimo chráněné lokality můžete přespat i v Brdech. Rozsáhlé lesy a tiché pláně byly dříve vojenským újezdem. 

Bivakování na Slovensku

Na Slovensku je bivakování striktně omezeno, zejména v národních parcích. Výjimkou je síť nouzových tábořišť a přístřešků. Ikonickým místem je Zamkovského chata ve Vysokých Tatrách. U chaty je možné přespat na lehko a je zde přístup k vodě. Přivítají vás fantastické výhledy na tatranské štíty. 
Podobně krásné je sedlo pod Suchým vrchem. Je zde jednoduchý přístřešek s výhledem na okolní hřebeny. 

Na divoko do Rakouska

Rakousko spaní v přírodě striktně zakazuje ve většině spolkových zemí. Výjimku mají oficiální bivakovací místa a nouzové přístřešky zejména v horách. Jedním z nejkrásnějších míst je oblast Zillertalských Alp u přehrady Schlegeissee. Najdete zde několik legálních bivakovacích míst v blízkosti horských chat. Ranní probuzení vám otevře výhled na ledovce
Úžasným místem je také Gosausee, jezero v oblasti Dachsteinu. Bivak je v blízkosti chaty Gablonzer Hütte. 

Potřebné vybavení na bivakování

Vypravit se na bivak znamená vzít si s sebou co možná nejméně věcí. Důležitý je kvalitní spací pytel. Podle sezony vyberte letní, zimní nebo tří sezonní. Spacák nepodceňujte, zejména v horských oblastech může být chladná noc i v parném létě. Nepostradatelná je karimatka, může být i nafukovací a s tepelnou izolací. 

Nezbytnou výbavou je bivakovací pytel. Ochranný obal na spacák, chrání před vlhkostí, větrem a rosou. Některé bivaky jsou zcela nepropustné a vybavené membránou. V dešti oceníte tarp. Je to lehká plachta, která se natáhne na trekové hole nebo větvě a poskytuje jednoduchý přístřešek. Dále budete potřebovat čelovku a náhradní baterie, filtr na vodu nebo tablety na dezinfekci vody. Balenou vodu na první noc, studené pokrmy (energetické tyčinky) a kvalitní oblečení. Pro ranní balení budete potřebovat nepromokavý vak na uložení mokrých věcí. 

Tipy pro bivakování:

  • Mějte záložní plán, cestou zmapujte, kde je přístřešek například u opuštěných chat. 
  • Sbalte i čepici, rukavice, teplé ponožky. 
  • Dobře plánujte, nepodceňujte lokalitu, nadmořskou výšku ani dostupnost vody.
  • Použijte mapy.cz, komoot nebo locus map, ukazují i prameny, chaty a chráněná území. 
  • Nastavte mysl na propojení s přírodou. 
0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.