Průvodce pro Mostar - zajímavosti, památky, tipy | cKlub.cz
Bosna a Hercegovina

Mostar: průvodce

9°C
Aktuálně
9°C
Průměrně

Mostar

Mostar je známým městem v Bosně a Hercegovině. Město leží na řece Neretva a se svými 110 000 obyvateli je pátou největší metropolí v zemi.

Pojmenování města je dle starého mostu, který se na tomto území nacházel už kolem roku 1468, kdy do oblasti řeky Neretvy dorazili Osmanští Turci. Právě zde se začalo s budováním osady. V letech 1522 až 1566 město chránilo i kamenné opevnění.

V současné době toto město okupují především bosenští obyvatelé a Chorvati. Město prošlo po druhé světové válce rozsáhlou obnovou, což mimo jiné vedlo také ke znovuvybudování slavného mostu. Ten je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Co navštívit v Mostaru

Mostar je městem plným pozoruhodných architektonických skvostů. Místo se sáhodlouhou historií, které můžete poznávat od A až do Z. To vše v kombinaci s řadou kulturních událostí. A kde začít při objevování krás Mostaru?

Třeba u jedné z nejznámějších památek města, jíž je Starý most. Ten byl během bosenské války zničen a opět postaven. Dříve tu stál více jak 400 let. Je takovou nepsanou ikonou tohoto města. Doplněn je o velice originální a vkusné noční osvětlení, takže pohled v noci se vám určitě zalíbí.

Vyrazit můžete i k nejstaršímu domu ve městě, kterým je Kajtazův dům. Usedlost vybudovaná v 16. století, kde je k vidění hromada cenných artefaktů. Spoustu krás vám nabídne i procházka Starým bazarem, kde lze obdivovat řemeslné práce a vybírat si z přemíry suvenýrů. Mezi tradiční domy Mostaru patří i Bišćevića Ćošak. Ten pochází z roku 1635 a pozorovat lze jeho původní zachovalý vzhled.

Z náboženských staveb si rozhodně nenechte ujít Mešitu Koski Mehmed Pasha, která byla utvořena v roce 1618. Barevné skleněné obrazy, velká kopule a vysoká věž jsou jednoznačně dechberoucí. Dále je to ještě Mešita Karadjoz-bey, která byla během války značně poškozena a posléze se jí dostalo patřičné obnovy. Původní části jsou z roku 1557.

Mezi zajímavosti lze zařadit i Křivý most přes řeku Radobolja z roku 1558, v jehož blízkosti jsou situovány stylové mlynářské restaurace. Za návštěvu stojí Pamětní dům Džemala Bijediće, kde se dnes nachází malé etnografické a archeologické muzeum. Obdivovat můžete i architekturu Muslibegovićova domu ze 17. století. Jeho hlavní funkcí byl kdysi hotel a k rozšíření došlo v roce 1871.

Ve výčtu unikátností Mostaru lze samozřejmě pokračovat, a to třeba věží Lublaňské banky. Dále je to Trg Musala a Mostarská mírová zvonice. Za historií tohoto místa lze vyrazit i na Partizánský pamětní hřbitov nebo dáte přednost některému z muzeí. Tím prvním je například Hamamovo muzeum. To je situováno v lázeňském domě ze 16. století. Ve městě je k vidění válečná výstava fotografií nebo dáte přednost Muzeu starého mostu. Zde se o něm dozvíte opravdu vše.

Buďte si jisti, že na vás v Mostaru čeká i přemíra přírodních krás. Typickým příkladem je je řeka Neretva a její okolí. Dále je to řeka a klášter Buna, Dervish House, Valegić House, Fortica, Mostar Blato a Vrelo Radobolje. Vždy se jedná maximálně o jednodenní výlety nebo delší procházku po Mostaru.

A pokud byste náhodou zatoužili po silném a nezapomenutelném kulturním zážitku, máte určitě na výběr. Co třeba Kulturní centrum Mostar, Hudební centrum Pavarotti, Národní divadlo Mostar, Divadlo mládeže Mostar nebo Světové hudební centrum? V Mostaru je toho více než dost.

Specifika mostarské kuchyně

V Mostaru si pochutnáte na pokrmech, jejichž nedílnou součástí budou brambory, cibule, koření, špenát, zelí a podobné ingredience. Vzhledem k tomu, že místní gastronomie je ovlivněna západními a východními vlivy, ničím neobvyklým nejsou jídla jako Pilaf nebo Ajvar. K místním specialitám patří Burek, Čebabčiči, Sarma, Dolma a dušené zelené fazole Buranija. Vynikající je i jídlo připravované z rajčat, paprik, lilku a cibule, jemuž se říká Sataraš. Dobrá je i nakládaná zelenina Turšija. Na své si pochopitelně přijdou také milovníci masa. Důkazem toho jsou Grah, Bamija, Čofty a Musaka.

Mezi oblíbené restaurace ve městě se řadí National Restaurant Cevabdzinica Tima – Irma, Restoran Hindin Han, Restoran Lagero a Sadrvan. Vyzkoušet můžete také podniky typu Restoran Lagero a Food House Mostar.

Počasí v Mostaru

V Mostaru se setkáte především se středozemním klimatem. Léta jsou zde horká, což dokazují teplotní rozsahy mezi 25 °C až 33 °C. Ani ručička nad hodnotou 40 °C není ničím neobvyklým. Nejteplejším měsícem je červenec. Naopak zimy bývají vlhké a chladné. Nejde však o nic tragického. Denní průměr je kolem 5 °C. Dešťové srážky jsou nejintenzivnější od října do dubna. Celoroční průměr je kolem 1 500 milimetrů. V Mostaru je až 2 291 slunečních hodin, což z města dělá jedno z nejslunnější v Bosně a Hercegovině.

Bezpečnost v Mostaru

Dovolenou v Mostaru si užijete za předpokladu, že budete dodržovat jistá pravidla. Mezi ně patří třeba větší obezřetnost, co se týče osobních věcí a peněz. Na frekventovanějších místech mohou hrozit drobnější krádeže. Cennosti nenechávejte ani na sedadlech v zaparkovaných vozech. A pokud už někde parkujete, využívejte k tomu raději placená a hlídaná parkoviště. Hlavní třídy Mostaru patří určitě k bezpečným, takže ani v tomto směru se nesetkáte s žádnými nečekanými komplikacemi.

Měna

Dovolená ve městě Mostar vás určitě nevyjde draho. Ceny jsou zde v průměru nižší nežli v České republice a svým způsobem podléhají běžným cenám v Bosně a Hercegovině. Zde je ukázka několika orientačních cen za vybrané zboží a služby.

 • Voda 1,5 litru = 18 Kč
 • Chleba = 16 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 31 Kč
 • Espresso = 18 Kč
 • Cappuccino = 26 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 135 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 36 Kč
 • Láhev vína 0,75 střední kvality v supermarketu = od 155 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 950 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 29 Kč

Doprava v Mostaru

Město Mostar se od České republiky nachází asi 1 100 kilometrů. To představuje cestu autem dlouhou 12 až 15 hodin přes Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko. Jestliže se takové jízdě chcete vyhnout, zvolte leteckou dopravu. Musíte však počítat s tím, že odlety z pražského letiště Václava Havla jsou spojeny s přestupem. Letenky na letiště Mostar International Airport stojí kolem 10 000 Kč. Levnější zakoupíte pouze s patřičným předstihem. Doba takového letu se pohybuje kolem 8 hodin s přestupem.

 • Ve městě se můžete přepravovat za pomoci veřejné dopravy. Tu tvoří autobusové linky.
 • Využívat lze i dálkových autobusů pro přepravu do ostatních měst Bosny a Hercegoviny.
 • Mostar se nachází na železničním tahu mezi Sarajevem a chorvatským Pločem.
 • Jízdenka na veřejnou dopravu stojí od 1,8 BAM.
 • Taxi služby patří ke dražším způsobům přepravy. Ve městě funguje například Moj TAXI 1503, Herc Taxi, Prijevoz Putnika Taxi a PINK TAXI 1598 Mostar.
 • Průměrná cena za kilometr je 1 BAM, nástupní taxa činí cca 2 BAM.
 • Když přistanete na letišti Mostar International Airport, můžete využít některé ze světových autopůjčoven – Carwiz, Alamo, Enterprice a dalších.
 • Cena pronájmu začíná na 750 Kč za den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bosna a Hercegovina

 • od 1 688 Kč
  Zenit
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Hollywood - Sarajevo
  Bosna a Hercegovina
 • od 2 516 Kč
  Grand Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • od 2 120 Kč
  Agava
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • 4,05Dobré
  Sunce - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Grand Hotel Neum - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Mepas - Mostar
  Bosna a Hercegovina
 • Spa Hotel Terme - Ilidža
  Bosna a Hercegovina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé