Česko

Průvodce pro Jihočeský kraj

Jihočeský kraj

Rychlé informace
Krajské město České Budějovice
Rozloha 10 058 km²
Počet obyvatel 642 133

Jihočeský kraj leží na jihu Čech a jeho část zasahuje kousek na Moravu. Jde o významnou turistickou a rekreační oblast, která láká nejenom na své krajské město v podání Českých Budějovic, ale primárně na největší chráněné území Šumavu. Zapomínat by se ale nemělo ani na CHKO Třeboňsko nebo na CHKO Blanský les. Jihočeský kraj je spojen s nedotčenými lesy obklopujícími řadu malebných rybníků a vesniček zasazených mezi pověstné kopce.

Do roku 2001 nesl tento samosprávný celek název Budějovický kraj. Jeho velikost představuje 12,8 % plochy České republiky a pyšní se nejnižší hustotou zalidnění – 63,85 obyvatel na kilometr čtvereční. Největším městem tohoto kraje jsou České Budějovice, dále pak Český Krumlov, Jindřichův Hradec a Písek. Mezi nejdelší vodní toky se řadí Vltava, Lužnice a Otava. Jihočeský kraj ukrývá i jedenáct vodních nádrží, z nichž nejznámější jsou Lipno a Orlík. 

Rychlé informace
Krajské město České Budějovice
Rozloha 10 058 km²
Počet obyvatel 642 133

Zajímavá místa a památky destinace Jihočeský kraj

Co lze dělat v Jihočeském kraji?

Když se rozhodnete navštívit Jihočeský kraj, vaším cílem se mohou stát nejenom městské památkové rezervace měst, ale také chráněné krajinné oblasti. Pokud začnete objevovat nejprve přírodní skvosty, zamiřte do národního parku Šumava, který je součástí biosférické rezervace Šumava – Bavorský les. Poznat můžete přemíru malebných míst, mezi něž se řadí CHKO Blanský les, přírodní park Novohradské hory a biosférická rezervace Táborsko.

Mezi oblasti s divokou faunou a flórou patří třeba Chalupská Slať, pramen řeky Vltavy na Kvildě, Písecké hory a přírodní rezervace Borkovická Blata. Doménou Jihočeského kraje jsou primárně rybníky, jakými jsou třeba Jordán, Plešné jezero, popřípadě si uděláte výlet ke Zlaté Stoce. I překrásné zahrady měst a památek lze zařadit mezi turistické cíle plné zeleně – Palackého sady v Písku, Klášterní zahrady v Bechyni a Zahrada léčivých rostlin v Českém Krumlově.

Jihočeský kraj je pochopitelně zdrojem historických a cenných památek, z nichž mnohé jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Velkým turistickým lákadlem se stane nejstarší klášter Jižních Čech nesoucí název Milevský klášter. Ten další je situován ve Vyšším Brodě. Z hradů a zámků je to bezpochyby Rožmberk, Zvíkov, Landštejn, Vimperk a Vítkův Hrádek. Vynechat byste neměli ani zámek Hluboká nad Vltavou a Český Krumlov. V rámci historických cílů zamiřte také do Starého Města v Písku. Jihočeský kraj je jedinečný i pro své selské baroko. Dokazuje to šestnáct vesnických památkových rezervací. Tou nejznámější jsou Holašovice.

Místní zvyky a kultura

Jihočeský kraj si vás podmaní také z pohledu gastronomie. Mezi typickými recepty se objevuje jihočeský brblajs, kulajda, cmunda nebo jáhelník s borůvkami. Vzhledem k tomu, že vyrážíte do kraje českých rybníků, nechybí ani třeboňská rybí polévka, kapr na mnoho způsobů nebo jihočeské zelňáky. Z pohledu tradic zde převládá rybářství a vše kolem něj. S tím souvisí i vorařství čili majestátní plavení dřeva z kopců dolů za pomoci speciálních vodních kanálů. Jihočeský kraj, to jsou lidové hudební nástroje, třeba v podání dud.

Především v Českých Budějovicích se v rámci tamního nářečí setkáte se specifickými slovy, jakými jsou například pajcovat (opatřovat barvou), malinovka (nekvalitní pivo), šajzka (podprsenka), chvátat (spěchat), kopice (hromada čehokoliv), zajít domů (vyrazit do hospody), sejra (sýr), pentylka (tužka) a zberchat se (vzchopit se).

Doprava

Jihočeský kraj se v oblasti dopravi nemá moc čím chlubit. Připravte se na omezenější množství kvalitnějších silnic a řidší železniční síť. Tu lze však nahradit převládající autobusovou dopravou. Nejdůležitější železniční tratí je ta z Českých Budějovic do Plzně, dále je to koridor vedoucí z Prahy do Rakouska. Podobně vytížená je hlavní dálnice D3 a silnice I/3 z Prahy do Českých Budějovic.

Turisté navštěvující Jihočeský kraj z pohledu dopravy ocení šumavské elektrické dráhy a šumavské lokálky, které jsou velice zpříjemňujícím zážitkem při přepravě. V tomto kraji mimochodem dochází k neustálému rozšiřování cyklostezek. Mezi ty oblíbené se řadí cyklistická trasa číslo 12 a 33. Dále je to Otavská cyklostezka, cyklostezka U Baťova kanálu a ta vedoucí z Jihlavy, přes Třebíč do Raabs.


Průvodce pro města

Další zajímavá města destinace Jihočeský kraj

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé