Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Do Belgie za čokoládou a krásou Brugg

26. 06. 2019 - benny

Belgické království jsem měl na seznamu evropských destinací dlouhou dobu. Pokud hledáte Ideální tip na eurovíkend a máte slabost pro kvalitní čokoládové pralinky, neváhejte ani chvilku. Já už teď vím, že minimálně na jedno místo se 100% vrátím.

Při hledání levných letenek po Evropě na mě často vyskakoval Brusel. Hlavní město Belgie, ze kterého k nám do ČR údajně přichází všechna ta nesmyslná nařízení a zákazy. Právě tohlě město nám vzalo pomazánkové máslo, rum a bůhví co ještě. To musím vidět! Kupuji letenky od Ryainair z Prahy na letiště Brusel Charleroi, poletím v pátek a vracet se budu v neděli. Let trvá něco kolem hodiny. Samotné letiště se nachází přibližně 45 km jižně od Bruselu a v době mého příletu prochází rekonstrukcí. To mi trošku komplikuje hledání autopůjčovny. Proč auto? Z letiště je sice skvělé spojení jak do Bruselu, tak do dalších měst Belgie, ale já si chci užít trošku volnosti. Díky autu se nebudu muset přizpůsobovat jízdním řádům autobusů a užiju si i poslední den, což mi v případě eurovíkendu dává smysl.

Hlavní město Evropy a jeho fascinující symboly

Cestu z letiště do centra Bruselu jsem zvládl zcela bez komplikací. Nic jiného jsem ani nečekal. Dálnice jsou v dobrém stavu a hustota provozu mi subjektivně přišla opravdu malá. Není se čemu divit, ostatně i počet obyvatel města je například ve srovnání s Prahou zhruba pětkrát menší. Zaparkoval jsem v podzemních garážích poblíž samotného historického centra města. Náměstí Grande-Place (nizozemsky Grote Markt) je právem na Seznamu světového dědictví UNESCO. Samotné centrum je opravdu malé, takže jsem si všechna zajímavá místa prošel pěšky. Kromě budovy radnice jsem nemohl vynechat novogotické městské muzem, několik prodejen vaflí, Justiční palác a Manneken Pis – ikonickou fontánu ze 17. století v podobě bronzové sochy močícího chlapečka. V době mojí návštěvy na sobě neměl žádný obleček, což mě docela mrzelo. Během svátků a důležitých událostí dostává socha různé převleky.

Hodiny v bruselských ulicích utíkají jako voda. S blížícím se večerem sedám za volant a jedu se podívat na Atomium. Model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát mě dokonale fascinoval. Vstupenku jsem kupoval online za nějakých 16 eur, v ceně byla také návštěva nedalekého planetária. Bez jeho návštěvy bych se obešel. Naopak na Atomium jsem vydržel koukat ještě několik desítek minut. Brusel jako celek na mě zanechal velmi dobrý dojem, ale upřímně si nedovedu představit, že zde trávím třeba celé tři dny. Zajímavých míst je ve městě dost, ale já si řekl, že chci toho z Belgie vidět přeci jen víc.

V Bruggách

O nejkrásnějším městu Belgie vzdáleném přibližně 90 km od Bruselu bych pravděpodobně ani nevěděl, kdybych jednou v televizi nenarazil na černou komedii V Bruggách. Před návštěvou doporučuji zhlédnout. V první řadě je to opravdu skvělý film (na ČSFD se drží kolem 80 %) a v druhé alespoň mě dokonale naladil na to, abych si kanály a romantiku Brugg užil. Na rozdíl od Colina Farrella mi totiž Bruggy nepřijdou z**rvené a nudné, ba právě naopak. Pokud mi na nich něco vadilo, tak to bylo pouze složitější parkování. Auto jsem nakonec nechal na krytém parkovišti hlavního nádraží, kde 24 hodin vyjde na pár eur. Z nádraží jsem pěšky vyrazil směr centrum. Vzal jsem to zkratkou přes Minnewaterpark – relaxační park vhodný pro příjemnou procházku.

Po několika minutách chůze začaly Bruggy odhalovat svou pravou tvář. Zelené plochy, romantické kanály, překrásné historické budovy, kostely, bekináže, úzké uličky, staré hospůdky, obchody s čokoládou a hranolkami. Historické centrum Brugg bylo roku 2000 zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. Orientovat se je velmi jednoduché. Ubytován jsem byl nedaleko oblíbeného náměstí Markt. Během soboty jsem nemohl vynechat středověkou zvonici s 366 schody vedoucími na vyhlídku. Bohužel počasí nebylo úplně nejlepší, ale i tak jsem si pohled z výšky užil. Mezi moje další zastávky patřila bazilika sv. Krve a kostel Panny Marie (Onze-Lieve-Vrouwekerk) ze třináctého století, ve kterém se nachází Michelangelova socha Madony s dítětem.

Čím víc jsem si Bruggy procházel, tím víc jsem si říkal, že se právě sem chci vracet v různých ročních obdobích. Jakmile se rozsvítily pouliční lampy, město se obléklo do ještě větší romantiky. Benátky severu jsem prozkoumal také z placené plavby na lodičce, která mě společně s partou čínských turistů vzala po hlavních kanálech. Doporučuji i těm, kteří mají z lodí strach. Plavba je klidná a uvidíte město zase trošku jinak. Navíc s největší pravděpodobností vám trošku vyhládne. Pokud jde o jídlo, o sympatické kavárny a restaurace se svíčkami není v Bruggách nouze. Právě naopak! Sobotu jsem završil v jedné z místních hospod. Ochutnávka belgických piv stála za to.

Plážové radovánky i v Belgii

Do nového dne jsem se probudil s menší bolestí hlavy, ideální výmluva na to, abych si dal někde brunch, prošel se kolem kanálů a užíval si poslední momenty v Bruggách. Ukázalo se, že i na tenhle můj plán je město dokonale připraveno. Po obědě jsem si řekl, že by možná nebylo od věci před odletem vidět Severní moře. Lázeňské a přístavní město Ostende je kousek, tak proč ne. Navíc se udělalo opravdu krásně. V neděli odpoledne se loučím s krásnými Bruggami a vyrážím směr Ostende. Oblíbené letovisko belgických králů mě oslovilo pobřežní promenádou, na které se nachází řada zajímavých obchodů a restaurací. U vjezdu do přístavu je památník námořníků.

Neměl jsem už moc času a navíc se nečekaně změnilo počasí. Protože jsem chtěl na letiště Charleroi dorazit včas, dal jsem si na cestu z Ostende víc než čtyři hodiny. Dobře jsem udělal. Rozpršelo se a na dálnici se stala nehoda, která na víc než hodinu prakticky zastavila veškerý provoz. Nebudu lhát, byl jsem z toho dost nervózní a na navigaci se snažil najít alternativní cestu. Nakonec se vše rozjelo a já to na letiště stihl jen taktak. Vrátit auto, nezapomenout si věci a hotovo.

Eurovíkend na jedničku

Víkendy v evropských metropolích nepatří zrovna mezi moje nejoblíbenější cestovatelské formáty, ale kombinace Brusel, Bruggy a Ostende stála za to. Konkrétně Bruggy jsou opravdu kouzelné a jejich atmosféra je jedinečná. Nenapadá mě žádné jiné město, kde bych byl tak moc unašený uličkami a celkovou architekturou. Až příště vyrazím do Belgie, vidím to na kombinaci Brugg a pohádkového Gentu, který má podle všeho také co nabídnout.

0 komentářů