Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Bezpečnost v Bosně a Hercegovině

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Bosna a Hercegovina bezpečná?

Z obecného hlediska je Bosna a Hercegovina bezpečnou zemí, kam se může vydat každý náruživý turista. Samozřejmě existují odlehlejší rizikové oblasti, kde není vhodné pohybovat se sám, obzvlášť tam, kde jsou značky upozorňující na miny. Proto se nevydávejte z hlavních turistických tras a když, tak pouze se zkušeným průvodcem.

Z pohledu krádeží a přepadávání osob žádná zvýšená rizika nehrozí. V tomto směru si hlídejte pouze své peníze a cennosti. Ty byste u sebe neměli mít ve větším množství. Bosna a Hercegovina je spjata i s toulavými a hladovými psy, takže i na jejich napadání si dejte pozor. To se týká spíše odlehlejších oblastí.

Na co si dát v dané zemi pozor?

Především v částech Bosny a Hercegoviny, kde se vyskytuje větší množství lidí islámského vyznání dodržujte jistá pravidla. Ženy by neměly chodit zbytečně odhalené a do církevních objektů vstupujte jen slušně oblečení. Takto omezováni samozřejmě nebudete v turisticky vyhledávaných centrech nebo v přímořské lokalitě kolem městě Neum.

Z pohledu chování vůči místním obyvatelům buďte vstřícní a nevystupujte arogantně, což tamní lidé doslova nesnáší. Mnohem lepší je prohodit několik slov v jejich rodném jazyce a pak uvidíte, jaké vstřícnosti se vám dostane. Vzhledem k relativně nedávným válečným konfliktům v zemi není dobré s místními hodnotit a rozebírat tuto situaci.

Postoj k alkoholu

Alkohol v Bosně a Hercegovině není svázán s žádnými pravidly a omezeními. Jako turisté byste na nic takového neměli narazit. Dbáno je pouze na to, aby alkohol konzumovali osoby starší 18 let. Z pohledu výběru místního pití je určitě z čeho vybírat a dovolená v Bosně a Hercegovině může být spjata i s poměrně zajímavou degustací.

Začít můžete tamními víny Blatina a Vranac, pivními nápoji Sarajevsko Pivo, Erster Pivo nebo Tuzlanski Pivo. Výjimkou nejsou ani pálenky, mezi které se řadí Pelinkovac a Rakije.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Bosně a Hercegovině

Franjevačka 13

71 000 Sarajevo

Tel.: +387 33/587 050

Email: sarajevo@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Bosna a Hercegovina

 • Zenit
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • od 3 216 Kč
  Sunce
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Hollywood - Sarajevo
  Bosna a Hercegovina
 • od 2 920 Kč
  Grand Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Agava
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • od 5 747 Kč
  Brotnjo
  Bosna a Hercegovina
 • od 7 080 Kč
  Sunce
  Bosna a Hercegovina
 • Grand Hotel Neum - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Mepas - Mostar
  Bosna a Hercegovina
 • Spa Hotel Terme - Ilidža
  Bosna a Hercegovina