Evropa

Bezpečnost v Řecku

Je Řecko bezpečné?

Řecko je bezpečnou zemí, i když je poslední dobou spojováno s dvěma největšími obavami. A to je státní dluh a příliv imigrantů. V prvním případě se nemusíte ničeho obávat, protože jako turisty se vás tato krize nijak nedotkne. Migranti považují Řecko za přestupní stanici, takže se přesouvají dál. Vyhnout se můžete maximálně místům, která jsou s přílivem migrantů často spojována, ať už jde o jakékoliv ostrovy.

Před dovolenou v Řecku je doporučeno zajímat se o aktuální situaci a dění v dané lokalitě, čímž minimalizujete jakékoliv nebezpečí. Z hlediska bezpečnosti se vyvarujte pouze vojenským hranicím poblíž Turecka, s nímž Řecko nemá zrovna ideální vztahy. Také při opouštění ostrovů na vlastních plavidlech nezapomeňte o této skutečnosti informovat přístavní policii, a to hlavně kvůli zmiňovaným migrantům.

Na co si dát dát v dané zemi pozor?

Řecko je benevolentní zemí, takže se nemusíte obávat nějakých přehnaných zákazů a omezení. Pravděpodobně nic nebude mít vliv na vaši poklidnou dovolenou v Řecku. Počítat byste však měli s pár místními zvyklostmi a povahou tamních lidí. Berte v potaz to, že Řekové jsou velice flegmatičtí, takže je jen tak nerozházíte, což je k dobru. Někoho mohou zarazit i pravidelné odpolední siesty v délce trvání dvou až tří hodin. Zvyknout byste si měli na to, že všude se potulují psi a kočky, a to i kolem restaurací a podobných objektů. Řekové mají osobní přístup k zvířatům a jsou na to zvyklí. Při půjčení vozidla si pohlídejte provoz, protože spousta místních nedodržuje pravidla. Nakonec ještě jedno upozornění týkající se toaletního papíru. V Řecku se kvůli kanalizaci použitý toaletní papír nevyhazuje do záchodu jako u nás, ale do koše vedle záchodu.

Postoj k alkoholu

Při konzumaci alkoholu nebudete v Řecku omezováni. Pozor si dejte pouze na to, že pít mohou jen osoby starší 18 let a alkohol za volant nepatří a jsou za něj udělovány poměrně vysoké pokuty. Mnohdy je tento prohřešek považován za trestný čin. Pokud budete chtít okusit místní alkoholické nápoje, určitě vaší pozornosti neunikne Ouzo, Metaxa nebo tradiční balkánská Rakije. Nejznámějším pivem je Mythos a Athenia. Z vín si pochutnáte na produktu zvaném Retsina, Mavrodaphne a Commandaria.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky v Athénách

Georgiou Seferi 6

154 52 Palaio Psychiko-Athens

Tel.: 0030-210-67 13 755

Email: athens@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Řecko

 • od 22 590 Kč
  9,1Výjimečné
  Mitsis Ramira Beach
  Řecko - Kos
 • od 22 090 Kč
  9Výjimečné
  Hotel Mitsis Norida Beach
  Řecko - Kos
 • od 39 290 Kč
  8,9Skvělé
  Lindos Princess
  Řecko - Rhodos
 • od 18 239 Kč
  8,8Skvělé
  Hotel Petra Mare
  Řecko - Kréta
 • od 15 490 Kč
  8,6Skvělé
  Amounda Bay
  Řecko - Kréta
 • od 15 190 Kč
  8,8Skvělé
  Porto Angeli
  Řecko - Rhodos
 • od 18 390 Kč
  8,8Skvělé
  Blue Sea Beach Resort
  Řecko - Rhodos
 • od 16 290 Kč
  8,8Skvělé
  Hotel Mitsis Rodos Maris Resort & Spa
  Řecko - Rhodos
 • od 40 109 Kč
  8,7Skvělé
  Eva Bay
  Řecko - Kréta
 • od 22 290 Kč
  9Výjimečné
  Mitsis Faliraki Beach
  Řecko - Rhodos
 • od 21 398 Kč
  8,9Skvělé
  Mare Monte Beach
  Řecko - Kréta
 • od 18 089 Kč
  8,7Skvělé
  Poseidon
  Řecko - Zakynthos