Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Chráněné krajinné oblasti Česka – II. část

Chráněné krajinné oblasti Česka – II. část

V druhé části seriálu o chráněných krajinných oblastech se zaměříme na ostatní lokality Česka. Zhruba od středu republiky se budeme pozvolna přesouvat směrem na západ v celé šířce naší země. Čeká nás dalších 6 z 26 chráněných krajinných oblastí České republiky, které tvoří optimální ekologické funkce naší země a utváří jedinečné reliéfy.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

CHKO Kokořínsko – Máchův kraj nemá toto dvojslovné označení jen tak pro nic za nic. V roce 1976 bylo nejprve vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí Kokořínsko. Tomu se také říkalo i jinými názvy, jako Dubské Švýcarsko, Dubské skály nebo Polomené hory. Teprve až nedávno v roce 2014 došlo k vyhlášení druhé části CHKO zvané Máchův kraj v oblasti známého Máchova jezera.

Tento nově vzniklý celek má celkovou plochu 410 kilometrů čtverečních a rozprostírá se nejenom ve Středočeském kraji, ale i v Libereckém kraji a Ústeckém kraji. Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je označována za jednu z nejkrásnějších široko daleko. Takovými pomyslnými vstupními branami na toto území jsou Mšeno, Dubá, Liběchov a Doksy.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj je plná zajímavých cílů nejrůznějšího charakteru. Je to například nejvyšší vrchol Vlhošť s výškou 613 metrů nad mořem, hrad Bezděz, Provodínské kameny s Lysou skálou a hradem Jestřebí, Vrátenská hora, Kokořínský důl, Dobová hora a Novozámecký rybník.

V CHKO Kokořínsko – Máchův kraj si na své přijdou i horolezci, protože je tu spousta vhodných lokalit. Celkem je zde 1 221 pískovcových masivů a věží. Milovníci historie pak mohou zavítat ke zříceninám Starý Berštejn, Helfenburk, Chudý hrádek nebo na taková působiště jakými jsou Čertovy hlavy u Želíz a Peklo u České Lípy.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory

Severní část České republiky ukrývá jeden z přírodních klenotů v podobě CHKO Lužické hory. Jde o oblast s rozlohou 264 kilometrů čtverečních, která se stala chráněnou krajinnou oblastí v roce 1976. S přihlédnutím k místu situování je zde především spousta skalních měst obehnaných podhorskými loukami a lesy.

Chráněná krajinná oblast Lužické hory sousedí s několika dalšími lokalitami podobného charakteru. Je to CHKO Labské pískovce, CHKO České středohoří a Národní park České Švýcarsko. Z jedné strany se napojují i překrásné Žitavské hory.

Na území CHKO Lužické hory je možné navštívit několik naučných stezek, které vedou kolem významných přírodních památek. Je to Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory, naučná stezka Okolím Studence, lesnická naučná stezka Sokol, Brazilka, hornická naučná stezka Údolí Milířky, Köglerova naučná stezka patřící k těm nejstarším v České republice a naučná stezka Jánské kameny.

Samotné Lužické hory jsou doslova protnuté atraktivními cíli. Při návštěvě této chráněné krajinné oblasti zavítejte na Jezevčí vrch, k Čertově zdi, na Vápenku, Marchnerovu louku, k Lísce, ledové jeskyni Naděje a k Bílým kamenům. V rámci těchto cest lze zpozorovat pestrou faunu a flóru.

Chráněná krajinná oblast Český kras

Český kras je název chráněné krajinné oblasti Středočeského kraje nacházející se konkrétně mezi Prahou a Berounem. Jde o území spojené s častými krasovými jevy. To znamená, spousta jeskyní, ale také kaňonovitý ráz. Celková plocha CHKO Český kras má 128 kilometrů čtverečních. K vyhlášení chráněné krajinné oblasti došlo v roce 1972.

Oblastí protéká řeka Berounka, jež mimochodem představuje nejníže položené místo v 208 metrech nad mořem. Opakem toho je známý vrch Bacín, který je nejvyšší a má 499 metrů nad mořem. Právě v Českém krasu se nachází největší jeskyně v České republice, ale také bohatá lesní společenstva dubových hájů.

Z přírodních zajímavostí chráněné krajinné oblasti Český kras lze jmenovat například Černé rokle, Kobyla, Koda, Radotínské údolí, Tetínské skály, Syslí louky u Loděnice, Krásná stráň, Klonk, Karlické údolí a Na Voskopě. V rámci nejbližšího okolí se můžete zastavit na hradě Karlštejn, lomu Velká Amerika, v koněpruských jeskyních, v medvědáriu v Berouně a v přírodním parku Radostínsko-Chuchelský háj.

Chráněná krajinná oblast Blaník

CHKO Blaník je nejmenší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Dokazuje to celková rozloha 40,31 kilometrů čtverečních. K vyhlášení této lokality došlo 29. prosince roku 1981. Oblast se nachází kousek od města Vlašim, takže ve Středočeském kraji.

Největší obcí v chráněné krajinné oblasti Blaník jsou Louňovice pod Blaníkem. Nejnižším bodem tohoto území je řeka Blanice v Ostrově ve výšce 366 metrů nad mořem, naopak tím nejvyšším bodem je vrchol zvaný Velký Blaník ve výšce 638 metrů nad mořem. Poblíž se nachází také Malý Blaník s výškou 580 metrů nad mořem.

Z maloplošných chráněných oblastí CHKO Blaník lze jmenovat Podlesí, rybník Louňov a Částrovické rybníky. Ochuzovat se nemusíte ani o další zajímavé cíle, mezi něž patří například klášter a zámek v Louňovicích pod Blaníkem. Krásná je rotunda sv. Václava v Libouni, kostel sv. Bartoloměje v Kondraci, pozůstatky gotické tvrze v Načeradci a kostel sv. Josefa ve Veliši.

Chráněná krajinná oblast Třeboňsko

CHKO Třeboňsko patří k větším chráněným krajinným oblastem České republiky. Území o velikosti 700 kilometrů čtverečních leží v Jihočeském kraji a směřuje až k hranicím s Rakouskem. Oblast byla prohlášena za chráněnou v roce 1979. Tomu předcházelo ještě zařazení na seznam biosférických rezervací UNESCO v roce 1977.

Velká část chráněné krajinné oblasti Třeboňsko je tvořena vodními plochami, ať už uměle vytvořenými stokami nebo rybníky. Díky tomu je tato část země centrem českého rybářství. Nachází se zde velice cenná vegetace, ať už jde o 400 druhů rostlin nebo přemíru vodních ptáků, plazů a jiných vzácných zvířat. Tato chráněná krajinná oblast se skládá ze čtyř národních přírodních rezervací – Velký a Malý Tisý u Lomnice, Červené blato, Stará řeka a Žofinka.  Průměrná nadmořská výška CHKO Třeboňsko je 421 metrů nad mořem.

Mezi krásy chráněné krajinné oblasti Třeboňsko patří spousta míst, jakými jsou Dračice, Bukové kopce, Krabonočská niva, Olšina u Přeseky, Rybníky u Vitmanova, Rašeliniště Pele, Kozí vršek, Slepičí vršek a Soví les. Třeboňsko je protnuté i spoustou krásných stezek, jež vás provedou odlehlými zákoutími.

CHKO Třeboňsko, to jsou takové pýchy, jako třeba rybník Rožmberk, Zlatá stoka, Opatovický rybník, Velký Tisý, Dunajovická hora nebo zámek Třeboň, kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny, známý třeboňský vláček a zámecký park. Třeboň se stane vaším výchozím bodem, odkud budete poznávat rozmanitost chráněné krajinné oblasti Třeboňsko.

Chráněná krajinná oblast Blanský les

V podhůří Šumavy, konkrétně v okresech Prachatice a České Budějovice se nachází jedna poměrně známá lokalita nesoucí název CHKO Blanský les. Jde o chráněnou krajinou oblast vyhlášenou v roce 1989, která na své ploše 212,35 kilometrů čtverečních nabízí spoustu cenných a četných lokalit vhodných k návštěvě.

Chráněná krajinná oblast Blanský les je vlastně masivem neboli plochou horninou. Nejvyšším bodem je Kleť s výškou 1 083 metrů nad mořem. Známé jsou ale i další kopce, jako Bulový, Buglata, Vysoká Běta, Kluk a Chlumečský vrch. CHKO Blanský les z části pokrývá i ostatní významné oblasti jako Kaplickou brázdu, Novohradecké podhůří, Velešínskou pahorkatinu, Chvalšinskou kotlinu a Bavorovskou vrchovinu.

Kratším úsekem chráněného krajinného území Blanský les protéká řeka Vltava. Známý je zde Křemžský potok vlévající se právě do této řeky pod hradem zvaným Dívčí kámen. Pestrá květena a zvířena je k vidění na mnoha místech – Horní luka, Jaronínská bučina, Holubovské hadce, Bořinka, Šimečkova stráň, Provázková louka, Mokřad u Borského rybníka a Kalamandra.

V rámci CHKO Blanský les se můžete přiblížit i k historickým památkám. Vedle výše uvedeného hradu je to klášter Zlatá Koruna, keltské oppidum u Třísova, lidová architektura v obci Holašovice a gotický klášter v Kuklově. Chráněnou krajinnou oblastí vedou větvící se naučné stezky v délkách od 2,5 do 7,5 kilometrů, které vás provedou těmi největšími zajímavostmi.

0 komentářů
Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit. Pokud nemáte účet, registrujte se.