Bezpečnost v Kosovu - kriminalita a bezpečnostní rizika | cKlub.cz
Evropa

Bezpečnost v Kosovu

Je Kosovo bezpečné?

Kosovo pro turisty nepředstavuje žádnou výraznější hrozbu. Pakliže budete dbát bezpečnostních zásad, nic vám nehrozí. Před cestou do země, respektive do konkrétní lokality sledujte dění v daném místě. Při plánování dovolené se raději vyhýbejte hranicím se Srbskem, kde dochází k občanským konfliktům mezi Srby a Albánci. To se týká hlavně města Kosovska Mitrovica, ale i míst, jakými jsou Zubin Potok a Leposavić. Ve větších městech a turisticky vyhledávaných lokalitách nehrozí žádná nadměrná kriminalita. Pozor si dávejte pouze na své osobní věci a cennosti, který byste u sebe zbytečně neměli nosit.

Pokud opustíte zalidněná území a vydáte se do hor, cestujte jen po vyhrazených a vyšlapaných cestách. I když už byly odstraněny miny po válečných konfliktech, zvýšíte tímto krokem svoji bezpečnost.

Na co si dát v dané zemi pozor?

Z pohledu etikety a společenského chování respektujte relativně nedávné válečné konflikty mezi Srby a Albánci, které jsou na mnoha místech země ještě žhavým tématem. Nepouštějte se do diskuzí na toto téma. Vzhledem k převaze muslimského náboženství u velkého množství obyvatel ctěte zásadní pravidla, jakými jsou vhodné a nijak vyzývané oblečení u žen a slušné chování v církevních památkách. Pak se vám od tamních lidí dostane vřelého a milého přivítání.

Postoj k alkoholu

I když je v Kosovu hodně sunnitských muslimů, alkohol rozhodně není žádným tabu a dalo by se říci, že k místním jednoduše patří. Nebudete mít problém s nákupem v obchodem ani restauracích. Vybírat si navíc budete z řady tamních alkoholických specialit. Je to například pivo Peja, ale také vína nebo pálenky, kde jednoznačně vede Rakije.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Prištině

Ismail Qemali č. 31

Arbëri/Dragodan

10000 Priština

Tel.: +383/38246676

Email: pristina@embassy.mzv.cz