Saranda - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Albánie

Saranda: průvodce

16°C
Aktuálně
16°C
Průměrně

Saranda

Saranda je přístavním městem nacházejícím se v jižní části Albánie. Město je označováno jako Sarandë. Jeho situování je v otevřeném zálivu Jónského moře. Celková rozloha je 58,96 kilometrů čtverečních a počet trvale žijících obyvatel je kolem 41 tisíc.

Ještě v době antiky bylo město Saranda označováno jako Onchesmos. V roce 551 došlo k vyplenění města a od roku 1191 bylo toto místo opuštěné. Další osada zde začala vznikat v 15. století a došlo k jejímu postupnému rozvoji. Od roku 1912 je nedílnou součástí albánského státu. Od roku 1991 je město Saranda považováno za turistické letovisko.

Samotný okres Saranda je na nejjižnější části Albánie a sousedí s Řeckem, Gjirokastërem a Vlorou. Velkou část populace představuje řecká menšina. Město Saranda je oblíbené i díky svým přírodním skvostům v nejbližším okolí. Od hlavní metropole Albánie se nachází asi 280 kilometrů.
 

Jaké nabízí Saranda památky a zajímavosti?

Co navštívit v Sarandě

Oblázkové zátoky, vápencové kopce, přírodní rezervace a historické památky. To je podoba města Saranda. Pokud hledáte tipy na výlety a cíle při návštěvě tohoto albánského města, začtěte se do následujících řádků.

Saranda je jedním z populárních turistických cílů. Poznávání města můžete započít třeba náboženskými objekty. Jedním z nich je Kostel sv. Mikuláše z Bari. Ten představuje velice zajímavou stavbu v byzantském stylu. Kostel je doposud stále využíván ortodoxní komunitou. Své pevné místo má ve městě i poměrně dochovaná synagoga. Ta je spjata především se židovským obyvatelstvem. Další památkou je mešita pocházející z Osmanské říše. Dnes je cílem turistů a už několik desítek let neslouží svému účelu. Zapomínat byste neměli ani na křesťanskou baziliku. Ta pochází z antických dob.

Město Saranda se pyšní krásným městským zálivem ve tvaru podkovy. Zde se můžete procházet po chodníku lemovaném palmami, užívat si relaxace nebo dáte přednost vodním sportům.

Omezovat se pochopitelně nemusíte jenom na území města Saranda. Když vyrazíte do jeho okrajových částí nebo jen kousek za jeho hranice, budete moci poznávat řadu dalších věcí. Jednou z nich je například Hrad Lekuresi nacházející se na vysokém kopci. Z bývalé citadely byly zachovány jen některé části, včetně strážné věže. Když se vydáte směrem k vesnici Ksamil, skončíte ve stejnojmenné přírodní zátoce na Mirror Beach. Zde si můžete pronajmout člun na klidné riviéře a vyrazíte poznávat menší ostrůvky v okolí. Ideální zátoka vhodná pro nekonečnou relaxaci.

V kopcovitém vnitrozemí Sarandy na vás čeká přírodní pramen Syri Kalter zasazený do překrásné přírody lemované javorovými stromy a duby.

Směrem na sever od Sarandy je situováno letovisko Dhermi, kde se vyjímá oblíbená pláž Drymades. Mezi městem a touto vesnicí je ještě jedno přímořské místo stojící za návštěvu. Je to Borsch, kde se nachází dlouhé pláže v olivových hájích. Nedaleko si můžete prohlédnout benátskou pevnost Ali Pasha pocházející z roku 1400. Právě sem utečte přes masovou turistikou a nechte na sebe dýchnout bezstarostnou atmosféru.

Tím asi největším a nejznámějším klenotem nacházejícím se 15 kilometrů od města Saranda je lokalita nazývaná Butrint. Místo je nejrozsáhlejší sbírkou starověkých ruin v Albánii. Nachází se zde zříceniny, jejichž počátky vzniku se váží s rokem 800 před naším letopočtem. Jde o ruiny chrámu, bazilik, divadel, centrálního náměstí a jiných staveb. Právě kvůli tomu všemu je Butrint zanesen na seznamu světového dědictví UNESCO.

Specifika místní kuchyně

Ve městě Saranda dostanete příležitost pochutnat si na mnohých tradičních pokrmech Albánie. Hodně oblíbená jsou tu například skopová žebírka na grilu Paidhaqe, vynikající polévka ze skopové hlavy Pacë koke, kuličky z mletého masa s kořením Qofte, ale také spousta druhů plněné zeleniny. Ta může pochopitelně nabývat nejrůznějších podob. Pokud ji chcete ochutnat, hledejte na jídelním lístku název Dolma. A kdybyste chtěli náhodou okusit něco sladkého, pak si dejte kousky smaženého těsta třeba v kombinaci s džemem. Této pochutině se říká Petulla. K popíjení lze doporučit pivo nebo albánské víno.

Jestliže dáváte přednost špičkové gastronomii, pak se neokrádejte o kulinářské zážitky v Sarandě a vyrazte do restaurací Alban Restaurant, Milo´s Kitchen, Summer Restaurant a Hookah & Sushi. Na tradiční kuchyni se zaměřují podniky typu The Mussel House Restaurant, Mare Nostrum Cuisine, Abiori Bar Restaurant Pizzeria Ksamil a Taverna Rustico.

Počasí

Ve městě Saranda si budete užívat slunného a středomořského klimatu. Město se pyšní tím, že v něm svítí tři sta dnů v roce. Léta jsou zde poměrně suchá s průměrnými teplotami kolem 28 °C až 31°C. Za deštivé období lze označovat dobu od října do dubna. Celoročně spadne v Sarandě kolem 1 000 milimetrů dešťových srážek. Za nejvlhčí jsou označovány měsíce listopad a prosinec. Zimy jsou oproti těm v České republice o hodně mírnější. Dokazují to průměrné teploty mezi 6 °C až 12 °C.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že Saranda patří k vyhlášeným přímořským městům Albánie, můžete se zde spolehnout na odpovídající bezpečnost. Ve městě s nižší kriminalitou byste přesto neměli opomíjet na hlídání osobních věcí. Snažte se nenechávat cennosti a peníze bez dozoru na plážích. Krádež nemusí hrozit pouze od tamních obyvatel, ale primárně od ostatních turistů. S drobnými kapesními krádežemi se setkáte spíše na přeplněných místech.

Nepodceňujte ani horké letní dny, které vyžadují patřičnou pokrývku hlavy, opalovací krém s dostatečným faktorem, a hlavně pravidelný a dostatečný pitný režim. To platí dvojnásob, pokud se vydáte na nějakou túru po okolí.

Měna

I když město Saranda představuje krásné přímořské letovisko, náklady na dovolenou zde vás rozhodně nezaskočí. Ceny jsou totiž srovnatelné s těmi v České republice. Představu o výdajích za jednotlivé zboží nebo služby si uděláte prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 15 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v obchodě = 25 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 35 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 35 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 25 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Cappuccino = 30 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 125 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 1 250 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 36 Kč

Doprava

Z Prahy do albánského města Saranda je to asi 1 850 kilometrů. Vzhledem k tomu, že přímořské letovisko je obehnáno pohořími, je zde trochu omezenější dopravní dostupnost. Hlavní tepnu představuje silnice s označením SH8. Nejbližší železniční trať se nachází ve městě Vlorë. Pokud nechcete absolvovat dlouhou cestu po silnici či železnici, využijte leteckou dopravu. Vzhledem k tomu, že se město nachází asi 14 kilometrů od ostrova Korfu, volte lety přímo sem. Odtud se pak s pomocí lodní dopravy dostanete do Sarandy. Na letiště Kofru se z Prahy dopravíte během dvou hodin. Počítat můžete s cenovými náklady mezi 1 500 Kč až 3 000 Kč za letenku.

 • Ve městě je možné upotřebit městskou hromadnou dopravu v podobě autobusů. 
 • Autobusy slouží také pro spojení se zbývající částí Albánie nebo blízkým Řeckem.
 • Ceny jízdného se pohybují od 100 ALL.
 • Hojně využívaná je zde také lodní doprava, třeba ve spojení s řeckým ostrovem Korfu.
 • Ve městě funguje několik taxi služeb – například Quick Taxi Saranda a Saranda Taxi.
 • Cena za kilometr je kolem 120 ALL a nástupní taxa cca 200 ALL.
 • V Sarandě je možný pronájem automobilu v místních půjčovnách.
 • Cena za pronájem je od 1 400 Kč na den.
   

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Albánie

 • Villa E Bardhe
  Albánie - Saranda
 • Santa Quaranta Premium Resort
  Albánie - Saranda
 • Brilant
  Albánie - Saranda
 • Saranda International
  Albánie - Saranda
 • Hotel Murati
  Albánie - Saranda
 • Hotel Mano
  Albánie - Saranda
 • Sunrise
  Albánie - Saranda
 • Bora Bora
  Albánie - Saranda
 • 3,4Dobré
  Hotel Seaside Saranda
  Albánie - Saranda
 • 4,3Dobré
  Hotel Titania
  Albánie - Saranda
 • 4,3Dobré
  Heksamil
  Albánie - Saranda
 • 8,1Skvělé
  Hotel Barracuda - Dotované Pobyty 50+
  Albánie - Saranda

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé