Evropa

Belgie: průvodce

6°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
BE flag

Belgie

Hodnocení průvodce: 9.7

Belgie je architektonickým pokladem Evropy. Země plná nečekaného bohatství, které se skrývá v mnoha podobách. Ať už jsou to venkovské zámky, písečné pláže na severu, nádherné kavárny a středověká podoba historických měst. Tohle všechno je Belgie v celé svojí kráse, jež disponuje řadou míst zapsaných na seznamu UNESCO. Proslulé pivo, lahodná čokoláda, impozantní stavby a dech beroucí příroda. Dovolená v Belgii bude spojena s různorodostí a kontrasty. Ty můžete zpozorovat na mnoha místech. Od těch jasně viditelných, až po kulturní a topografické. Belgie má svůj značný půvab a historickou velkolepost, jíž podlehne naprosto každý. Země menší rozlohy, která svou velikost dohání tím, co vám může v rámci dovolené zprostředkovat.

Belgie neboli Belgické království se skládá ze tří odlišných oblastí. Není to jen historicky rozmanitá centrální část země, ale také pobřežní roviny nebo naopak hornaté krajiny. Nejznámějšími představiteli jsou Ardeny. Neopomenutelné jsou i vodní toky Belgie, mezi něž se rozhodně řadí řeka Šelda a Máza. Nejvyšším bodem Belgie je pohoří Signal de Botrange s výškou 694 metrů nad mořem. Pro Belgii je díky její rozloze typické hustší zalidnění.

Průvodce pro oblíbené destinace: Belgie

Co navštívit v Belgii

Pokud se budete pohybovat na severu země, objevíte bezpočet pláží, kde se budete věnovat relaxaci a vodním sportům. Narazit můžete na fotografická mola a rybářské přístavy. Rybolov je tak jednou z dalších nabízených aktivit. V okamžiku, kdy se ocitnete v centrech měst, budete se oddávat nakupování. Kapitolou samou o sobě jsou bleší trhy. V Belgii lze vyrážet především za poznáním, a to nejen tím kulturním, ale i za uměním. Spousta zábavy se najde pro dospělé i pro děti. Navštívit lze například hromadu překrásných parků a přírodních rezervací.

Když se vydáte na dovolenou do Belgie, jako první asi zavítáte do Bruselu. Hlavní metropole země, která nabízí pohled na spoustu zajímavých staveb. Takovým pomyslným středobodem je náměstí Grand Place situované v historickém centru Bruselu. Za zmínku stojí například nepřehlédnutelný Královský palác nebo radnice z 15. století. Vašemu pohledu neunikne ani překrásný a obrovský květinový koberec. Brusel, to jsou ale i další zajímavosti v podání objektu Atomium z roku 1958 a sošky čůrajícího chlapečka Manneken-Pis.

Jen málokdo ví, že v Belgii je k vidění hned patnáct unikátních památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Jsou to například městské domy architekta Victora Horta v Bruselu, nakladatelství Plantin-Moretus, zvonice Belfries of Belgium and France nebo čtyři lodní výtahy na Canal du Centre. Jmenovat lze ještě Vlámské bekináže a katedrálu Note Dame v Tournai.

Co dalšího vidět v Belgii

V Belgii si zkrátka každý přijde na to své. Třeba takoví milovníci historie mohou vyrazit do centra města Bruggy. Historické domy, malebné uličky, hradby a příkopy. Ne nadarmo je právě tohle belgické město označováno jako Benátky severu. Pokud zavítáte do Gentu, udělejte si čas na prohlídku římsko-katolické katedrály sv. Barbory, kde se nachází oltář z 15. století. Zrovna tohle město se stane příjemnou cestou do historie, což mimochodem dokazuje také hrad Gravensteen z roku 1180. Architektonické skvosty ovšem můžete hledat i ve starobylém univerzitním městě Lovaň. Tamní radnice Stadhuis je toho jasným důkazem. Odsud pochází slavné belgické pivo Stella Artois a svoji produkci tu má i pivovar Domus.

V objevování krás Belgie samozřejmě můžete pokračovat. Ne každý tíhne k poutavé historii, ale dává přednost spíše nakupování. V ten moment vás jistě zaujmou Antverpy. Město, které je mnohdy přezdíváno, jako Jeruzalém západu nabízí od všeho něco. Módním centrum Belgie s blešími trhy vás může zavést třeba k muzeu diamantů nebo na slavné náměstí Gröte Markt.

Svůj čas v Belgii můžete věnovat i poznávání místní přírody. V zemi se nachází pouze jediný Národní park Hoge Kempen, který má rozlohu 57,5 kilometrů čtverečních a jeho plochy jsou posety především lesy a písečnými dunami. Poznávat ale můžete i přírodní rezervaci Kalmthoute Heide, jejíž část zasahuje až do Nizozemska, kde už je považována za národní park. Věnovat se lze nejrůznějším aktivitám. Známá je třeba 160 kilometrů dlouhá turistická a cyklistická trasa protínající místa La Roche en Ardenne a Bouillon.

Pokud si chcete užívat pláže a blízkost vodní hladiny, směrujte do Blankenberge, popřípadě lázeňského městečka Koksijde. Vyhledávaným letoviskem s velkým přístavem je Ostende. Jestliže cílíte spíše na rybolov, zamiřte do města Nieuwport. Belgie je také o silném kulturním zážitku, který vám zprostředkuje hned několik pravidelných festivalů – Rock Werchter, Tomorrowland a Brussels Summer Festival.

Místní kuchyně

Belgická kuchyně je z části ovlivněna okolními zeměmi. Její obyvatelé si zakládají na kvalitních pokrmech, takže se můžete domoci lahodného gastronomického zážitku. Velice často narazíte na ryby nebo jedlé slávky. Ty jsou připravovány na spoustu způsobů. Mezi oblíbené deserty patří sýry. Pochutnat si můžete ještě na paštikách z kachních jater, bylinkových omáčkách, ale i na jídle z rychlého občerstvení. Téměř na každém kroku jsou dostupné belgické hranolky. V jídelníčku místních obyvatel hrají celkem důležitou roli i vafle nebo čokoláda. Takže snídaně a deserty jsou připravovány jednoznačně na sladko. Mezi oblíbené polévky patří kuřecí či rybí vývary. Hodně často je konzumováno maso hovězí a králík.

A jaké názvy tradičních pokrmů byste měli hledat v jídelníčku? Salade liégeoise, který se podává hlavně ve městě Lutych. V Gentu naopak narazíte na specialitu Waterzooi. Dále je to Limburský sýr, rozmačkané brambory s pórkem Stoemp a Filet américain neboli mleté hovězí maso podávané za studena. Jestliže chcete něco sladkého na zub, zaměřte se na ryze belgické výrobce čokolády, mezi něž patří Neuhaus, Côte d'Or a Guylian. Co se týče nápojů, o belgickém pivu asi nemá cenu dlouho polemizovat. Jde o jeden z nejpopulárnějších místních nápojů. Hned za ním jsou některá vína z tamních vinařství. Pokud budete chtít zůstat u alkoholu, oblíbená je také lihovina Jenever. Věřte, že belgické gastronomii hodně rychle podlehnete.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Belgie

 • Dukes Palace (Bruggy)
  Belgie
 • Theater Hotel Brussels
  Belgie - Brusel
 • Apartment Vosseslag Ii
  Belgie
 • Grand Hotel Casselberg (Bruggy)
  Belgie
 • Siru
  Belgie - Brusel
 • Yadoaya
  Belgie - Brusel
 • Leopold Hotel Brussels Eu
  Belgie - Brusel
 • Le Chatelain Boutique
  Belgie - Brusel
 • Saint Nicolas
  Belgie - Brusel
 • Adagio Acces Brussels Europe
  Belgie - Brusel
 • od 12 940 Kč
  Ibis Brussels Centre Gare Midi
  Belgie - Brusel
 • Queen Anne
  Belgie - Brusel

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
8.5Skvělé
8.8Skvělé