Evropa

Kosovo: průvodce

12°C
Aktuálně
9.8°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
XK flag

Kosovo

Hodnocení průvodce: 8.1

Kosovo neboli Kosovská republika je výjimečnou zemí Evropského kontinentu, a to nejenom tím, že patří k poměrně mladému státu, jehož nezávislost byla vyhlášena teprve v roce 2008. Při návštěvě této země oceníte především její rozmanitost zasazenou v samotném srdci Balkánu. Turisté jsou v této destinaci vítanými návštěvníky, takže těšit se můžete nejenom na úsměvy lidí a příjemnou tamní atmosféru, ale také na velkou pohostinnost. Kosovo vám umožní poznávat a objevovat. A to nejenom v prostředí velkých měst, ale i v odlehlých oblastech, kde na vás čekají staré kláštery a jiné typy pamětihodností.

Jak už prozrazuje Wikipedie, Kosovo je z pohledu geografie z části hornatým státem, odkud se vám dostane pohledu na překrásná panoramata. Je to například hřeben Šar planina a Metohija. Druhá polovina země je oproštěna od hor a sbíhá se do jedinečných zelených údolí. V nich můžete oceňovat například řeky Sitnica, Bílý Drin nebo Binačka Morava. Kosovo přináší turistům nový pohled na jednu z doposud nedotčených zemí vlivem přehnaného turismu.

Co navštívit v Kosovu

Kosovo je překrásnou zemí, jež se pyšní malebnou a rozmanitou přírodou. V ní je zasazena řada historických staveb a zajímavostí, které lákají spoustu cestovatelů. Věnovat se zde můžete i mnohým aktivitám, mezi nimiž jasně vedou treky.

Pokud vyrážíte na dovolenou do Kosova, poznejte nejprve přednosti jeho hlavního města, jímž je Priština. Zde se nachází hned několik muslimských památek, jakými jsou Mešita Jašar Paša, Sultánova mešita nebo Mešita Çarshi. Z 19. století zde najdete Hodinovou věž jinak označovanou jako Sahat Kulla. Z náboženských staveb lze jmenovat Kostel sv. Mikuláše a Klášter Gračanica založený v roce 1321. Vaše zastávka ve městě Priština by měla proběhnout v Kosovském muzeu, Etnografickém muzeu, u sochy Billa Clintona nebo v Národní galerii.

Je pravdou, že řada významných staveb této republiky se nachází i mimo hlavní město. Je to například Klášter Visoki Dečani v Gjakově, který pochází z roku 1327 a je největším kostelem na Balkáně. V tomto městě je také most Terzijski z 15. století. Jeho délka je úctyhodných 150 metrů. V Gjakově stojí i působivá Hadumova mešita.

Když se vydáte směrem k městu Peja, narazíte na Klášter patriarchátu Peć. V jeho prostorách jsou originální byzantské fresky. Toto místo je ale známé především díky přírodním památkám. Patří mezi ně vodopád White Drin s velice silným pramenem vystupujícím z jeskyně hluboké 25 metrů. Prozkoumaná je zde část jeskyně Gryka e Madhe, jejíž délka dosahuje 13,2 kilometrů. Minout nesmíte ani kaňon Rugova, jehož hloubka je kolem jednoho kilometru a délka až 25 kilometrů.

Další zastávku si udělejte ve městě Prinzen, kde je situován například Kostel Panny Marie Ljevišové nebo Ermitáž sv. Petra z Koriše. Známý kostel pochází z let 1306 až 1309. Také v Prinzenu je k vidění řada přírodních skvostů. Začít můžete například u 13 jezer s vodopády Mirusha. Ten největší má výšku kolem 21 metrů. Zavítat můžete do obrovské jeskyně Radavc. Právě v jejích prostorách jsou patrné známky pravěkých lidí.

Ve výčtu zajímavostí Kosova by šlo pochopitelně pokračovat. Zajímavé jsou zbytky římského města Ulpiana u Prištiny nebo Pevnost Zveçan. V jejím případě směřujte k městu Mitrovica. Tato pevnost se nachází na vrcholu již zaniklé sopky a jsou zde k vidění pozůstatky tehdejšího kostela. V blízkosti leží i nejstarší most Kosova nesoucí název Vojinoviča, který je 135 metrů dlouhý a vybudován byl na konci 13. století. Poutavý je hlavně díky svým devíti obloukům.

Pokud se budete zdržovat ve velkých městech, neunikne vaší pozornosti oblíbený noční život. Hodně vyhledávanou činností jsou horské treky, například do oblasti Prokletých hor zvané Prokletije. Právě zde je několik hřebenů, jenž můžete zdolat. Kosovo je vyhledávanou destinací také v zimě, což dokazuje zimní středisko Brezovica situované u hranic s Makedonií.

Specifika místní kuchyně

Kosovo si zachovává několik svých tradičních pokrmů, které jsou z velké míry ovlivněny albánskou a tureckou kuchyní. Mezi místní speciality patří například Burek. Pod tímto pokrmem si představte mleté maso se špenátem a sýrem zabalené do listového těsta. Okusit můžete i jogurtový nápoj Arjan. Velice často je podávána turecká káva. Pokud jde o alkoholické nápoje, kromě pálenky zvané Rakija je oblíbené místní pivo Peja, Sabaja a Birra Prishtina. Z Turecka se tu uchytil nápoj zvaný Boza.

Při návštěvě hlavního města Priština si nenechte ujít návštěvu některé z oblíbených restaurací. Nachází se jich zde více než dost. Dobře se najíte v podniku Restaurant Perla te Linda, El Greco, Liburnia Restaurant, Home Restaurant nad Bar nebo Gagi Restaurant.

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé