Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Česko

Praha: průvodce

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Praha

Rychlé informace
Rozloha 496 km²
Počet obyvatel 1 308 632
Hustota zalidnění 2638,4 obyv./km²
Nadmořská výška 177 - 399 m. n. m.
Stáří města 8. století

Praha je hlavní metropolí České republiky a zároveň největším městem v zemi. Z globálního hlediska je považována za jedno z nejkrásnějších měst celé Evropy. Dokazuje to například historické centrum, které je památkovou rezervací UNESCO. Praha se vyznačuje svým bohatým kulturním programem a přemírou památek. Na jejím území sídlí většina státních institucí. Je oblíbeným cílem tuzemských, ale i zahraničních turistů. Spadá mezi nejnavštěvovanější města celé Evropy.

Hlavní město České republiky je z pohledu ekonomiky hodně vyspělé a předčí všechny ostatní regiony v zemi. Na ekonomice se tu do velké míry podepisuje cestovní ruch a poskytování nejrůznějších služeb. Zemědělství je naopak v menším zastoupení. Pokud jde o průmysl, je to výroba strojů, chemie a farmaceutický průmysl, kovodělný průmysl a tvorba výrobků ze skla a keramiky.

Jaké nabízí Praha památky a zajímavosti?

Co lze v Praze dělat?

Praha je architektonickou pokladnicí, kterou chce objevit naprosto každý cestovatel. Pomyslná učebnice designu se pojí s pestrým kulturním zážitkem. Třeba z pohledu hudby si na své přijde naprosto každý. Praha, to jsou rozmanité historické zahrady, slavné kavárny, ale i možnost prožít nekontrolovatelnou nákupní horečku. Do Prahy se můžete vydat za dech beroucími výhledy, ale i jako celá rodina za zábavným programem. To vše v propojení s půvabnou řekou Vltavou.

Hlavní metropole České republiky si žádá alespoň pár dnů pro důkladné poznání. Na území města se totiž nachází přemíra krás, jež byste si neměli nechat ujít. Vaším odrazovým můstkem se stane Václavské náměstí, Staroměstské náměstí s Orlojem, Karlův most a Pražský hrad, kde také mimochodem stojí slavná Katedrála sv. Víta. Sled těchto památek za sebou prezentuje tzv. Královskou cestu.

Kromě ní můžete samozřejmě poznat i další pýchy Prahy, kterých je více než dost. Je to například mariánské poutní místo Loreta, Kostel sv. Mikuláše a reprezentativní budova Národního divadla. Významnou architektonickou památkou je Rudolfinum nebo nejstarší historický areál Klementinum. Milovníci secese si nenechají ujít Obecní dům a při procházce po Karlově mostě neminete ani Staroměstskou mosteckou věž.

Mezi vyhledávané pražské lokality se řadí Židovská čtvrť Josefov, kde lze spatřit šest synagog, včetně Staré synagogy. Dále je tu muzeum a židovský hřbitov. Vyrazit můžete také ke Strahovskému klášteru nebo zavítáte na původní sídlo králů, jímž je Vyšehrad. Kromě Vyšehradského hřbitova každého turistu zaujme Bazilika sv. Petra. Nemusí to však být jenom Karlovo náměstí a Schwarzenberský palác, jimž při poznávání Prahy dáte zelenou. Mezi historickými klenoty spatříte i novodobější stavby typu Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Vypravit se můžete na procházku směrem na Petřín, kde se nachází Petřínská rozhledna připomínající Eiffelovu věž. Mezi unikátní objekty patří i Žižkovská věž, což je televizní vysílač s výškou 216 metrů.

Praha je zkrátka turistickým lákadlem, které se jen tak neomrzí, což dokazuje další směsice zajímavých cílů – Trojský zámek, Hradčanské náměstí, Národní divadlo, Týnský chrám, Prašná brána, Žofínský palác a Krannerova kašna. A pokud nechcete vynechat ani plíce Prahy, pak zamiřte do Prokopského údolí, přírodního parku Draháň – Troja, na Skalku, do přírodního parku Šárka a na Bílou skálu.

Místní zvyky a kultura

Praha je spojena s řadou nejrůznějších tradic a zvyklostí. Hodně dlouhou tradici tu má například vorařství. S metropolí jsou neodmyslitelně spjaty inspirativní chvilky u kávy, takže i kavárnictví je tu na vysoké úrovni. Praha, to je spousta oslnivých slavností. Zachovalo se jich opravdu mnoho. Mezi ty nejznámější patří Karneval, Masopust a Matějská pouť. Pražské tradice můžete nejenom vidět a zažít, ale také ochutnat. S Prahou je neodmyslitelně spojen obložený chlebíček, který se zde objevil na počátku 20. století. Velký rozmach má pivovarnictví. Pivo se v Praze vaří více jak 500 let. Dnešní doménou jsou hlavně minipivovary – Pivovarský dům Praha, Břevnovský klášterní pivovar sv. Vojtěcha, Klášterní pivovar Strahov, Pražský most u Valšů a Minipivovar U Fleků.

Při procházkách krásnou Prahou můžete postřehnout i některá slova typická právě pro pražské nářečí. Jsou to například výrazy plivaj, cejtit, modlej, tří, setit a tříbrnej.

Bezpečnost

Pražská metropole láká každoročně čím dál více turistů nejenom kvůli přemíře nádherných památek, ale také pro stále se zlepšující bezpečnostní situaci. S kapesními zloději se tu setkáte asi jako všude v podobně velkých evropských měst. Praha je však přes den bezpečným místem, minimálně z pohledu hlavních turistických cílů.

Pokud se do víru velkoměsta rozhodnete vyrazit večer, vyhněte se několika vyhlášeným čtvrtím, které nemusí být úplně bezpečné. Je to například Smíchov jinak označovaný, jako ráj opilců. Trochu větší adrenalin můžete zažít v některých ulicích Starého a Nového Města. Typicky jsou to ulice Krakovská, Bartolomějská a Benediktská. Dále je to autobusové nádraží Na Knížecí a Park Folimanka, odkud je to kousek do ulice Horká, jež byla v minulosti považována za nejnebezpečnější. Ani vestibuly metra nemusí působit moc příjemně. Pomyslným drogovým rájem jsou Holešovice. Před hlavním vlakovým nádražím se často vyskytují bezdomovci, a to v přilehlém parku označovaném jako „Sherwood“. V lokalitě Žižkov se shlukuje tamní podsvětí.

Ceny

Praha patří cenově spíše k těm dražším městům České republiky. Vliv na to má značný příliv zahraničních turistů a fakt, že jde o nejnavštěvovanější město Česka. O cenových nákladech si můžete udělat představu z několika níže uvedených průměrných cen za vybrané zboží a služby.

 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = 1 400 Kč za noc
 • Jídlo v levnější restauraci = 150 Kč 

Doprava

Praha je hlavním dopravním uzlem České republiky, takže dostat se do ní lze nejrůznějšími způsoby. Může to být po dálnici D1 od Brna a Ostravy, po dálnici D5 z Plzně nebo po dálnici D11 od Hradce Králové. V rámci silniční dopravy po městě využívejte Pražský okruh a Městský okruh. Kvůli systému zón placeného parkování v centru je lepší využívat odstavná parkoviště označovaná P+R.

Do Prahy lze přicestovat také vlakem na Hlavní nádraží. Po železnici se lze dopravit i do některých ostatních částí metropole, jakými jsou Vršovice, Dejvice, Holešovice, Kyje, Hostivař a další. Je však pravdou, že železnice do systému Pražské integrované dopravy moc nezapadá. Páteří dopravy v Praze je metro, které doplňují tramvajové, trolejbusové a autobusové spoje.

 • Jízdenka na kratší vzdálenost s platností 30 minut stojí 24 Kč.
 • Jízdenka s platností na 90 minut stojí 32 Kč.
 • Jízdenka na 24 hodin stojí 110 Kč.
 • Jízdenka na tři dny vyjde na 310 Kč.

Alternativou se vám mohou stát místní taxi služby, kterých zde jezdí více než dost.

 • Průměrná nástupní taxa činí 40 Kč až 60 Kč.
 • Cena za ujetý kilometr je 28 Kč až 36 Kč.
 • Doba čekání vychází kolem 6 Kč za minut.
 • Levnější alternativou mohou být služby Uber.

Město jako takové myslí i na cykloturisty a nabízí spoustu hlavních cyklostezek vedoucích zajímavými místy metropole. Podél řeky, do parků a ke krásným vyhlídkám. Zmínit můžeme například oblíbenou cyklotrasu do Trojské Zoo. Řadu hlavních památek Prahy si projdete i pěšky, minimálně co se týče centra.

Letiště v Praze

V Praze se nachází velké mezinárodní Letiště Václava Havla, které má celkem tři terminály. K přesunu mezi jednotlivými terminály můžete využít minibusů nebo půjdete pěšky. Počítejte s dobou 30 minut. Kód letiště je PRG.

Centrum Prahy je od letiště vzdáleno asi 23 kilometrů. K dopravě můžete využívat autobusových linek č. 100, 119 a 191, popřípadě noční linku č. 910. Alternativou jsou místní taxi služby. Na letišti má pobočku i několik známých autopůjčoven typu Europcar Praha, Hertz a ostatní. Když budete chtít zaparkovat na letišti Václava Havla, vybírat budete ze tří parkovacích domů. Krátkodobé expresní parkování na 15 minut je zdarma.

Pokud se rozhodnete přenocovat v blízkosti Letiště Václava Havla, využijte některý z blízkých hotelů a ubytovacích zařízení.

 • AeroRooms
 • Holiday Inn Prague Airport
 • Courtyard by Marriott Prague Airport
 • Penzion v Maštali
 • Penzion U Pilota
 • U Václava
 • Ramada Airport Hotel Prague
   

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé