Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Bosna a Hercegovina

Banja Luka: průvodce

26°C
Aktuálně
9°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Banja Luka

Banja Luka je druhým největším městem Bosny a Hercegoviny. Město nacházející se v severovýchodní části země v zalesněné oblasti zabírá plochu asi 96,2 kilometrů čtverečních. Leží na jednom z břehů řeky Vrbas ve stejnojmenném údolí Banja Luka a je spíše rovinatého charakteru.

Název města Banja Luka se začal objevovat od roku 1494. Nedaleko je i řada vodních pramenů, včetně pohoří Dinaric Alps. Trochu dál od města se nachází dva vrcholy. Je to Čemernica s výškou 1 338 metrů nad mořem a Manjača s výškou 1 214 metrů nad mořem. Město jako takové leží v nadmořské výšce 163 metrů na mořem.

Město Banja Luka zahrnuje ještě řadu dalších osad, jakými jsou Čokori, Dragočaj, Bastasi, Cerici a mnohé jiné. Během devadesátých let si město prošlo bosenskou válkou. Většinu obyvatelstva zde tvoří Srbové.

Co navštívit v Banja Luce

Banja Luka je městem, které sdružuje historické i přírodní památky. Nachází se zde spousta památníků a zajímavých míst připomínajících důležité okamžiky. Poznávat ostatně nemusíte jen samotné město, ale i jeho přilehlé okolí.

Vaše putování po městě může začít u Pevnosti Kastel, která je asi nejstarší historickou památkou. V minulosti šlo o silné vojenské opevnění situované v povodí řeky Vrbas. Další skvostnou památkou města je Chrám Krista Spasitele. Jeho dokončení proběhlo v roce 1929 a dominantou jsou nejenom zlaté kopule, ale také vysoká tyčící se věž. Z pohledu architektury se pro vás stane zajímavým také objekt Ban's Administration Building and Ban’s Court.

Když si budete chtít užít tamního ruchu, vydejte se po ulici Gospodska. Zajít můžete třeba k Budově pravoslavné metropole, která pochází z roku 1904. Ta se vyznačuje velice bohatou květinovou výzdobou a originálními ozdobnými prvky. Mezi osobité architektonické skvosty se řadí i Palace Hotel nebo budova Hypotéční banky. Více historie vám naopak nabídne budova Sokolského domu. Ta byla postavena v roce 1934. Zde budete obdivovat zdobenou stropní fasádu a celkovou autentičnost stavby. Zajímavou zastávkou jsou také Archivy srbské republiky.

Pokud jde o nejvýznamnější památky v zemi, bude mezi ně patřit určitě Památník Petera Kočiće, který žil v letech 1877 až 1916. Památník tohoto spisovatele je postaven v městském parku. Dále se zastavte u Památníku padlých vojáků ve válce za osvobození v letech 1941 až 1945.

Poznávat pochopitelně můžete i okolní památky města Banja Luka. Oblíbeným výletním místem se vám stane nedaleký kopec, na kterém se nachází klášterní Kostel Krupa. Jde o Kostel sv. Eliáše, v jehož okolí byly nalezeny historické archeologické vykopávky. Dalším okouzlujícím působištěm bude Klášter Gomionica, který je od města Banja Luka vzdálen asi 42 kilometrů. Tento velice zachovalý objekt pochází z roku 1536 a v roce 1882 zde byla založena klášterní škola.

Vaše kroky mohou v okolí Banja Luka vést i ke zříceninám, mezi něž patří Pevnost Bočac. První zmínky o ní samotné jsou z roku 1448 a pod osmanskou nadvládou plnila celkem důležitou úlohu. Dnes se z pevnosti dochovaly jen některé části. Dále to budou pozůstatky středověkého opevnění města Zvečaj, jehož původ je z roku 1404. Zachována byla pouze jedna desetimetrová věž.

Nakonec si nechte i středověké opevněné město Greben nacházející se asi 25 kilometrů od Banja Luky. Prvotní zmínky o něm pochází z roku 1192. Město bylo během osmanské nadvlády opuštěno a zachovány byly jen pouhé stěny. Z tohoto místa se vám však nabídne velice zajímavý výhled po okolí.

Specifika kuchyně v Banja Luce

Při návštěvě bosenského města Banja Luka si dopřejete lehké gastronomie, kterou tvoří maso a vařená zelenina. V jídelníčků můžete hledat lahodné pokrmy, jakými jsou Pršut, Čevabčiči, Serma nebo Bosanski lonac, což jsou vrstvy masa v kombinaci se zeleninou dušenou na bílém víně. Vynikající je uzené hovězí maso Suno meso. Když zvolíte fastfoodovou stravu, okusíte Pavlaka nebo Burek. Z dezertů jednoznačně vedou Tufahija a Čupavec. V Banja Luce si na své přijdou jak milovníci piva, tak místního vína.

K vyhlášeným restauracím v tomto městě patří Mala Stanica, Kazamat, Kod Muje a Vrbas. Dobře se určitě najíte i v takových podnicích, jakými jsou Restoran Aj´Zdravo, Restoran ZEN, Picarija Kod Brke a Stara Ada.

Počasí v Banja Luce

Návštěva města Banja Luka bude spojena s vlhkým subtropickým klimatem. Takové počasí se projevuje teplým létem, a naopak mírnými zimami, které jsou spojeny spíše s mrazíky. Nejteplejším měsícem je červenec, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 22,8 °C. Ty nejvyšší teploty šplhají přes 30 °C. Oproti tomu nejchladnějším měsícem v roce je leden. Průměrné teploty bývají kolem 1 °C. Počítat musíte s tím, že v Banja Luce prší asi třetinu dnů v roce. Celkový úhrn dešťových srážek překračuje 1 050 milimetrů.

Bezpečnost v Banja Luce

Město Banja Luka je spojeno s průměrnou kriminalitou. Rozhodně se zde budete cítit bezpečně. Pozor si dávejte pouze na drobné kapesní krádeže, k nimž může docházet na frekventovanějších místech a mezi větším množstvím turistů. Jinak se při poznávání Banka Luky nemusíte čehokoliv obávat. Při výletech do přírody v letním slunném období nepodceňujte dostatečný pitný režim.

Měna

Město Banja Luka patří k cenově méně nákladným. Ceny za zboží a sortiment jsou zde nižší nežli v České republice, takže dovolená vás rozhodně nevyjde draho. Zde je několik příkladů průměrných cen.

 • Voda 1,5 litru = 12 Kč
 • Chleba = 16 Kč
 • Láhev vína 0,75 litru střední kvality = od 105 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Espresso = 15 Kč
 • Cappuccino = 25 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 26 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v supermarketu = 40 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 95 Kč
 • Ubytování ve tříhvězdičkovém hotelu = od 800 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 30 Kč

Doprava v Banja Luce

Pro cestu do bosenského města Banja Luka je vhodné zvolit leteckou dopravu. Patří k těm pohodlnějším a rychlejším. Z letiště Václava Havla budete směřovat na letiště Banja Luka. Počítat musíte s přestupem v Bělehradu. Náklady na letenku začínají na 4 000 Kč. Z letiště vzdáleného asi 7 kilometrů se do města dostanete následovně.

 • Ke každému letu přijíždí autobus, popřípadě minibus směřující do města. Cena jízdného je kolem 10 BAM.
 • Alternativou je místní taxi, které vás vyjde dráž, zhruba na 25 BAM.
 • Po městě funguje jediná forma veřejné dopravy, kterou tvoří autobusy.
 • Využívat lze dálkových autobusů směřujících do ostatních měst Bosny a Hercegoviny.
 • Banja Luka je mimo jiné střediskem železniční dopravy.
 • Cena jízdného v rámci veřejné dopravy začíná na 1,8 BAM.
 • Pokud zvolíte místní taxi služby, počítejte s cenou 1,5 BAM za kilometr. Nástupní taxa je kolem 2 BAM.
 • Na letišti Banja Luka máte možnost pronajmout si automobil. Cena za půjčení vozu je od 1 100 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Bosna a Hercegovina

 • Zenit
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • od 3 096 Kč
  Sunce
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Hollywood - Sarajevo
  Bosna a Hercegovina
 • od 2 920 Kč
  Grand Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Agava
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Brotnjo
  Bosna a Hercegovina
 • od 7 080 Kč
  Sunce
  Bosna a Hercegovina
 • od 1 144 Kč
  Jahorina Hotel Termag
  Bosna a Hercegovina
 • Grand Hotel Neum - Neum
  Bosna a Hercegovina - Neum
 • Mepas - Mostar
  Bosna a Hercegovina
 • Spa Hotel Terme - Ilidža
  Bosna a Hercegovina

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé