Rakousko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Rakousko: průvodce

23°C
Aktuálně
11.4°C
Průměrně

Rakousko

Hodnocení průvodce: 9.3

Rakousko přináší krásy měst, ale také venkovského života. Destinace primárně stvořená pro vysokohorskou turistku a lyžování. Země s významným kulturním dědictvím, které má podobu nejenom umění, ale i důležitých světových pamětihodností. Z překrásných měst se můžete celkem snadno dostat k ledovcům, hlubokým lesům a na hřebeny přírodních skvostů, jež ve vás vzbudí pocit pohody a naplnění. Mapa Rakouska je plná zajímavých míst, které vám přinesou spoustu nevšedních zážitků.

Naplánujte si dovolenou v Rakousku a poznejte tuto zemi do nejmenšího detailu. Až šedesát procent země je pokryto horami a kopci, což dokazují Vysoké Taury, Tyrolské Střední Alpy, Jižní vápencové Alpy, ale i Vídeňský les. Rakouské Alpy však nejsou jedinou pýchou této země. Jsou to také mnohé nížiny v oblasti Dunaje nebo jihovýchodní část ve Štýrsku. Ke geografickým přednostem patří rozhodně Panonská pánev, Český masiv, ale i Karpatské předpolí.

Průvodce pro oblíbené destinace: Rakousko

Co navštívit v Rakousku

Rakousko je zemí nekonečných možností. Pakliže jsou vaším cílem pohybové aktivity, můžete se spolehnout na to, že spoustu z nich budete realizovat na překrásných místech. Je to například turistika, cyklistika, wellness, koupání v horských jezerech nebo zimní lyžování. Ať už vyrazíte do Rakouska v jakémkoliv ročním období, vždy na vás bude čekat něco příjemného. Vášnivé cestovatele nadchne bezpochyby přemíra kostelů, klášterů, zámků a hradů.

Rakousko je zemí zaslíbenou, navíc z našeho pohledu zemí sousední a poměrně snadno dostupnou. Pokud ho chcete poznat do nejmenšího detailu, zvolte si jako odrazový můstek hlavní město Vídeň. Tu si na první pohled zamiluje opravdu každý cestovatel. Vídeň je totiž plná skvostné architektury. Minout byste určitě neměli Dóm sv. Štěpána nebo zámek Schönbrunn, který je v podstatě palácovým komplexem. Mezi hlavní atrakce patří také Muzeum Albertina, Pavilon motýlů známý jako Schmetterlinghaus a zábavní park Prater.

Kapitolou samou o sobě je město Salzburg, odkud mimochodem pochází slavný Wolfgang Amadeus Mozart. Právě zde budete obdivovat Altstadt neboli staré město, středověké tvrze a přemíru historických památek. Vyrazit můžete také do města Graz, jemuž se mnohdy říká Štýrský Hradec. Cestovatelským rájem je centrum města Hauptplatz a hradní vrch Schlossberg, jehož dominantou je hodinová věž. Chcete-li spojit pohybové aktivity s náboženskými objekty, vyrazte do Innsbrucku. Co byste řekli na katedrálu Hofkirche a na spoustu upravených sjezdovek?

Turistika, hory, jezera a sjezdovky jsou pro Rakousko zcela vlastní. Tohle všechno na vás čeká třeba v Zell am See, kde se mimochodem můžete oddávat výstupu na nejvyšší horu v zemi, jíž je Grossglockner s výškou 3 798 metrů nad zemí. Mezi oblíbená rakouská městečka se řadí také Hallstatt, v jehož okolí budete vyrážet po mnoha turistických stezkách. Výzvou je třeba Obří ledová jeskyně nebo ledovec Dachstein Salzkammergut. A pokud byste si nakonec všeho chtěli dopřát i náležité relaxace, zavítejte do lázní Laa. Ty jsou situovány v populárním lázeňském městečku Laa an der Thaya, kde jsou léčebné termální prameny.

Rakousko se zároveň pyšní šesti národními parky, z nichž každý má určitě hodně co nabídnout. Spojení pestré fauny, flóry a dech beroucí přírody. Tím největším parkem je Národní park Vysoké Taury, ve kterém můžete pozorovat například vodopád Jungfernsprung. Dalším je Národní park Vápencové Alpy, v němž vede spousta turistických tras a nachází se několik horských pastvin. Národní park Gesäuse vás ohromí nejvyšším vrcholem Hochtor a Národní park Neusiedler See – Seewinkel si vás podmaní jezírky, mokřady a hnízdečky mnoha druhů ptáků. Mezi přírodní rozmanitosti patří i Národní park Donau-Auen, kde se nachází starý zámek a slepé říční rameno. Tím posledním a nejmenším je Národní park Thayatal chránící především koryto řeky Dyje.

Krásných míst je v Rakousku opravdu přehršel. Pokud si chcete sestavit daleko obsáhlejší itinerář pro návštěvu Rakouska, hodí se vám ještě několik dalších tipů. Je to třeba jezero Hintersee, pevnost Hohensalzburg, jezera Finstertaler a Gosausee, ledovec Pasterze a Bad Gastein. Neopomínejte ani na průsmyk Timmelsjoch, vysokohorské přehrady Mooserboden a přemíru rakouských soutěsek.

Místní kuchyně

Rakušané jsou považováni za velké gastronomické požitkáře. S nadšením používají maso všeho druhu a k tomu nejlépe zeleninu, obiloviny, mléko, vejce a houby. Možná právě díky těmto ingrediencím vznikly v Rakousku ty největší speciality, jež jsou v podstatě tradičními jídly země. Jmenovat lze například Vídeňský řízek z telecího masa v trojobalu, Tyrolská gröstl, což je hovězí maso s bramborem a volským okem, Guláš převzatý z maďarské kuchyně, Tafelspitz neboli hovězí špička v zeleninovém vývaru a Špecle. To jsou těstovinové noky se sýrem. Na své si přijdete i jako milovníci sladkého, protože v Rakousku se připravují vynikající a lahodné dezerty. Populární jsou Mozartovy koule, Císařský trhanec, žemlovka, štrúdl a Sacherův dort.

Součástí rakouského stolování bývají také polévky. Na plné čáře zde vyhrávají ty hovězí s řadou další přísad v podobě nudlí, játrových knedlíčků a podobně. Při procházkách městy se pak můžete setkat s tradičním rychlým občerstvením. Jeho doménou je populární houska s teplou sekanou na mnoho způsobů. Tomuto pokrmu se říká Leberkässemmel. A jak je to s nápoji při jídle anebo po něm? Velkou roli zde sehrává káva. Odtud také pochází klasická vídeňská kavárenská kultura. Pokud chcete vědět, jaká káva je v Rakousku nejoblíbenější, je to Melange, která vzniká s mlékem v poměru 1:1. Dalším vyhledávaným nealkoholickým nápojem je bylinná limonáda Almdudler. Alkoholu jednoznačně vévodí pivo, třeba v případě rakouské značky Gösser. Vybírat si můžete i z rakouských vín, a to především z oblastí Burgenland a Dolní Rakousko.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Rakousko

 • 9,3Výjimečné
  Das Feriendorf Ponyhof & Wellness
  Rakousko - Salcbursko
 • 8,8Skvělé
  Gasthof Seestrand
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 8,9Skvělé
  Penzion Lammertal Komfort
  Rakousko - Dachstein West
 • 9,1Výjimečné
  Penzion Sonnenhügel
  Rakousko - Štýrsko
 • 9,4Výjimečné
  Apartmány Gotthardt
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 8,1Skvělé
  Gasthof Limberghof - Zell Am See
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 9,1Výjimečné
  Embacher Sporthotel
  Rakousko - Salcbursko
 • 9,3Výjimečné
  Apartmány Versalerhof
  Rakousko - Ischgl / Kappl
 • 8,2Skvělé
  Penzion Hofweyer - Ramsau Am Dachstein
  Rakousko - Schladming / Dachstein
 • 8,8Skvělé
  Pension Alpenrose
  Rakousko - Hinterstoder
 • 8,7Skvělé
  Penzion Pinzgauerhof – Kaprun
  Rakousko - Kaprun / Zell am See
 • 9,8Výjimečné
  Alm Hotel Kärnten
  Rakousko - Nassfeld

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé