Thassos - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Řecko

Thassos: průvodce

30°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně

Thassos

Thassos je řeckým ostrovem nacházejícím se v Egejském moři, konkrétně v jeho severní části. Ostrov nabývá velikosti 379 km2 a žije na něm kolem 14 tisíc obyvatel. Celkový obvod ostrova je sto kilometrů. Jeho povrch je spíše hornatého charakteru. Mnohé oblasti jsou pokryty krásnými olivovými háji, ale také borovicovými lesy. Thassos leží asi sedm kilometrů od pevniny. Hlavním městem je Limenas. Metropole, která je často označována stejnojmenným názvem Thassos. Břehy ostrova jsou posety písečnými a oblázkovými plážemi. Ve vnitrozemí se naopak nachází nejvyšší vrchol Ypsarion s výškou 1 204 metrů nad mořem.

První zmínky o osídlování ostrova pochází z roku 2000 před naším letopočtem. Díky hojným lesům byl Thassos označován jako zelený smaragd Egejského moře. Na ostrově je hned několik významných měst a vesnic. Patří mezi ně například Kallirachi, Panagia, Potos, Prinos, Theologos a Maries. Pokud jde o ekonomiku, tvoří ji z jedné části zemědělství, v rámci něhož jsou na ostrově pěstovány nejrůznější plodiny. Dále jsou to průmyslová odvětví a těžba. Kapitolou samou o sobě je pak turistický ruch.

Jaké nabízí Thassos památky a zajímavosti?

Co navštívit na Thassosu

Na Thassosu se vám dostane možnosti poznat historii tohoto místa a řadu úchvatných přírodních zákoutí. Ostrov je velkou výzvou pro milovníky poznávání a objevování. Zároveň je skvělou volbou pro odpočinek a relaxaci.

Své putování po ostrově Thassos můžete započít v hlavním městě Limenas. Místo obklopené borovými háji navozuje tu pravou řeckou atmosféru. Dokazují to místní taverny, stylové obchody, písečné pláže a také řada nejrůznějších turistických atrakcí. Jednou z nich je bezpochyby kostel Agio Apostoli. Nahlédnout můžete také do Folklorního muzea poblíž této metropole. Pohled na tamní zvyklosti a život místních lidí osloví každého.

Thassos, to je také Archeologické muzeum situované v domě z roku 1934. Mezi exponáty budete objevovat nalezené sochy, keramiku a další předměty z římského a helénistického období. Akropole Thassos a starověké divadlo je také příslibem něčeho nového a nepoznaného. Za zmínku stojí Starý přístav města, kde vás čeká antická Agora pocházející z 6. až 4. století před naším letopočtem. Když se budete pohybovat v oblasti Potamie, udělejte si čas na průzkum městského muzea Polygrnotos Vagis. Založeno bylo v roce 1981. Prahnete-li po dechberoucích výhledech, navštivte klášter Archanděla Michaela. Ještě větší klášter pak stojí na jihu ostrova a má název Timio Ilio.

Poznávání Thassosu může mít pochopitelně odlišné podoby. Zavítat můžete třeba do sochařovi zahrady talentovaného sochaře Kostase Lovoulose. Za návštěvu stojí Skala Prinos, což je název vesničky, ve které se nachází medová továrna. Tady se mimochodem pravidelně koná medový festival. Z přírodních skvostů je jasným cílem dračí jeskyně označovaná jako Drakotrypa. V ní uvidíte přemíru stalaktitů a stalagmitů. Nezapomínejte ani na klášter Saint Panteleimon postavený v roce 1843, popřípadě na klášter Nanebevzetí Panny Marie.

Co dalšího vidět na Thassosu

Překrásných vesnic je na Thassosu více než dost. Dokazuje to třeba vesnice Theologos, ve které stojí převážně stylové kamenné domy. Nachází se tu i jeden z nejstarších kostelů na ostrově Agia Paraskevi. Vydat se můžete k vesnici Potamiá poblíž nejvyššího pohoří s názvem Ipsario. Tu lze označit za velice krásné a stylové místo pro plánování nejrůznějších výšlapů a túr v okolí. Zapomínat byste neměli ani na staré osady, jakými jsou Megalo Kazaviti a Mikro.

Thassos, to jsou ale i jedny z nejkrásnějších písečných pláží v Řecku. Vyhlášenou je například Golden Beach, Paradise Beach nebo Makriamos. Až 37 kilometrů má pláž Limenaria, popřípadě dáte přednost spojení oblázků a písku na pláži Livadi. Zbystřit byste měli také v okamžiku, když pojedete kolem pláže Skala Marion, Giola, Pefkari a Metalia. Všude tam si budete moci užívat vodních hrátek, odpočinku a poznávání podmořského dna.

Specifika místní kuchyně

Vydejte se na Thassos a poznáte tradiční řeckou kuchyni do nejmenšího detailu. A to nejenom staré receptury místních, ale také jejich novou a svěží podobu. K tomuto ostrovu například patří tradiční jídlo v podání plněných paprik a rajčat. Jde o bezmasý pokrm. Kromě něho si pochutnáte i na daleko známějších specialitách. Je grilovaný bílý sýr saganaki, fazolová polévka fasolada, špenát dušený s rýží spanakorizo a masité dobroty typu suvlaki a gyros. I v případě dezertů můžete ochutnat něco netradičního, a ne tak známého. Je to chalva, melomakarona a galaktobureko. U nápojů si na své přijde dozajista každý. Od čaje a kávy, až po řecké pálenky a vynikající vína.

Tomuto řeckému ostrovu podlehnete nejenom kvůli tamnímu prostředí, ale také díky vyhlášeným gastronomickým podnikům. Zmínka by měla padnout o restauracích zaměřených na lokální receptury – La Terrasse Restaurant, Coralli Fish Tavern a San Antonio Beach Restaurant. Levně se najíte v restauracích typu Fabrica a Thalassa Taverna.

Počasí

Vzhledem k tomu, že Thassos je oproti jiným řeckým ostrovům situován trochu severněji, je zde o něco chladnější podnebí než jinde. V létě si budete užívat průměrné teploty pohybující se mezi 25 °C až 28 °C.  Od června do září jsou srážky v podstatě minimální. O něco větší jsou na jaře, kdy na ostrově začíná všechno kvést a nabízí se tak překrásný pohled na život kolem. Nižší jarní teploty klesají k 15 °C. Zima je na ostrově přece jenom trochu chladnější. Průměrné teploty jsou kolem 7 °C. V této době zde nepotkáte moc turistů.

Bezpečnost

Thassos je bezpečným řeckým ostrovem, kde si užijete rodinnou dovolenou se vším všudy. V plné turistické sezóně si na frekventovaných místech dávejte pozor na své osobní věci a cennosti. Může docházet k občasným krádežím, a to i z pohledu ostatních turistů. Léta jsou občas spojena s požáry v přírodě, takže na to buďte opatrní. Zároveň při plánování výletů dodržujte doporučení místních obyvatel.

Měna

Rozhodnete-li se vyrazit na Thassos, můžete se ve velkých městech spolehnout na placení kartou. Přesto se vám hotovost na spoustě míst hodí. Ostrov nikterak nevybočuje z cenových průměrů Řecka. Oproti jiným ostrovům je tu trochu levněji. Pro lepší představu o cenových nákladech přinášíme několik příkladů cena za vybrané zboží a služby.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 600 Kč za noc
 • Chleba = 23 Kč
 • Láhev vína 0,7 l v supermarketu = 170 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 15 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 270 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 850 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 50 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 l = 80 Kč
 • Benzín = 41 Kč za 1 l

Doprava

Thassos nemá vlastní letiště. Pokud se tedy chystáte na tento řecký ostrov, nemine vás trajektová doprava. Vaším cílem se stane pevninské město Kavala. Sem se z České republiky můžete vypravit automobilem. Čeká vás trasa dlouhá asi 1 600 kilometrů. Popřípadě vsadíte na rychlejší leteckou dopravu. Z Prahy trvá let něco krátce přes dvě hodiny a za letenku zaplatíte od 5 000 Kč. Z letiště se do města, respektive do přístavu přepravíte autobusovými linkami nebo dražšími taxíky. Odtud pak doplujete na ostrov Thassos. Plavba trajektem trvá asi 40 minut.

 • Po Thassosu můžete cestovat místní autobusovou dopravou. Ta patří k těm levnějším.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 1,2 EUR.
 • Dražší jsou taxi služby. Nástupní taxa je od 3,5 EUR a cena za kilometr vychází na 1 EUR.
 • Jestliže si ostrov chcete projet na vlastní pěst, půjčte si automobil. Cena pronájmu se pohybuje od 1 000 Kč za den.
 • Praktickou alternativou se vám stane pronájem motocyklu, skútru a čtyřkolky.
 • Kolem ostrova funguje lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8Skvělé
  Artemis
  Řecko - Thassos
 • 8,4Skvělé
  Maria
  Řecko - Thassos
 • 7,7Dobré
  Christos Beach
  Řecko - Thassos
 • 8,8Skvělé
  Filia
  Řecko - Thassos
 • 7,7Dobré
  Green Velvet
  Řecko - Thassos
 • 7Dobré
  Alexandra Beach Spa Resort
  Řecko - Thassos
 • Apartmán Elegant
  Řecko - Thassos
 • Hotel Icon Suites
  Řecko - Thassos
 • De Sol Luxury Apartments
  Řecko - Thassos
 • od 35 709 Kč
  Alexandra Golden Boutique
  Řecko - Thassos
 • Aegean Sun
  Řecko - Thassos
 • Afroditi
  Řecko - Thassos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé