Bezpečnost v Albánii - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Evropa

Bezpečnost v Albánii

Je Albánie bezpečná?

Albánie je z pohledu turistiky bezpečná stabilní země. Nicméně, jako v každé zemi, je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření a mít obezřetnost.
Organizované zločiny se zpravidla dějí v místním podsvětí a turisty nijak neohrožují. Nejbezpečněji si paradoxně budete připadat ve velkých městech a rušných lokalitách.

Jako v každé evropské zemi si i v Albánii dávejte pozor na zloděje a kapsáře. Kradou hlavně nestřežené osobní věci nebo turistům nutí předražené zboží a služby. V chudších oblastech a perifériích měst nedávejte na odiv fotoaparáty, telefony a jiné cennosti. Pozor na své osobní věci si dávejte zejména na přeplněných místech a veřejných dopravních prostředcích.

Nebezpečné mohou být oblasti u severní hranice s Kosovem a Černou horou. V noci je lepší se těmto místům kompletně vyhnout. Pokud plánujete výlet do odlehlých končin, dodržujte bezpečnostní pravidla a nocujte zásadně v prověřených kempech.
V případě cestování do odlehlých částí země, zejména do horských oblastí, si zjistěte aktuální informace o bezpečnostní situaci - mohou se naskytnout omezení nebo rizika spojená s politickým napětími nebo etnickými konflikty v zemi.

Na co si dát pozor v Albánii?

V Albánii se připravte na chaotičtější silniční morálku. Ačkoli Albánci mají jasně stanovená pravidla silničního provozu, rádi je porušují. Při řízení se snažte vyhnout urážlivým gestům a nikdy ostatní řidiče nepoučujte. 

Vzhledem k tomu, že Albánie je převážně muslimská země, je vhodné respektovat místní zvyky a tradice. Návštěvníci by měli dodržovat základní etiketu a oblečení vhodné pro návštěvu náboženských míst.

Dále si dejte pozor na kývání hlavou. Hlavně starší generace budou pravděpodobně souhlas a nesouhlas vyjadřovat opačnými gesty hlavou, než na jaká jsme zvyklí. Během návštěvy na to myslete, ať se vyhnete zbytečným nedorozuměním. 

Přírodní katastrofy

Pokud jde o přírodní katastrofy, v Albánii může docházet k zemětřesením, zejména v pobřežních oblastech. Je důležité mít tento fakt na paměti a dodržovat pokyny místních úřadů v případě nouze.

Postoj k alkoholu

V Albánii je alkohol naprosto běžný. Navíc zde není stanovena žádná věková hranice pro nákup nebo konzumaci alkoholických nápojů. 

Na výběr budete mít z dovozové i místní nabídky. Do té rozhodně patří nejznámější albánský koňak zvaný Skanderbeg. Z pálenek je nejoblíbenější Rakije. Ochutnat můžete pivo Tirana a Norga, popřípadě dáte přednost vínům Luani, Rilindja a Sara.

Podmínky vstupu do země 

Cestování do Albánie je povoleno bez omezení, turisté se nemusí prokazovat bezinfekčností. V letadle vyplní pouze příjezdovou kartu. 

Albánie má otevřené své hranice se všemi sousedními zeměmi - Černou Horou, Severní Makedonií, Kosovem a Řeckem. Podmínky vstupu do těchto zemí, se ale mohou lišit. Najdete je v našem Velkém přehledu podmínek, za kterých lze vycestovat do evropských zemí.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Tiraně

Rruga "Skënderbej" Nr. 10

Tirana, Republika e Shqiperisë (Albánská republika)

Tel.: +355 42 234004

Email: tirana@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Albánie

 • 7,6Dobré
  Hotel As
  Albánie - Dürres
 • 7,3Dobré
  Hotel Oaz
  Albánie - Dürres
 • Akropoli
  Albánie - Dürres
 • Victoria
  Albánie
 • Villa Tafaj
  Albánie
 • od 11 398 Kč
  Ylli
  Albánie
 • Vlora International
  Albánie
 • Villa E Bardhe
  Albánie - Saranda
 • Partner
  Albánie
 • Santa Quaranta Premium Resort
  Albánie - Saranda
 • Aliko
  Albánie
 • Brilant
  Albánie - Saranda