Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Bulharsko: průvodce

9°C
Aktuálně
12°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
BG flag

Bulharsko

Hodnocení průvodce: 8.5

Předností Bulharska si v posledních letech začíná všímat stále více turistů. Tato země je doslova přírodním skvostem a dokáže nabídnout každému něco. Jsou to třeba věhlasné pláže s jemným pískem protínající řadu přímořských letovisek u Černého moře. Atraktivita těchto lokalit je mnohdy spojena s nočním životem, zábavou a řadou nejrůznějších aktivit. Oproti tomu máte možnost poznat odvrácenou tvář Bulharska, kterou tvoří převážně hory a lesy. Dokonalá a nezkrotná příroda nabízí spoustu poznávání, panoramatických výhledů a odlišných druhů cestování. Dávná historie Bulharska se mimo jiné protíná s náboženským uměním a řadou pamětihodností.

Při poznávání Bulharska okusíte její rozmanitost, ryzí přirozenost a v některých případech dnes už i ojedinělou krásu. Za zmínku stojí horské masivy, kam patří například pohoří Pirin, masiv Vytoša, pohoří Rila a mnohé další. Opakem toho bude Dolnodunajská nížina nebo Hornothrácká nížina. Jsou to i Stara planina či Karpaty, jež ve vás probudí dobrodružství a touhu po adrenalinu a poznávání.

Průvodce pro oblíbené destinace: Bulharsko

Co navštívit v Bulharsku

V Bulharsku se můžete věnovat nejrůznějším aktivitám. Jedni zvolí vodní hrátky u moře, návštěvy aquaparků, druzí zase vsadí na sport libovolného typu – tenis, volejbal, cyklistické výlety, ale také sporty v multifunkčních halách. Jestliže však chcete odjíždět z Bulharska s pocitem dokonale prozkoumané země, vymaňte se z přímořských letovisek a objevte zajímavá místa ve vnitrozemí. Mapa Bulharska jich totiž skrývá více než dost.

Spoustu krásných staveb k poznávání nabízí určitě hlavní metropole Sofie. Právě zde se můžete zastavit u katedrály sv. Alexandra Něvského, u ruského chrámu sv. Mikuláše Divotvorce nebo dále přednost mešitě Banja Baši. Příjemné prolínání mnohých archeologických stylů, které může být zakončeno návštěvou Archeologického muzea, popřípadě Etnografického muzea.

Bulharsko je celé doslova protnuté zajímavými stavbami. Mnohé z nich mají velký historický a architektonický význam a jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Typickým příkladem je Bojanský kostel pocházející z 10. století. Jedinečnou atmosféru dřevěných a kamenných domů nabízí město Sozopol, kde mimochodem můžete spojit poznávání s překrásnými a nekonečnými plážemi. Jasnou volbou je i město nacházející se pod pahorkem Nebet Tepe. Jeho název je Starý Plovdiv, kde narazíte na spoustu historických budov.

Pokud máte rádi rozhlehlé klášterní stavby, směřujte k té nejznámější v Bulharsku. Bude to Rilský klášter zapsaný na seznamu UNESCO, kde se mimochodem nachází i muzeum. Původní stavba pochází ze 14. století. Mezi další turisticky oblíbená letoviska patří Nesebar. Tento poloostrov je s pevninou spojen prostřednictvím mostu. Je sice malý, o to zajímavější starobylé památky se tu nachází.

Bulharsko nabízí ideální spojení pohledu na historii země s novodobou tváří, která ve značné míře cílí na turistický ruch. Důkazem toho jsou hlavně přímořská letoviska, kde si užijete rozlehlých písečných pláží, zábavy a nejrůznějších aktivit. Pokud dáváte přednost této formě dovolené v Bulharsku, zamiřte třeba na Slunečné pobřeží, Zlaté Písky, do Primorska, Varny, Kraneva, Albeny a Balčiku. Všude tam najdete to, co hledáte.

Tuhle zemi je ovšem dobré poznávat nejenom z pohledu historických pamětihodností a písečných pláží. Objevovat můžete i přírodní dominanty, které vybízí k nejrůznějším trekům a procházkám. Jedním z takových cílů se určitě stane vrchol Vitoša poblíž hlavní metropole. Jeho výška je 2 290 metrů nad mořem. Milovníci hor by si neměli nechat ujít ani pohoří Rodopy, kde se nachází Ďáblova soutěska. Kolem sebe budete mít překrásné louky a také jeden z největších podzemních vodopádů v zemi.

V poznávání bulharské krajiny lze samozřejmě pokračovat. Vyhlášené je například Údolí růží, které má délku neuvěřitelných 120 kilometrů. Pro milovníky těchto květin je jarní návštěva tohoto místa naprostou nezbytností. Ne nadarmo je tu pořádán i Festival růží. Mnoho krásného ukrývají tři národní parky. Mezi ty nejznámější se řadí Pirin a Rila. Jejich nedotčená příroda je zárukou pestré flóry a divoké fauny. Bulharsko vám nabídne zkrátka od každého něco.

Místní kuchyně

Bulharsko se pyšní velice všestrannou a různorodou kuchyní, která se liší ve vnitrozemí a u moře. V přímořských oblastech narazíte především na ryby, ve vnitrozemí pak na maso a zeleninu. I tato země má několik výjimečných pokrmů, mezi něž spadá určitě Balkánský sýr, šopský salát nebo lahodný bulharský chléb. Mezi polévkami vede ta studená Tarator, dršťková Škembe a rybí polévka Ribena Supa. Pokud jde o maso, nejčastěji objevíte jeho grilovanou podobu a karbanátky. Zelenina je pak hlavní přílohou většiny jídel. V mnohém nahrazuje klasické knedlíky a těstoviny, na něž jsme zvyklí hlavně v Česku. Za vyzkoušejí stojí jídla zvaná Burek, Kofte, Banica, Musaka, Gjuveč nebo Sarma.

Stolování v Bulharsku si užijete nejenom uvnitř, ale také venku. Posezení na předzahrádkách malebných restaurací je oblíbeným zvykem. Místní doslova milují sýry. Těmi nejznámějšími jsou bezpochyby Sirene a Kaškaval. Ten je tvrdší a je zhotoven z kravského mléka. Na druhou stranu, populární jsou i klobásy a salámy. Jestliže patříte k milovníkům uzeniny, začnete se shánět po produktech, jakými jsou Sudžuk, Elenski but, Lukanka a Pastarma. Poslední jmenovaná klobása je hodně ostrá a je vyrobena z hovězího masa. V Bulharsku nakonec nebudete ochuzeni ani o sladké. Typickým příkladem jsou Mekica, Kiflički, Chalva, Baklava a Kadaif. Z alkoholických nápojů jednoznačně vedou známá piva Zagorka, Astika a Kamenica. Mezi víny jsou populární ta červená, místní. Co se týče ostatních tradičních nápojů, jsou jimi káva, čaj, ale také osvěžující pití zvané Ayran, Boza nebo ostřejší pálenka Rakije. O vynikající a lahodný gastronomický zážitek v Bulharsku rozhodně nebudete mít nouzi.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bulharsko

 • 8,3Skvělé
  Penzion Margarita
  Bulharsko - Primorsko
 • 8,8Skvělé
  Sunset Beach
  Bulharsko - Pomorie
 • 8,6Skvělé
  Penzion Mečta
  Bulharsko - Kiten
 • 8,1Skvělé
  Hotel Mpm Boomerang
  Bulharsko - Slunečné Pobřeží
 • 8,3Skvělé
  Star
  Bulharsko - Slunečné Pobřeží
 • 8,3Skvělé
  Hotel Zornica Residence
  Bulharsko - Slunečné Pobřeží
 • 8Skvělé
  Hotel Vermona
  Bulharsko - Primorsko
 • 8,1Skvělé
  Sunny Day
  Bulharsko - Slunečné Pobřeží
 • 8,1Skvělé
  Penzion Ivajlo
  Bulharsko - Primorsko
 • 8,1Skvělé
  Hotel Iberostar Sunny Beach Resort
  Bulharsko - Slunečné Pobřeží
 • 8,5Skvělé
  Hotel Dalia
  Bulharsko - Nesebar
 • 7,7Dobré
  Primasol Sunlight Sunrise
  Bulharsko - Zlaté Písky

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.8Skvělé