Český ráj - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Česko

Český ráj: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Český ráj

Rychlé informace
Rozloha 181 km²
Nadmořská výška 234 – 744 m. n. m.
Založení CHKO 1955

Český ráj najdete asi 90 kilometrů severovýchodně od Prahy. Rozkládá na území hned tří krajů. Kromě Libereckého je to kraj Středočeský a Královehradecký. Český ráj je chráněnou krajinnou oblastí od roku 1955, což z něj činní jedno z nejstarších chráněných území Česka. V roce 2002 došlo k rozšíření původního území o ploše 92 km2 na dvojnásobnou rozlohu 181 km2. Český ráj zasahuje do tří krajů a čtyř okresů.

Přírodní dominantou chráněného krajinného území jsou pískovcové oblasti a skály. Kromě vysoké koncentrace přírodních památek jsou to i ty historické. Turismus zde ostatně podporuje spousta vybudovaných stezek. Český ráj ve středním Pojizeří nabízí vedle skalních měst také jeskyně, skalní brány a vodní plochy. Celé CHKO obsahuje dva národní přírodní parky, jedenáct přírodních rezervací a jedenáct přírodních památek.

Jaké nabízí Český ráj památky a zajímavosti?

Co lze v Českém ráji dělat?

Český ráj je doslova protnutý historickými i přírodními památkami. Za jeho pomyslné srdce je označováno město Turnov. A jaká místa patří mezi ta nejzajímavější?

Pojďme nejprve začít výčtem historických dominant Českého ráje, které jsou volně zasazeny do jedinečné přírody. Je to například známý hrad Kost v Libošovicích. Stejně tak známá je zřícenina hradu Trosky na území obce Troskovice, která od roku 2020 patří mezi národní kulturní památky České republiky. Mezi hrady zde vyniká také Valdštejn poblíž Turnova nebo pozůstatky původně dřevěného hradu Dřevěné světničk, který nabízí krásné rozhledy do okolí. 

Území Českého ráje je protnuto i řadou zřícenin. Mezi ty nejznámější patří zřícenina hradu Frýdštejnzřícenina hradu Valečov v nadmořské výšce 320 metrů. Ujít byste si neměli nechat ani zříceninu skalního hradu Rotštejn u přírodní rezervace Klokočské skály.

Od hradů je to jen kousek k zámkům, což dokazuje například Hrad a zámek Staré hrady situovaný v Příhrazských skalách. K němu se dostanete po červené turistické trase. Dále je to zámek Huprecht se svou eliptickou podobou. Tím asi nejznámějším zámkem Českého ráje je Sychrov. Statní zámek v novogotickém stylu s překrásným anglickým parkem a zahradní architekturou.

Chráněná krajinná oblast Český ráj, to pochopitelně nejsou jen památky, ale hlavně ohromující příroda. Dokazuje to asi nejznámější pískovcová skalní oblast Prachovské skály. Tato přírodní rezervace byla poprvé zdokumentována v roce 1874 a v současné době nabízí tři prohlídkové okruhy, včetně skalního hradu Pařez. Tím nejvyšším bodem Českého ráje je hora Kozákov se svou výškou 744 metrů nad mořem. Cesta na vrchol je doprovázena nádhernou přírodou. Vynechat nesmíte údolí řeky Jizery, kde je přírodní památka zvaná Galerie. K nezapomenutelné procházce můžete využít Riegrovu stezku. Jedním z nejrozsáhlejších jeskynních systémů v Českém ráji potažmo v severovýchodních Čechách jsou Bozkovské dolomitové jeskyně. Jejich délka je jeden kilometr a turisté mají přístup do necelé poloviny.

Z pohledu skalních měst a útvarů budete mít hodně na výběr. V celé chráněné krajinné oblasti je takových míst více než dost. Jmenovat lze Krkavčí skálu, Skalní dutinu Adamovo lože, Besedické skály, Betlémské skály, Čertovu ruku, Hruboskalsko, Maloskalsko, Myší díru, Skalní bludiště Kalich a Vranovský hřeben. Stejně bohatý výběr budete mít i v rámci ostatních přírodních zajímavostí. Je to třeba rybník Vústra, jeskyně Barošova pec, Červenský rybník, Jezírko pod Táborem, Mordýřská studánka, rybník Žabakor a okolí řeky Jizery. Když si budete chtít dopřávat jedinečného pohledu do krásných dálek přijde vhod vyhlídka Ervinův hrad, Vrch Přivýšina s vyhlídkou Václava Čtvrtka, Raisova vyhlídka a Hořákova vyhlídka.

Mnohé můžete vidět v rámci naučných stezek Sedmihorky, Hruboskalsko a Plakánek. K dispozici je řada oficiálních tematických stezek s výstižnými názvy – Za drahými kameny a minerály, Po stopách baroka a Sklářská cesta. 

Ceny

Když se rozhodnete poznávat Český ráj křížem krážem, určitě můžete navštívit spoustu vyhlídek, skalních měst a míst zcela zdarma. Ty hlavní atrakce chráněné krajinné oblasti jsou ale placené, což dokazují například Prachovské skály, kde zaplatíte základní vstupné 90 Kč, rodinné vstupné 230 Kč a parkování na den stojí 80 Kč. Památky ve větších městech jsou převážně zpoplatněné. Za vyhlídky zaplatíte kolem 20 Kč až 50 Kč. Za hrady a zámky si podle zvolených prohlídkových tras budete muset připlatit. Náklady se pohybují mezi 70 Kč až 150 Kč. 

Doprava

Chráněná krajinná oblast Český ráj je s přihlédnutím ke svému situování velice rychle dostupná prostřednictvím dálnice D10 mezi Prahou a Libercem. Dorazit sem ovšem můžete i po hlavních dopravních tazích od Jičína. Pomyslným výchozím bodem pro dálkovou dopravu se stane Turnov, kam míří nejenom dálkové autobusy, ale také vlaky. Ať už je to ze směru od Jičína nebo z Turnova na Železný Brod.

Český ráj je z pohledu turismu velice otevřený, takže je v rámci celého území každoročně vypravováno hned několik turistických autobusů, které mimo jiné slouží i pro přepravu jízdních kol. V závislosti na zvolené trase staví u vlakových zastávek a jezdí v konkrétní dny. Jsou to trasy červená, žlutá, modrá, zelená, hnědá, fialová a růžová.

U spousty historických, ale i přírodních památek můžete využít bezplatná či placená parkoviště – Valečov, Drábské světničky, Malá Skála, Valdštejn, Riegerova stezka, Frýdštejn, Rotštejn, rozhledna Kozákov, Prachovské skály, Kost, hora Tábor, Krásná vyhlídka a mnohé další.