Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Evropa

Albánie: průvodce

25°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
AL flag

Albánie

Hodnocení průvodce: 8.5

Albánie je středomořským státem na Balkánském poloostrově, který se za posledních dvacet let proměnil doslova k nepoznání. Tato destinace se otevřela široké veřejnosti a nabízí krásy doposud neobjevené. Není to jen hlavní město Tirana, ale také duch venkovského života, překrásné horské scenérie a nejrůznější působivá zákoutí Středomoří. Dovolená v Albánii by měla pokrývat všechny části země, jež ve vás zanechají krásné vzpomínky. Od jedinečných atrakcí v přímořských letoviscích, až po úžasná pohoří.

V Albánii naleznete spoustu zajímavostí, které stojí za vidění. Jsou to například horská pásma s jedinečnými výhledy, kde všemu kolem dominuje nejvyšší hora Korab, popřípadě Dinárské hory. Opakem toho bude poznávání velkých jezer – Prespanské a Skadarské. Albánie vám toho nabídne více než dost, o čemž vás přesvědčí i řeka Drin a možnost vykoupat je v Jónském nebo Jaderském moři. Tato země se pyšní pobřežím v délce až 362 kilometrů.

S Albánií se pojí celkem špatná minulost, pokud jde o bezpečnost. Je však pravdou, že poslední roky byly zlomové a Albánie je považována za bezpečnou zemi pro turisty. A to především ve větších městech a vyhledávaných lokalitách. Na těchto místech si mnohdy můžete připadat bezpečněji než v kdejaké evropské metropoli. I přesto byste si měli dávat pozor na místní zloděje, jež se mohou zajímat o vaše osobní věci nebo vám budou nutit služby nejrůznějších charakteru. S klidem je odmítejte.

Průvodce pro oblíbené destinace: Albánie

Co navštívit v Albánii

Albánie je zemí mnoha možností, takže při dovolené si na své přijde doopravdy každý. Mezi populární aktivity patří například treking a turistika. Překrásných míst je v této destinaci více než dost. Výjimkou nejsou ani adrenalinové sporty, kam spadá rafting nebo canyoning. Pokud jde o přímořské oblasti, jednoznačně vede koupání v moři a potápění. Využít mimo jiné můžete také termálních pramenů. V Albánii lze cestovat a zkoumat okolí skutečně levně. Navíc na vás čeká řada nejrůznějších památek a turisticky vyhledávaných míst.

Vezměte poznávání Albánie pěkně z gruntu, to znamená od těch nejkrásnějších měst. Pomyslným odrazovým můstkem bude jistě město Berat, které si vás získání tamním hradem, ale také dvěma specifickými čtvrtěmi. Jsou to čtvrtě Gorica a Mangalem. Odsud se můžete přesunout do města Himara. To leží na jižním pobřeží Albánie a jeho dominantou jsou trosky hradu Kështjella e Himarës. Po jeho prohlídce si dopřejte relaxaci na pláži Livadh. Své osobité kouzlo má samozřejmě město Gjirokastra, v němž se zastavte na starém bazaru, poznejte čtvrť Polorto a nenechte si ujít Gjirokasterský hrad. Jeho budování začalo už ve 12. století.

Ve výčtu zajímavých měst bychom samozřejmě mohli pokračovat. Co byste řekli na město Skadar, u něhož stojí hrad Rozafa? Z historických pamětihodností jednoznačně vede Olověná mešita, katedrála sv. Štepána a řada muzeí. Na severu země potom zamiřte do města Korča. Bulvár Shën Gjergji nebo Starý bazar vás doslova pohltí. Ve městě se nachází také pivovar a muzeum. Mezi zajímavá albánská města se řadí i Kruja, Përmet a v neposlední řadě Tirana. V této metropoli navštivte Skanderbegovo náměstí, muzeum Bunk’Art a Nový bazar.

Co dalšího vidět v Albánii

Jestliže chcete ještě více načerpat jedinečnou albánskou atmosféru, musíte se z velkých měst přesunout k těm menším, potažmo do vesnic. Za zmínku stojí například Dhërmi, vesnice Lin, Qeparo, Shishtavec a Gorica. Pokračovat zároveň můžete v pozvání albánských hradů. Kromě výše zmíněných je to pevnost Bashtova, Lezhský hrad, Krujský hrad a pevnost Ali paši Tepelenského.

V Albánii si na své přijde dozajista každý. Jestliže patříte mezi obdivovatele náboženských staveb, jistě vás nenechají chladnými kostely ve Voskopoji. Dále je to kostel sv. Mikuláše v Mesopotamu, kostel Zesnutí Panny Marie v Labově a kostel sv. Antonína na mysu Rodon. V zemi je pochopitelně i dost mešit. Dokazuje to Ethem Bejova mešita v Tiraně, Bazarová mešita v Kruje a monumentální Královská mešita v Elbasanu.

Pokud vám doposud prezentovaná historie země nestačila a chcete nahlédnout ještě více do minulosti, musíte zacílit na vybraná archeologická naleziště. K vyhledávaným archeologickým nalezištím patří Apollonia, Byllis, Hadrianopolis, Selce a Foiniké.

Albánie, to je však i dech beroucí příroda, kterou budete mít na každém kroku. Vypravit byste se určitě měli do Národního parku Theth, kde se tyčí krásné Prokleté hory. Milovníci výšek si přijdou na své i v albánském kaňonu Osumi. Ve vašem cestovatelském itineráři by nemělo chybět ani pohoří Tomorri. Jestliže naopak dáváte přednost spíše vodním plochám, máme pro vás tip v podobě jezera Komani. Užívat si můžete i překrásné scenérie při pohledu na údolí řeky Valbonë. Nezapomínejte ani na největší jezero Balkánu, kterým je Skadarské jezero, na němž je kolem čtyřiceti ostrůvků. Vše můžete završit albánskými Alpami, riviérami a termálními prameny v Benjë.

Místní kuchyně

Situování Albánie na Balkánském poloostrově o mnohém vypovídá a týká se to také tamní středomořské kuchyně. V jídelníčku velice často narazíte na olivy, papriky, rajčata, olivový olej, ovoce, skopové a telecí maso a řadu mořských plodů. Hodně často si můžete dopřávat osvěžujících a lahodných salátů. I s Albánií se samozřejmě pojí vybrané tradiční pokrmy, které byste měli okusit. Jsou to například kuřecí játra se zeleninou Fergesë, skopová žebírka Paidhaqe, nebo zapečené jehněčí maso s rýží a jogurtovou omáčkou Tavë kosi. Toto jídlo je ostatně považováno za národní delikatesu. Pokud chcete okusit i nějakou polévku, bude to Pacë koke ze skopové hlavy. Dobré je i místní pečivo z tenkého filo těsta nesoucí označení Byrek. K němu si můžete dát například studenou polévku v jogurt zvanou Tarator. Nechybí ani sladkosti jako Baklava, Kadaif a Halva.

Je pravdou, že Albánie má pro každého jedlíka něco. Pokud patříte k milovníkům polévek, můžete ochutnat ještě polévku Trahana, Shqeto nebo unikátní polévku s citronem. Jestliže narazíte na název Jahni, jde o fazolovou polévku. Vyhlášený je také albánský míchaný salát, z ryb jednoznačně vedou tresky a pstruzi. Až se přejíte masa, zkuste něco více zeleninového, jako je kupříkladu pečený pórek, papriky plněné rýží a jiné odnože Japraku, což je typ pokrmu v podobě plněné zeleniny. A čím v Albánii zapít tak lahodné dobroty? Za vyzkoušení stojí čaj z hojníku zvaný Çaj Mali a mnohými přezdívaný horský čaj. Nepodceňujte ani vynikající chuť podmáslí Dhallë a neopomínejte na Bozzë. Z alkoholických nápojů jednoznačně vede pivo, víno, Raki a koňak.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Albánie

 • 7,6Dobré
  Hotel As
  Albánie - Dürres
 • 7,3Dobré
  Hotel Oaz
  Albánie - Dürres
 • od 8 509 Kč
  Dyrrah
  Albánie - Dürres
 • od 17 229 Kč
  Fafa
  Albánie - Dürres
 • Akropoli
  Albánie - Dürres
 • Victoria
  Albánie
 • Villa Tafaj
  Albánie
 • od 7 142 Kč
  Ylli
  Albánie
 • od 6 748 Kč
  Vlora International
  Albánie
 • Villa E Bardhe
  Albánie - Saranda
 • Partner
  Albánie
 • Santa Quaranta Premium Resort
  Albánie - Saranda

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé