Andorra - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Andorra: průvodce

17°C
Aktuálně
8°C
Průměrně

Andorra

Hodnocení průvodce: 9.4

Malý evropský stát s přírodními krásami, jež nadchnou naprosto každého. Nekonečné procházky s panoramaty v zádech, hodiny samoty v dech beroucí krajině a možnost přínosné relaxace. Taková může být dovolená v Andoře, na kterou jen tak nezapomenete. Tato destinace si zachovává své původní kouzlo, a i přes svou malou známost je cílem mnohých náročných cestovatelů. Malá rozlohou a velká duchem, taková je Andorra, jíž si bezpochyby zamilujete. Zelená údolí v kombinaci s románskou architekturou jsou oku lahodícím zážitkem, jež čeká na každého.

Tento vnitrozemský stát leží mezi Španělskem a Francií. Ta se mimochodem společně a urgellským biskupem podílí na dvojvládí. Šestý nejmenší stát Evropy se rozprostírá na rozloze 468 kilometrů čtverečních. Výše položená destinace je plná nejrůznějších zalesněných strání a horských masivů, jež se stávají cílem turistů. Nejvyšší horou Andorry je Coma Pedrosa s výškou 2 946 metrů nad mořem. Naopak nejnižší bod Riu Runer se nachází ve výšce 840 metrů nad mořem. Ke krásám země patří také údolí řeky Valira.

Co navštívit v Andoře

Do Andory vyráží cestovatelé s nejrůznějšími cíli. Někdo se rozhodne pro nakupování, jiný volí relaxaci. Hodně oblíbené jsou i festivaly, mezi něž patří Shromáždění dudáků, Velký sněhový festival nebo Mezinárodní festival ženských klaunů. V létě jsou to s největší pravděpodobností treky, jež jsou velkým lákadlem pro pohybově aktivní cestovatele. Oblíbená je také cykloturistika. Pokud se do Andorry rozhodnete vyrazit v zimě, stane se vaším cílem některé z tamních zimních středisek.

Mapa Andorry vám prozradí, že malost země je vykoupena velkými přírodními a historickými skvosty. Je to například oblíbené lyžařské středisko Soldeu, kde se mimochodem konají i závody žen ve světovém poháru lyžování. Za přírodní klenot lze označit údolí Madriu-Perafita-Claror, jež mimochodem patří na seznam kulturního dědictví UNESCO. Ujít byste si neměli nechat ani ledovcová jezera, mezi nimiž jasně dominuje jezero Pessons. Za zmínku stojí také Tristaina a Engolasters. V zemi se nachází spousta románský kostelů. Mezi ty tradiční kamenné patří kupříkladu kostel Sant Esteve, dále je to kostel Sant Miquel Engolasters a Sant Marté de la Cortinada. Pokud se budete pohybovat v hlavním městě, nenechte si ujít budovu Casa de la Vall, jež je překrásným kamenným objektem. A kdyby se vám náhodou zastesklo po moderní době, z harmonické podoby Andorry vás vymaní novodobé lázně Centre Termolúdic Caldea.

Místní kuchyně

S přihlédnutím k tomu, kde se Andorra nachází je pochopitelné, že její gastronomie je ovlivněna okolními státy. A to především Francií. Na spoustě jídlech však postřehnete i přemíru italských prvků. Mezi nejpoužívanější ingredience v zemi patří vepřové maso, rybí produkty, ale také těstoviny s nejrůznějšími omáčkami. K tradičním a oblíbeným pochutinám Andorry patří kupříkladu králík v rajské omáčce Cunillo, pečené jehňátko, brambory s kapustou Trinxat a lahodná omeleta s houbami označovaná jako Truites de Carreroles. Místní si rádi pochutnávají také na sladkostech. Zmínit lze třeba speciální koláčky Coques. Buďte si jisti, že andorskou kulinářskou nabídku si zamilujete velice brzy.

Evropa - další destinace

8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé