Tenerife není jen turistická vábnička | Cestopis | cKlub.cz

Tenerife není jen turistická vábnička

30. 06. 2019 - benny

Myšlence navštívit Kanárské ostrovy nelze v mém případě nikdy dlouho vzdorovat. V případě Tenerife mohu říct, že to vážně stálo za to.

Místo nudných statistik jen pár zajímavých údajů

Když se člověk někam vydává a navíc se na cestu těší, určitě si začne o cíli své cesty zjišťovat nějaké podrobnosti, aby přesněji věděl, co ho vlastně čeká. Takže jsem se dopátral, že v případě Kanárských ostrovů a tedy i Tenerife, které jsem si vybral za cíl cesty, se jedná o autonomní společenství, patřící ke Španělsku. Celková rozloha ostrova (je to ze souostroví ten největší) činí 2 034 km2 a nejvyšší bod je Pico de Teide, což je současně nejvyšší bod v celém Španělsku. Tam ale určitě nepolezu, říkal jsem si už dopředu, lákaly mě v první řadě vyhlášené pláže a protože mám rád i aktivní odpočinek, potěšila mě vidina výletů na kolech i pěšky a možnost navštívit některý ze čtyř národních parků.

Na co jsem se musel připravit?

Protože španělsky umím tak sotva pozdravit a poděkovat (to se vyplatí znát v každé zemi, spolu s několika dalšími jednoduchými potřebnými frázemi), potěšilo mě, že se v letoviscích a turistických střediscích bez problémů domluvím i anglicky a německy, to totiž umím.Na placení eurem jsem zvyklý z cest do dalších evropských zemí a tudíž tady mi žádný problém nevzniká. A už jsem se staral hlavně o letenky...

Kdepak lodí, poletíme až tam

Ačkoli mě hrozně lákala varianta letět do Španělska a potom využít trajektu, doma jsem s touhle romantickou představou neprorazil. Ona totiž ta cesta lodním trajektem trvá téměř dva dny. Ovšem slíbili jsme si, že vyrazíme aspoň na krátkou plavbu, kdy navštívíme některý z dalších ostrovů v okolí.

Takže jsem začal hledat vhodné letecké spojení. Dá se letět i z Prahy, ale co jsem zjistil, je to poměrně drahá záležitost, dal jsem tedy na rady zkušenějších - hledal vhodnější a přitom dostupné spojení. Váhal jsem mezi letenkami z Vídně a z Berlína, nakonec vyhrálo spojení přes Německo, které bylo časově i cenově výhodnější a doporučil mi ho i jeden z kamarádů, který byl na Tenerife vloni. Protože jsme si chtěli vzít do letadla i příruční zavazadlo a malý batůžek pod sedačku, připlatili jsme si za místa na exitu a za Fast Boarding, i tak byla cena až překvapivě nízká, což nás samozřejmě potěšilo. V Berlíně jsme bez problémů našli parkoviště nedaleko letiště a bylo to i s odvozem přímo na letiště, takže jsme neměli ani problémy se zavazadly. Navíc nás zase vyzvednou při návratu a odvezou k autu, stačí zavolat, to je služba, která člověku cestování na dovolenou opravdu zpříjemní. Prostě společnost McParking mohu každému s klidným svědomím doporučit.

Na Tenerife jsou v současnosti v provozu dvě letiště, jedno se nachází na severní části ostrova a nazývá se Tenerife North Airport (dříve Los Rodeos Airport), na to jsme zamířili i my. Druhé letiště se nachází na jižní části ostrova pod názvem Tenerife South Airport (dříve Tererife South - Reina Sofia Airport). Let byl příjemný, i když trval přes pět hodin, Easy Jet byl pro nás ovšem příjemným překvapením. Trochu nás překvapilo zjištění, že sedačky nelze polohovat, ale i přes to, že jsou relativně úzké, jsou ergonomicky vhodně vyřešené, poskytují místo i na dlouhé nohy a nabízejí slušné pohodlí. Za letu je možné zakoupit si něco k jídlu i pití. Odbavení probíhá bez problémů a potom už se člověk přece jen těší na odpočinek v hotelu. Takže vypůjčit auto a už jedeme. Vlastně ještě jednu důležitou věc musíme udělat, abychom neměli potom ve všem zmatek - posunout si čas na hodinkách o jednu hodinu nazpět, jsme totiž v jiném časovém pásmu.

Jak funguje místní doprava?

Protože jsme chtěli být samostatní a na nic se nevázat, vypůjčili jsme si osobní auto, cena byla příjemná a člověk je svým pánem. Půjčoven aut je tu dostatek, ale nemá cenu strávit půl dne jejich procházením a porovnáváním, jako jsme to udělali my, všude je nabídka i ceny prakticky na stejné úrovni, tak raději rychle někam na pláž! Hlavní trasy jsou opravdu kvalitní dálnice a silnice, i horské silničky jsou v dobrém stavu. Od severu na jih vede hlavní dálnice, která je místy až čtyřproudová. Jen v odlehlých končinách je to někdy na domluvě, kdo bude couvat, pokud potkáte druhý vůz a vedle sebe se nevejdete. Cestovat je možné vcelku pohodlně i autobusem, linky jezdí poměrně často a protínají všechny důležité body. Na kratší výlety si lze vypůjčit i jízdní kolo.

Stejně asi nestihneme všechno

Ačkoli rozloha Tenerife není příliš velká, je tu k dispozici tolik turistických vábniček, že se to za jednu dovolenou stihnout nedá, to nám bylo jasné. Takže jsme si vybrali to, co nás lákalo nejvíc.

Na pláži je skvěle

Pláže na Tenerife jsou charakteristické svým tmavým vulkanickým pískem, vyjímkou je potom pláž poblíž hlavního města Santa Cruz de Tenerife, která je ovšem vytvořena uměle. Na ní jsme si užívali pravého zlatavého saharského písku. Nejkrásnějšími plážemi je vyhlášená zejména jižní část ostrova, například Los Cristianos nebo Playa de Las Americas, to je něco úžasného, stejně jako Puerto de la Cruz. Vždyť pobřeží ostrova měří nějakých 269 kilometrů a pláže tvoří jeho převážnou část. Na většině pláží jsou dostupná lehátka a slunečníky.

Pokud vás zláká surfování, vydejte se na Playa Americas, tady je k dispozici mnoho nejrůznějších škol pro pokročilé surfaře i pro úplné začátečníky, samozřejmě i prkno na surfování si tu vypůjčíte za přijatelnou cenu. Jen jsme tu měli trochu problém najít rozumné parkování, vzhledem k velké návštěvnosti je tu parkování poměrně drahé... ale když hledáte, najdete dobré místo za přijatelnou cenu.

Volání Gigantů

Neodolali jsme a splnili si vytoužený výlet lodí, naším cílem se stal vyhlášený skalnatý útvar Los Gigantes (v překladu "Obři"). Je to jednoduché, prostě vyrazíte do přístavu a snadno se doptáte na loď, která tímto směrem pluje. Větší loď má tu nespornou výhodu, že pohupování není tak výrazné a tudíž si suchozemec výlet mnohem víc užije. Nám se nabídl kouzelný výhled, ačkoli vytoužené delfíny, kteří mnohdy doprovázejí lodě, jsme nespatřili. Zastavili jsme se i zátoce Masca a kdyby bylo podle mého, neodolal bych nabídce výuky potápění a šnorchlování podle útesů. Voda je tady neuvěřitelně čistá a je vidět do velké hloubky, takže pod vodou to musí být dvojnásob neskutečný zážitek.

Středoevropana lákají i sopky

Tenhle výlet na Cueva del Viento je třeba si zamluvit dopředu, naštěstí jsme to věděli a nic nenechali náhodě. Vidět na vlastní oči sopky, lávu, sopečné tunely, to je neskutečný zážitek! Výlet začínal trochu nezvykle v kanceláři, kde nám v klidu průvodce srozumitelnou angličtinou podal zajímavé informace o místech, kam se vydáme, odpověděl na dotazy a vysvětlil, proč dostaneme i helmu s čelní svítilnou. Dojeli jsme potom autem nedaleko vstupního místa a finální kousek absolvovali pěšky. Tunely nejsou opatřeny umělým osvětlením, což dodává výletu věrohodnou a stylovou atmosféru. Prostě zážitek, který nelze vynechat!

Tenerife z ptačí perspektivy

Ne, nevydali jsme se na výlet letadlem, zvolili jsme nicméně také velmi atraktivní dopravní prostředek - lanovku. Ačkoli jsme neměli v úmyslu zdolávat nejvyšší vrchol ve Španělsku (pokud byste to chtěli zkusit, je na výstup třeba speciální povolení, které se vydává pouze pro 200 osob denně), možnost alespoň částečně pokořit Pico del Teide prostřednictvím lanovky jsme uvítali. Nakonec nám stačilo vyjet k hlavnímu stanovišti, výhled byl prostě jedinečný, tohle z našich končin neznáme. Výhled na národní park je parádní, povoleny jsou však vždy jen některé trasy, příroda a volně žijící zvěř má každopádně přednost, Ale i tak výborný a nezapomenutelný zážitek. A ty fotky!

Akvapark trochu jinak a ZOO k tomu

Přece jen jsme zvyklí na "evropský styl" akvaparků, takže Siam Park nás zaskočil - a to velice příjemně. Je to neuvěřitelné rozmanitý akvapark, kde si najdete rodinnou zábavu stejně jako dokonalou relaxaci, nechybí ovšem ani skutečné adrenalinové lahůdky. Máte-li navíc slabost i pro zvířátka a zvířata všech druhů, můžete si koupit kombinovanou vstupenku, která platí i pro Loro Park, kde uvidíte opravdu snad všechny známé druhy zvířat. Navíc jsme tady zažili i představení, v němž účinkovali v hlavních rolích delfíni, kosatky, tuleni, papoušci a další zvířata, prostě jsme se královsky bavili. S dětmi i bez nich, tohle je Zoo jako žádná jiná, stojí rozhodně za návštěvu.

Pyramidy si dáme příště

Prostě jsme nestihli všecko, co jsme chtěli vidět, dny na pláži nás občas zlákaly natolik, že jsme se raději rozhodli některé výlety odložit na příští návštěvu. Které to budou? Určitě se podíváme na Pyramidy de Guimar, do horské vesničky Vilaflor a do opičího království Monkey Park. A snad stihneme během příští návštěvy projít i Muzeum v hlavním městě, v plánu to určitě máme.

Na závěr ještě pár tipů

Očekávali jsme extrémní počasí, ale k našemu milému překvapení bylo zcela pohodové, příjemné mírné podnebí s průměrnou teplotou kolem dvaceti stupňů je jednou z věcí, které přitahují výletníky z celého světa. Severní část ostrova je typická spíš vlhkým podnebím, jih je výrazně teplejší a sušší.

Pít vodu z kohoutku jsme si přece jen (přes mnohá ujišťování) netroufli, navíc se jedná o odsolenou vodu, která nemá moc dobrou chuť, raději jsme si ji tedy kupovali balenou v obchodech s potravinami a v supermarketech. Stravování je k dispozici i v tradičním evropském stylu, ale abychom si užili trochu exotiky, dávali jsme přednost typickým španělským restauracím s místními specialitami. Snídaně (desayuno) v hotelu probíhaly v podobě švédského stolu, oběd (comida) se skládá tradičně ze dvou chodů a podává se kolem 13 až 15 hodiny. Večeří se (La cena) potom pro nás nezvykle, značně později, někdy kolem deváté večer.

Ve shrnutí řečeno - Tenerife, to je destinace, kam se prostě už při odjezdu touží člověk vrátit, to mi můžete věřit!

0 komentářů