Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Evropa

Česká republika: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
CZ flag

Česká republika

Hodnocení průvodce: 9.5

Česká republika neboli Česko je státem střední Evropy, jehož samostatnost přišla v roce 1993 po rozdělení Československa na Českou a Slovenskou republiku. Území o rozloze 78 866 kilometrů čtverečních obývá více jak 10,5 milionů obyvatel.

Česko je vnitrozemským státem, se kterým sousedí Slovensko, Polsko, Rakousko a Německo. Jeho historie, potažmo osídlování tohoto území se pojí se Sámovou říší a Velkomoravskou říší. Počátky českého státu se začaly rýsovat v druhé polovině devátého století. Poté následoval novověk, Rakousko-uhersko a první Československá republika, jejímž prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk. Nejvýznamnějším prezidentem po rozdělení Československa byl Václav Havel.

Česká republika se dělí na čtrnáct samosprávních celků. Praktikuje všechny způsoby dopravy, cílí na zemědělství a odlišné druhy průmyslu a v neposlední řadě se jí dotýká také turistický ruch. Za to může řada velkých měst a národních parků.

Průvodce pro oblíbené destinace: Česko

Co navštívit v České republice

Česká republika je bezpochyby zemí hradů, zámků a nejrůznějších středověkých staveb, které vybízí k poznávání. Ani na přírodní krásy tento stát není v žádném případě chudý, což dokazují čtyři národní parky a přemíra chráněných oblastí. Česká republika je bohatá i z pohledu pořádání významných společenských, historických a kulturních akcí.

Pokud chcete poznat velký kus historie České republiky, začněte rozhodně Prahou. Hlavní město vám nabídne hradní komplex pocházející z 9. století, kterým je Pražský hrad. Mezi významné unikáty města se řadí Karlův most, Katedrála sv. Víta, Staroměstské náměstí, Petřínská rozhledna, Pražská brána, Václavské náměstí, Zlatá ulička u Daliborky, Národní muzeum nebo oblast zvaná Kampa. Opakem historických budov může být specifická stavba označovaná jako Tančící dům. Milovníci zvířat mohou vyrazit do zoologické zahrady.

Mezi další přední města České republiky patří Kutná Hora, kde najdete Chrám sv. Barbory, Vlašský dvůr, Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie nebo pověstnou Kostnici. Nevynechejte ani Brno, kde jednoznačně vede Moravský kras, Vila Tugendhat, Hlad Špilberk, Hrad Veveří nebo Katedrála sv. Petra a Pavla. Příjemnou zastávkou se stane také lázeňské město Karlovy Vary. V něm si budete užívat procházek po Mlýnské kolonádě nebo zavítáte na rozhlednu Diana, do návštěvnického centra Moser, a na moderní Vřídelní kolonádu, včetně té Sadové a Tržní. Nakonec nevynechejte ani České Budějovice. Tam vás čeká Samsonova kašna, Černá věž, Dominikánský klášter, Katedrála sv. Mikuláše i známé jihočeské muzeum.

K těm nejpopulárnějším a nejkrásnějším hradním a zámeckým komplexům se řadí rozhodně Státní zámek Červená Lhota, Hrad Český Šternberk, Zámek Nové Hrady, Státní zámek Hluboká, Státní hrad a zámek Český Krumlov, Hrad Ledeč nad Sázavou, Hrad Perštejn, Hrad Karlštejn, Hrad Lipnice, Zámek Konopiště, Zámek Žleby, Hrad Křivoklát, Hrad Bítov a mnohé jiné.

V Česku se nachází i čtyři národní parkyKrkonošský národní park, Národní park České Švýcarsko, Národní park Podyjí a Národní park Šumava. To je samo o sobě předzvěstí spousty nádherných přírodních míst, která jsou mimo jiné po celé České republice. V tomto směru rozhodně neopomínejte na Pravčickou bránu, Pančavský vodopád s výškou 148 metrů, Adršpašsko-teplické skály, Prales Mionší, Panskou skálu, Ledovcová jezera na Šumavě, Boubínský prales a na nejvyšší vrchol Česka zvaný Sněžka, který má výšku 1 603 metrů nad mořem.

V České republice se můžete oddávat poznávání, nakupování, ale také zábavě, kterou přináší třeba pověstné hudební festivaly. Jsou to například Colors of Ostrava, Votvírák, Rock for People, Okoř, Sázava Fest a jiné. Věnovat se pochopitelně můžete i řadě sportovních aktivit. Velice rozšířená je cykloturistika, a to díky přemíře cyklistických stezek. K dispozici jsou řeky Sázava, Vltava, Odra a ostatní vybízející s dobrodružným sjezdům.

Místní kuchyně

Česká gastronomie má středoevropský základ. To znamená spousta omáček, maso připravované na hodně způsobů, husté polévky, bezpočet polních plodin, ovoce a zeleniny. Když si dáte v restauraci polévku, obvykle bude nabídka složena z vynikajících vývarů, drobků a luštěnin. Hodně oblíbená je polévka bramborová, fazolová, česnečka i gulášová.

Hlavní pokrmy jsou tvořeny masem vepřovým, drůbežím, hovězím a zvěřinou. Nechybí výběr sladkovodních ryb. Součástí omáček jsou knedlíky. Za tradiční pokrmy české kuchyně lze označit jídla jako svíčková na smetaně, vepřo knedlo zelo, žemlovka, kachna s knedlíkem, dukátové buchtičky s krémem, rajská omáčka, ale i pověstný smažený sýr, hranolky a tatarkou.

V případě dezertů jsou velice často podávány buchty, moučníky, dorty, sladkosti polité čokoládou a řada nejrůznějších krémů. Proto se v různých oblastech České republiky můžete setkat s tradičními koláči, vdolky a s tvarohovými buchtami. V Česku je hodně vyhledávaným nápojem pivo, ať už nejznámější Plzeňský Prazdroj, tak menší a lokální pivovary. Jsou jich zde desítky. Nechybí ani něco tvrdšího v podobě slivovice či domácí limonády a Kofola.

Když se budete pohybovat v Praze, navštivte restaurace typu U Kroka, Restaurace Pepř a Sůl, Levitate Restaurant a Portfolio Restaurant. V Brně dejte přednost podnikům Restaurant Pavillon, Stopkova plzeňská Pivnice, Borgo Agnese a Pegas. V Karlových Varech vede La Marché, Smíchovský pavilon, Tusculum a Restaurant Embassy. A takto by šlo pokračovat ve všech ostatních českých městech…

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé