Evropa

Bosna a Hercegovina: průvodce

12°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
BA flag

Bosna a Hercegovina

Hodnocení průvodce: 8.3

Bosna a Hercegovina je zemí, která představuje pomyslnou hranici mezi východem a západem. Destinace skrývající osobitou náturu místních obyvatel, lahodnou gastronomii a geografickou rozmanitost jednotlivých oblastí. Do Bosny a Hercegoviny se vydáte především za poznáním něčeho nového a netradičního oproti běžným evropským státům. Západní část Balkánu dokáže vyrazit dech svou pestrostí a nabídkout spousty nevšedních míst. Kromě jediného plážového letoviska Neum se budete kochat především krásami přírody, a to do jisté míry hornaté.

Dokazuje to řada horských oblastí v čele s nejvyšším vrcholem Maglić. Vedle táhnoucích se horských údolí zvaných polje si užijete také zelených krás vybraných nížin, kde se obvykle vyskytují i nejznámější vodní toky Bosny a Hercegoviny. Poznávat můžete řeky Drina, Bosna a Una. Ať už navštívíte hlavní město Bosny a Hercegoviny nebo dáte přednost Panovské nížině, vždy v zemi narazíte na něco, co vás jednoznačně uchvátí a zanechá ve vás nesmazatelné vzpomínky.

Průvodce pro oblíbené destinace: Bosna a Hercegovina

Co navštívit v Bosně a Hercegovině

Dovolená v Bosně a Hercegovině může nabývat nejrůznějších podob. Jednou z možností je vyrazit na pláže k městu Neum, kde se lze oddávat libovolným vodním hrátkám. Pokud dáte přednost přírodním parkům a rezervacím, čekají na vás adrenalinové sporty, mezi které se řadí například sjezd divoké řeky na raftu nebo kajaku. Díky přemíře horských cest je Bosna a Hercegovina oblíbená i kvůli překrásným a dechberoucím trekům. Při návštěvě v zimě se rozhodně věnujte lyžování a jemu podobným pohybovým aktivitám.

Bosna a Hercegovina doslova vybízí k tomu, poznat tuto zemi do nejmenšího detailu. Vždyť můžete mít orient v podstatě na dosah ruky. Propojení evropského a orientálního způsobu žití je jistě zajímavé. A do jakých míst se vypravit? Začít můžete třeba v hlavní metropoli zvané Sarajevo. Synagogy, kostely, mešity a mnohé jiné atraktivní stavby si vás rychle získají. Zajímavé je tu například Muzeum tunelu. Vaší další zastávkou by se mělo stát město Mostar, kde se vyjímá Starý most pocházející ze 16. století a jeho výška dosahuje 21 metrů. Za zmínku stojí ještě mešita Koski Mehmada Paša.

Pokud jsou na vás tato města příliš velká, zavítejte do menších a možná ještě malebnějších. Typickým příkladem je Počitelj. Městečko s jedinečnou architekturou, jehož dominantou je mešita Hadži – Alija. Kousek od Mostaru se nachází poutní místo se starým klášterem pocházejícím z roku 1446. Jeho jméno je Blagaj Tekke. V tomto místě mimochodem pramení řeka Buna, která má nejsilnější vývěr vody na světě. 

Poznávání Bosny a Hercegoviny však může mít i zcela jinou podobu. Co byste řekli na vyhlášená vinařství? Ta lze hledat nejenom v okolí Mostaru, ale také Trebinje. Stačí se držet Vinske cesty. Krásy této země dotváří přemíra starých hradů tyčících se na vrcholcích. Za zmínku stojí Žlutá pevnost v Sarajevu nebo bosenská pevnost označovaná jako hrad Ključ. Nad řekou Unou pak stojí hrad Ostrožac.

Bosna a Hercegovina, to je i překrásná příroda, která si vás získá na každém kroku. Vyhlášené jsou místní vodopády. Je to například Jajce, Una a Kravica. Právě poslední jmenovaný dosahuje výšky 30 metrů a šířky 150 metrů. Jestliže hledáte vodní aktivity na řece, vyrazte na Trebižat. Ta vám umožní sjezdy na raftech, kánoích a mnohé další. Absolvovat můžete také nezapomenutelnou cestu vlakem kolem řek a pohoří. A to, když vyrazíte z Mostaru do Sarajeva. Projíždět budete přes desítky mostů a tunelů.

Tato země toho ukrývá hodně. Třeba největší pyramidy světa. Ano, přesně tak jsou označovány vrcholy Pyramida Slunce a Pyramida Měsíce, které jsou podobné právě těmto historickým stavbám. Ujít byste si neměli ani nejstarší a největší národní park v Bosně a Hercegovině. Je jím Národní park Sutjeska, kde se nachází obří buky, prales a chráněná rezervace Peručica, spousta kaňonů, ale také vrchol Maglič. Největší hora v zemi dosahuje výšky 2 386 metrů nad mořem. Pokud se při toulkách přírodou budete chtít podívat pod zem, zavítejte k jeskyni Vanessa, která klesá do hloubky 2,5 kilometrů pod zemský povrch a její délka je 6,7 kilometrů.

Spousta pamětníků si možná vzpomene na to, že v Bosně a Hercegovině se v roce 1984 konaly olympijské hry v Sarajevu. Tak právě do tohoto dnes již neudržovaného areálu můžete také zavítat. Nábožensky založení jedinci potom mohou směřovat do městečka Medžugorje, kde se v roce 1981 mladým lidem zjevila Panna Marie. Popřípadě si uděláte výlet k dalšímu prameni řeky Vrelo. Bosna a Hercegovina má zkrátka pro každého něco.

Místní kuchyně

Kuchyně v Bosně a Hercegovině je z větší části ovlivněna Balkánem, což se promítá do většiny tradičních pokrmů totožných s okolními zeměmi. Velice často je konzumováno jehněčí a hovězí maso. Přednost dostává také vařená zelenina. V Bosně a Hercegovině si můžete pochutnat na nejrůznějších pokrmech, mezi které patří například Sarma – dušené závitky s mletým masem. Dalším populárním dušeným pokrmem je Bosanski lonac. Vynikající jsou grilované kousky mletého masa s nakrájenou cibulí a smetanou, jež se nazývají Ćevapi. Ke spoustě jídlům, a to především k těm masitým dostanete placky z tenkého filo těsta nazývané jako Burek. V okamžiku, kdy se zúčastníte grilovací akce, okusíte hodně druhů masa v jedné velké porci, jemuž se říká Mešano maso.

Je nepochybné, že místní gastronomii si velice rychle zamilujete. Pokud tomu tak bude, přinášíme váš výčet několika dalších tradičních jídel. Vyzkoušet můžete třeba maso připravované doslova pod víkem, jemuž se říká Ispod saća. Zajímavé jsou smažené cibule plněné sýrem Sogn dolma nebo suchá klobása z hovězího masa Sudžuk. Zapomínat byste neměli ani na místní sladkosti, mezi nimiž jednoznačně vedou Hurmašica, Tufahija a Lokum. Jestliže se ptáte, jaký je nejtypičtější nápoj v Bosně a Hercegovině, je to káva. Kromě ní ochutnejte piva Sarajevsko a Nektar. V zemi vznikají také dobrá vína a pálenky, ať už je to Loza, Kruške nebo Šljivovica. Gastronomický zážitek zde bude jistě dobrý.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bosna a Hercegovina

 • Zenit
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Hollywood - Sarajevo
  Bosna a Hercegovina
 • od 11 220 Kč
  Grand Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Agava
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • od 5 747 Kč
  Brotnjo
  Bosna a Hercegovina
 • od 7 080 Kč
  Sunce
  Bosna a Hercegovina
 • 4,05Dobré
  Sunce - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Grand Hotel Neum - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Mepas - Mostar
  Bosna a Hercegovina
 • Spa Hotel Terme - Ilidža
  Bosna a Hercegovina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé