Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Rakousko

Vídeň: průvodce

23°C
Aktuálně
11.4°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Vídeň

Vídeň, hlavní město Rakouska, byla a stále zůstává jedním z hlavních kulturních center střední Evropy. Její relativní dostupnost a zároveň velké množství turistických lákadel do Vídně přivede několik milionů návštěvníků ročně. Město žije zajímavými událostmi a nabízí pohled na mistrovská díla architektury i ostatního umění.  Děje se tak po celý rok, takže není problém pro vídeňský výlet zvolit klidně i zimní měsíce, kdy zde také najdeme jedny z nejvyhlášenějších vánočních trhů. Po staletí se ve Vídni prolínal vliv nejlepších evropských umělců a myslitelů, kteří na ní zanechali svoje stopy. Od gotické katedrály Stephansdom, přes avantgardní stavby Friedricha Hundertwassera až po secesně vyzdobené kavárny rozeseté po celém městě. Ti, kteří se rozhodnou prošlápnout si stejné ulice, po kterých se pravidelně procházeli Freud, Mozart a generace habsburských císařů, mohou očekávat nejen závan historie na každém kroku, ale i moderní, dynamickou metropoli. Vídeň je městem vůně kávy, chuti meruňkové marmelády, zvuku valčíku, krásných výhledů a pohodové atmosféry.

Jaké nabízí Vídeň památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Vídni

Architektonickou krásu lze obdivovat ve Vídni skoro na každém kroku. Největší koncentraci vídeňských skvostů ale najdete při procházce po třídě Ringstrasse. Jedná se o možná nejkrásnější ulici na světě, jež vás provede celým historickým centrem rakouské metropole. Pro milovníky historie musíme samozřejmě doporučit také návštěvu katedrály sv. Štěpána (Stephansdom). Tento k nebi se tyčící symbol se může chlubit skoro tisíciletými dějinami – první fáze stavby byla vysvěcena již v roce 1147. V útrobách Stephansdomu najdeme i kostnici, kde leží vystaveny ostatky tisíců lidí. Ideální, pokud máte zájem o lehce morbidní zážitek. Vídeň ovšem není architektonicky významná jenom gotickou klasikou, ale i divokou modernou. V budovách postavených podle návrhů Friedricha Hundertwassera nenajdeme snad ani jednu rovnou linii. Obdivovat lze jeho vyhlášený Hundertwasserhaus, ale i teplárnu u stanice metra Spittelau. Obě stavby se svými nezkrocenými křivkami vyhýbají všem zákonům architektury, někdy se zdá, že i zákonům fyziky. Nesmíme zapomenout ani na UNO center, třetí největší sídlo kanceláří Organizace spojených národů, které naopak představuje triumf funckionality a přesnosti v architektuře.

Asi největšími vídeňskými taháky jsou palác Schönbrunn a zábavní park Prater. Sídlo rakouské císařské rodiny, palác Schönbrunn, nabízí pohled na 45 nádherných zámeckých místností, v nichž trávili čas vládci jako Marie Terezie nebo umělci, mezi něž patřil i mladý Wolfgang Amadeus Mozart. K Schönbrunnu přitahuje turisty i rozlehlý a fantasticky udržovaný zámecký park a blízká zoologická zahrada, nejstarší ve střední Evropě. Mimo jiné můžete v zoo zamávat Fu Long, pandě, do které se zamilovalo celé Rakousko. Když vás přestane bavit okukovat památky i zvířata, je na čase se vydat do zábavního parku Prater. Jeho hlavní dominantou a dalším ze symbolů Vídně je Obří kolo (Riesenrad), které vám poskytne nezapomenutelný výhled na okolní město. Pro chvilky odpočinku se v okolí Prateru nachází i příjemný park.

Milovníci kultury a společenských akcí si ve Vídni rozhodně přijdou na své. Vídeň je hlavním světovým městem valčíku a plesová sezóna zde prakticky nikdy nekončí. Lidé s vytříbeným hudebním vkusem ocení návštěvu Wiener Staatsoper čili Vídeňské státní opery. Nejedná se samozřejmě o nic levného, ale lístky na stání seženete za relativně slušnou cenu. Když ve Vídni zatoužíte po zážitku ze sportovního soudku, podívejte se kdo zrovna hraje v Albert Schultz Eishalle, zimním stadionu a domácí základně hokejového týmu Vienna Capitals. A jestliže do Vídně zavítáte v létě, vyměňte led za skok do normální vody na ostrově Donauinsel, který uprostřed města poskytuje možnost nejrůznějšího sportovního vyžití.

Vídeň po Praze a Drážďanech představuje také nejčastější prosincovou destinaci těch, kteří touží najít nejkrásnější vánoční trhy. Ty vídeňské mohou hravě zápasit v nejtěžší kategorii, co se vánočních zážitků týče.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem ke dlouhé společné historii zřejmě mnoho z nabídky vídeňské kuchyně průměrného Čecha příliš nepřekvapí. To ale neznamená, že zde není, co kulinárně objevovat. Například typický Wiener schnitzel musí být připraven z telecího, jinak se nemůže legálně nazývat Wiener schnitzlem. Takže se nejedná o typický český řízek. Kromě toho bývá naklepán extrémně najemno a velmi rychle osmažen (mluvíme o desítkách sekund), aby neztratil šťavnatost. Při procházce městem pak určitě narazíte na velké množství stánků s klobásami, které místní nazývají Würstelstand. Vídeňská klobása s hořčicí a pivem možná nepatří k nejelegantnějším jídlům, za to se ale řadí k těm nejchutnějším. Jestliže vám po takové kalorické náloži zbyde místo na dezert, tak se ve Vídni nacházíte v jednom z nejlepších míst, kde svoje sladké chutě nasytit. Vídeň je městem vyhlášených kaváren, jako Café Schwarzenberg, Café Central nebo velmi moderní a minimalistická Süssmund Kaffee. V nich si nemusíte dát pouze vynikající kávu, ale i jeden z typických vídeňských moučníků, zejména pak Sacher torte. Ten se skládá z vrstev hutného čokoládového korpusu, meruňkové marmelády (nejtypičtější vídeňská sladká přísada), jež jsou následně polité hořkou čokoládovou polevou a podávané s neslazenou šlehačkou. V restauracích si obecně připlatíte více než u nás, v levnější restauraci vás vyjde oběd na přibližně 260 Kč, v těch dražších počítejte spíše s hlubším sáhnutím do peněženky, až 550 Kč za oběd.

Počasí

Pro nejlepší představu o povaze vídeňského počasí bude většině z nás stačit vystrčit hlavu z okna. Středoveropské mírné klimatické pásmo ovlivňuje Rakousko stejným způsobem jako Česko, takže v zimě můžete očekávat teploty lehce pod nulou (ovšem žádná Sibiř) a v létě kolem 24 stupňů. Nejpříjemnější bývá navštívit Vídeň v brzkém podzimu nebo pozdním jaru, kdy je hustota turistů o něco nižší a teploty stále příjemné. 

Bezpečnost

O krk se ve Vídni rozhodně bát nemusíte, patří k velmi bezpečným evropským městům, srovnatelným například s Prahou. Největším rizikem pro vaše fyzické zdraví (kromě akutního předávkování meruňkovou marmeládou) jsou všudypřítomní cyklisté, kteří se ve velké rychlosti prohánějí centrem města. Když si ale dáte pozor a vyhnete se chůzi na vyznačených cyklistických stezkách, nikdo do vás nenarazí. Spíše otravným než nebezpečným prvkem jsou prodavači lístků na nejrůznější akce, kteří se v houfech pohybují v turisticky oblíbených lokalitách. Rozhodně je neminete, protože zákonitě bývají oblečení v kostýmu Mozarta. K jejich odehnání ale stačí prosté a zřetelné “No”. Pokud se chcete vcítit do kůže místních, tak “Nein”./p>

Měna

Platí se zde zejména v eurech. Vídeň je o něco dražší, než na co jsme normálně zvyklý, nejedná se ale o zase tak extrémní skok. Bochník chleba vás v přepočtu vyjde na nějakých 44 Kč, zatímco za litr mléka zaplatíte asi 27 Kč. Znatelně si připlatíte v restauracích, nejenom za oběd, ale i za pití. Půllitr piva vás běžně bude stát kolem 95 Kč, tedy žádná veselá zpráva pro českého návštěvníka. Třetinka vody vám z peněženky vytáhne kolem 45 Kč. Jestliže si budete chtít vařit ve Vídni sami, připravte se na dražší maso (kilo kuřecích prsou za 257 Kč, kilo hovězího za 421 Kč) či brambory, u kterých vás kilo přijde na 40 Kč. 

Doprava

Nejrychleji se dostanete do Vídně autem, kdy se stačí po výjezdu z Brna vydat na jih po silnici E461. Z Prahy vám taková cesta zabere něco mezi 3-4 hodinami. Pohodlně vás do rakouské metropole doveze i mezinárodní vlakový spoj, který vyjíždí z Prahy několikrát za den, a to stejné platí i o autobusových spojích. Relativně často se navíc objevují slevové akce, specificky pro cestující směrem Rakousko. Vzhledem k čekacím dobám na letišti a rychlosti, kterou se lze do Vídně dostat po ostatních osách, je asi zbytečné kupovat letenky. Rozhodně ale existuje možnost vydat se za Sacher torte letecky, z Prahy doplachtíte na letiště Wien-Schwechat.

 • Pěšky se dostanete do nejrůznějších koutů Vídně celkem snadno, celé město obepíná jedna gigantická turistická stezka (čítající nějakých 120 Km), které vás ve 24 etapách provede nádhernými zákoutími. Centrum Vídně je pak jednom velkou pěší zónou, v rámci tzv. Goldene U (zlaté U).
 • Na pěší zóně se nepohybují jenom chodci, ale také myriády cyklistů. Vídeň je pro projížďku na kole doslova stvořená a cyklistické pruhy objímají prakticky všechny silnice. Na mnoha místech platí, že místo s jednosměrným provozem pro automobily, je zároveň obousměrně průjezdné pro kola. Ne všichni si samozřejmě kola přivezou s sebou, ale stojany firmy City Bike Wien naleznete skoro všude. Když si z nich kolo půjčíte, neplatíte první hodinu nic, druhá hodina jízdy vás bude stát 1€, za třetí zaplatíte 2€ a každou další hodinu pak 4€. Šlapání ve Vídni vás tedy nijak finančně nezruinuje a mnohdy vás nepřijde ani na korunu. 
 • Podobně jak si mnozí cizinci chválí kvalitu a jednoduchost pražské hromadné dopravy, chválí si i tu vídeňskou. Stejně jako v našem hlavním městě vám zakoupené jízdenky umožní cestovat po Vídni tramvají, autobusy a metrem.
 • Jednodenní jízdenka (24 hodin) stojí 8€, pro delší výlety se vyplatí týdenní jízdenka za 17,10€, která má platnost od pondělí do pondělí a stojí stejnou částku jako jízdenka na 72 hodin.
 • Vídeň nabízí i oficiální turistickou kartu Vienna City Card, v tzv. červeném a bílém provedení. Červená City Card vám umožní 24, 48 nebo 72 hodin volně cestovat po městě, s využitím slev pro 210 hlavních vídeňských atrakcí. Bílá karta nezahrnuje městskou hromadnou dopravu, za to vám ale zajistí prohlídky města s průvodcem a lístky na autobusy Hop-On Hop-Off. Třídenní červená karta vás přijde na 29€, Bílá třídenní stojí 41€
 • Vídeň je doslova protkaná 5 linkami metra, 28 linkami metra a 128 autobusovými linkami. Pro cestující vlakem bude nejspíš odrazovým můstkem stanice Westbahnhof,  největší hlavní tepny pak představují Stephanplatz a Karlsplatz. 
 • Hromadná doprava zde funguje perfektně přibližně 20 hodin denně, od 5 ráno do půlnoci. V pozdních nočních a brzkých ranních hodinách je nejlepší využít taxi nebo Uberu, který ve Vídni nechybí. 
 • Pro lepší orientaci v dopravním systému Vídně je dobré si stáhnout aplikaci Quando, což je oficiální apka od Wiener Linien, správce vídeňské hromadné dopravy. Snadno si v ní naplánujete trasu a nebudete muset zbytečně bloudit. 

Letiště ve Vídni

Ve Vídni můžete v rámci cestování využít letiště Vienna International Airport, které má celkem čtyři terminály. Dostupné jsou přesuny mezi dvěma z nich. Pěšky to zvládnete za 15 minut a přestup na jiný let je reálný už kolem 30 minut. Letiště Vienna International Airport má kód VIE a vůči České republice zde není žádný časový posun.

Letiště Vienna International Airport je situováno asi 18 kilometrů od centra Vídně. Pro rychlý přesun můžete využít některé z mnoha autopůjčoven, jakými jsou Alamo, Budget, Avis a další. Popřípadě zvolíte městskou železnici S-Bahn č. 7, speciální vlaky City Airport Train, dálkové vlaky a autobusy. Pokud byste chtěli parkovat přímo na letišti, nabízí se parkoviště Schwechat, R+R, ale i řada soukromých a levnějších parkovišť v okolí.

Samotné letiště díky své velikosti nabízí dostatek služeb. Chybět vám nebude ani ubytování v okolí.

 • NH Vienna Airport Conference Center
 • Resting Pods – Zzzleepandgo Wien Airport
 • MOXY Vienna Airport
 • Frühstückspension Elena Nicoleta Caltun
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Rakousko

 • 8,8Skvělé
  Hotel Theresianum Ve Vídni - 2019/jaro 2020
  Rakousko - Vídeň
 • od 1 860 Kč
  Lucia
  Rakousko - Vídeň
 • Austria Trend Hotel Bosei
  Rakousko - Vídeň
 • Rainers Hotel Vienna
  Rakousko - Vídeň
 • Hotel Starlight Suiten Heumarkt
  Rakousko - Vídeň
 • Arcotel Kaiserwasser
  Rakousko - Vídeň
 • Hotel Senator
  Rakousko - Vídeň
 • Arcotel Wimberger
  Rakousko - Vídeň
 • Schani Wien Hauptbahnhof
  Rakousko - Vídeň
 • Hotel Altwienerhof
  Rakousko - Vídeň
 • Austria Trend Hotel Astoria
  Rakousko - Vídeň
 • Roomz Vienna
  Rakousko - Vídeň

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé