Řecko - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Evropa

Řecko: průvodce

10°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně

Řecko

Hodnocení průvodce: 9

Řecko nelze označit jinak než kulturní pokladnicí, která v sobě skrývá bezpočet pradávných pamětihodností, posvátných ruin a věhlasných míst, s nimiž je spojena hodně dlouhá historie. Řecko je zároveň věhlasnou plážovou destinací s nekonečnými pobřežími a velice přátelskou povahou místních lidí. Dovolenou v Řecku budete plánovat nejenom kvůli přírodním krásám a objevování starověkých památek. Užívat si budete i nezapomenutelného potápění, vyhlášené gastronomie a romantické pohody v proslulých kavárnách za doprovodu specifické a originální hudby.

Řecko můžete navštívit nejenom na pevnině, ale také na moři. Jsou to řecké ostrovy, které jsou nedílnou součástí Řecké republiky a lákají čím dál více turistů. Mezi nejznámější patří bezpochyby Kréta, Rhodos, Kos, Lesbos nebo Korfu. Všechny ostrovy Řecka, jichž je více jak 3000 se mimo jiné rozkládají v několika mořích. Je to moře Krétské, Egejské, Jónské, Thrácké a Středozemní. Řecko si vás jednoduše podmaní svými pohořími, překrásnou faunou a flórou.

Průvodce pro oblíbené destinace: Řecko

Co navštívit v Řecku

Levná dovolená v Řecku může nabývat nejrůznějších podob. Pakliže jste sportovně aktivními jedinci, rozhodně si zde přijdete na to své. Velice oblíbené je například rekreační potápění, a to díky pestrému podmořskému světu. Populární je také plachtění, horolezectví, pěší turistika, cyklistické výlety, surfing a mnohé další činnosti. Pak zbývá ještě relaxace, odpočinek a zábava v podobě bujarého a veselého nočního života. Řecko je však i o poznávání a objevování.

Jestliže chcete začít historií Řecka, potom zamiřte do Athén. Do hlavní metropole této destinace, která ukrývá spoustu velkolepých chrámů a kde se nachází jedna z nejvýznamnějších památek v podání Parthenonu. Vidět můžete divadlo Herodota Attika i Dionýsovo divadlo. Athény, to je řecká agora, Pnyx, Aeropagos, římská agora, Hadriánova knihovna, královské zahrady, Národní archeologické muzeum a Muzeum Akropole. Jestliže toužíte po nezapomenutelné vyhlídce v Athénách, vaším cílem se stane Lykavittos.

Řecko je doslova protnuté spoustou krásných míst. Jedním z nich je přístav Hydra obklopený stejnojmenným malebným městečkem. Za řeckými památkami se můžete vydat také do města Mystra, kde leží jedno z významných archeologických nalezišť. Výjimkou není ani Kastro a starověké město Sparta. Právě zde budete pozorovat památky byzantské říše. Vynechat byste neměli ani druhé největší město této destinace, kterým je Soluň.

Pokud budete cílit na nejkrásnější památky Řecka, rozhodně si nenechte ujít Delfy, Hefaistův chrám, ale i jeden z nejzachovalejších amfiteátrů zvaný Epidauros. Kapitolou samou o sobě je zelenající se lokalita zvaná Olympia. Kdo by ostatně nechtěl vidět jeden ze sedmi divů světa, kterým je socha Dia? Ve výčtu lokalit pyšnících se historickými památkami by šlo bezpochyby pokračovat. Další na řadě může být město Knóssos. Pokud prahnete po typické architektuře bílých domků, zavítejte do Mykonosu, popřípadě načerpejte jedinečnou atmosféru ve vesnici Prionia. Při návštěvě Řecka se vám do paměti nesmazatelně vryjí také kláštery Meteora.

Co dalšího vidět v Řecku

Řecko, to je spousta překrásných ostrovů nabízejících rozmanité pláže. Za modrými lagunami, překrásnou přírodou a dech beroucími zátokami se můžete vypravit například na Zakynthos, na Santorini, Kefalonii nebo dáte přednost ostrovům Korfu a Lefkada. Zapomínat byste ovšem neměli na půvabný Thassos, který je nejsevernějším ostrovem. Své kouzlo nabízí také Lesbos, Skopelos a v neposlední řadě jeden z nejznámějších ostrovů Rhodos. Z přímořských zajímavostí nelze vynechat ani Korintský průplav. Ten byl budován dlouhých dvacet let.

Řecko je pomyslnou oázou klidu kombinující tradiční gastronomii, temperament místních lidí a rozmanitost jednotlivých oblastí. Od poznávání nekonečných ostrovů si můžete odpočinout na nejvyhlášenějších plážích, mezi které patří Červená pláž na Santorini, pláž Navagio na Zakynthosu, pláž Porto Katsiki na Lefkádě a pláž Balos na Krétě. Pokud toužíte po ryze přírodních zážitcích, nenechte si ujít jeskyně Melissani na ostrově Kefalonia, popřípadě zavítejte do soutěsky Vikos nacházející se v národním parku v oblasti zvané Epirus. Tohle všechno je Řecko v celé svojí kráse.

Řecká kuchyně

Pakliže se podíváte na Řecko v detailech, neunikne vám velice specifická kuchyně místních obyvatel. Ta si zakládá na celkové pestrosti a rozmanitosti. Mezi nejčastější ingredience patří hlavně olivový olej, kozí a ovčí sýr, rajčata, cukety, skopové a jehněčí maso, včetně nejrůznějších luštěnin. Jestliže se při své dovolené zaměříte na typicky řecké jídlo, jistě postřehnete poměrně známý Gyros zhotovený z tenkých plátků masa. Velice oblíbená je také Musaka zapečená v troubě. Pokud patříte k milovníkům výjimečných špízů, vyzkoušejte Souvlaki. Mezi řeckými saláty jednoznačně vede Choriatiki. Jako moučník si pak můžete dát jídlo zvané Chalva či Baklava. V případě rybích pokrmů okuste Barbuna neboli ryby na roštu.

Současná řecká kuchyně myslí doslova na každý chod. Proto při stravování neopomínejte ani na lahodné předkrmy, které jsou tvořeny třeba grilovaným sýrem Saganaki a kapřími jikrami Taramasalata. Jestliže patříte k milovníkům polévek, rozhodně okuste polévku s vaječnými žloutky zvanou Avgolemono. Nám poměrně známá dršťková polévka nese označení Patsas. Nedílnou součástí řecké gastronomie jsou i bezmasé pokrmy, mezi nimiž vynikají jídla Gemista, Spanakorizo a Strapatsada. Při ochutnávkách tradičních specialit nezapomínejte ani na nezbytný pitný režim. Setkat se tu můžete s různými oblíbenými nápoji. Populární je kupříkladu studená káva Frapé. Oblíbené je bílé víno Retsina. Jestliže máte zálusk na něco tvrdšího, nevynechte třeba Metaxu nebo pálenku z matolin zvanou Ouzo. Stejně, jako i v jiných zemích tohoto typu, také zde velice často narazíte na zředěný jogurtový nápoj Ayran. Řecko se díky svým specifickým chutím postará o lahodný gastronomický zážitek u každého.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,7Skvělé
  Marietta
  Řecko - Zakynthos
 • 8,9Skvělé
  Štúdiá Lukas
  Řecko - Zakynthos
 • 8,6Skvělé
  Mistral
  Řecko - Rhodos
 • 8,7Skvělé
  Hotel Poseidon
  Řecko - Zakynthos
 • 8,7Skvělé
  Studia Garden
  Řecko - Epirus
 • 9Výjimečné
  Sun Beach Platamon
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,6Skvělé
  Miranda
  Řecko - Zakynthos
 • 8,7Skvělé
  Zephyros Beach
  Řecko - Kréta
 • 8,4Skvělé
  Kavouris
  Řecko - Skopelos
 • 8Skvělé
  Kozanos
  Řecko - Zakynthos
 • 8,4Skvělé
  Hotel Argo
  Řecko - Karpathos
 • 8,8Skvělé
  Vasil
  Řecko - Zakynthos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé