Albánie - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Albánie: průvodce

18°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Albánie

Hodnocení průvodce: 8.5

Albánie je středomořským státem na Balkánském poloostrově, který se za posledních dvacet let proměnil doslova k nepoznání. Tato destinace se otevřela široké veřejnosti a nabízí krásy doposud neobjevené. Není to jen hlavní město Tirana, ale také duch venkovského života, překrásné horské scenérie a nejrůznější působivá zákoutí Středomoří. Dovolená v Albánii by měla pokrývat všechny části země, jež ve vás zanechají krásné vzpomínky. Od jedinečných atrakcí v přímořských letoviscích, až po úžasná pohoří.

V Albánii naleznete spoustu zajímavostí, které stojí za vidění. Jsou to například horská pásma s jedinečnými výhledy, kde všemu kolem dominuje nejvyšší hora Korab, popřípadě Dinárské hory. Opakem toho bude poznávání velkých jezer – Prespanské a Skadarské. Albánie vám toho nabídne více než dost, o čemž vás přesvědčí i řeka Drin a možnost vykoupat je v Jónském nebo Jaderském moři. Tato země se pyšní pobřežím v délce až 362 kilometrů.

S Albánií se pojí celkem špatná minulost, pokud jde o bezpečnost. Je však pravdou, že poslední roky byly zlomové a Albánie je považována za bezpečnou zemi pro turisty. A to především ve větších městech a vyhledávaných lokalitách. Na těchto místech si mnohdy můžete připadat bezpečněji než v kdejaké evropské metropoli. I přesto byste si měli dávat pozor na místní zloděje, jež se mohou zajímat o vaše osobní věci nebo vám budou nutit služby nejrůznějších charakteru. S klidem je odmítejte.

Průvodce pro oblíbené destinace: Albánie

Co navštívit v Albánii

Albánie je zemí mnoha možností, takže při dovolené si na své přijde doopravdy každý. Mezi populární aktivity patří například treking a turistika. Překrásných míst je v této destinaci více než dost. Výjimkou nejsou ani adrenalinové sporty, kam spadá rafting nebo canyoning. Pokud jde o přímořské oblasti, jednoznačně vede koupání v moři a potápění. Využít mimo jiné můžete také termálních pramenů. V Albánii lze cestovat a zkoumat okolí skutečně levně. Navíc na vás čeká řada nejrůznějších památek a turisticky vyhledávaných míst.

Jedním z nich je hlavní město Albánie, jímž je Tirana. V tomto městě najdete práci mnoha italských architektů, ale také zbytky antiky a jiné historické památky. Minout byste neměli ani město Berat, které je pro svoji krásu a hodnotu zaneseno na seznamu památek UNESCO. Osobité je horské městečko Kruja vzdálené asi 30 kilometrů od Tirany. Spoustu historických a tradičních staveb můžete objevovat i v Gjirokastře. K přírodním dominantám Albánie patří rozhodně Národní park Skadarské jezero. Spoustu romantiky si užijete v albánských horách nebo v kaňonu řeky Osum. Vynechat byste neměli ani antický areál Butrint, díky němuž vznikl v roce 2000 Butrinský národní park.

Místní kuchyně

Situování Albánie na Balkánském poloostrově o mnohém vypovídá a týká se to také tamní středomořské kuchyně. V jídelníčku velice často narazíte na olivy, papriky, rajčata, olivový olej, ovoce, skopové a telecí maso a řadu mořských plodů. Hodně často si můžete dopřávat osvěžujících a lahodných salátů. I s Albánií se samozřejmě pojí vybrané tradiční pokrmy, které byste měli okusit. Jsou to například kuřecí játra se zeleninou Fergesë, skopová žebírka Paidhaqe, nebo zapečené jehněčí maso s rýží a jogurtovou omáčkou Tavë kosi. Toto jídlo je ostatně považováno za národní delikatesu. Pokud chcete okusit i nějakou polévku, bude to Pacë koke ze skopové hlavy. Dobré je i místní pečivo z tenkého filo těsta nesoucí označení Byrek. K němu si můžete dát například studenou polévku v jogurt zvanou Tarator. Nechybí ani sladkosti jako Baklava, Kadaif a Halva.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Albánie

 • 7,6Dobré
  Hotel As
  Albánie - Dürres
 • 7,3Dobré
  Hotel Oaz
  Albánie - Dürres
 • Akropoli
  Albánie - Dürres
 • Victoria
  Albánie
 • Villa Tafaj
  Albánie
 • Empire Hotel
  Albánie
 • Ylli I Detit
  Albánie
 • Vlora International
  Albánie
 • Villa E Bardhe
  Albánie - Saranda
 • Partner
  Albánie
 • Santa Quaranta Premium Resort
  Albánie - Saranda
 • Aliko
  Albánie

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé