Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Řecko

Olympská riviéra : průvodce

19°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Olympská riviéra

Olympská riviéra je významnou oblastí Řecka. Severovýchod země, který je mnohými turisty označován za nejkrásnější lokalitu této destinace. Právě zde můžete narazit na dokonalé propojení mořské hladiny s přenádhernými horami. V Olympijské riviéře se tyčí to nejvyšší řecké pohoří Olymp, z něhož vidíte na Egejské moře stejně, jako to v dřívějších dobách prováděli sami bohové. Tato lokalita se pyšní svou velkou bohatostí a rozmanitostí. Proto zde spatříte daleko více zeleně než kdekoliv jinde v Řecku. Zároveň se můžete oddávat překrásným plážím linoucím se v délce až sedmdesáti kilometrů. Právě zde můžete navštívit nejrůznější letoviska pyšnící se svými krásami a pamětihodnostmi. Sídlo řeckých bohů a rodiště známých múz, jež v sobě ukrývá spoustu tajů a bájí. Nejatraktivnější lokalita Řecka dokáže oslovit naprosto každého cestovatele.

Co navštívit na Olympské riviéře

V okamžiku, kdy se rozhodnete navštívit Olympskou riviéru, je zřejmé, že vás to táhne především za krásnými písčitými plážemi a za významnou historií této země. Poznávání a dominanta v podobě pohoří Olymp budou asi vaším primárním cílem. Vězte, že v této řecké oblasti budete mít co dělat.

Dokáže vám to například městečko s názvem Litochoro, které se nachází pod slavným Olympem. Právě zde spatříte tradiční architekturu a hlavně klášter sv. Dionysia. Pokud se budete pohybovat kolem města Panteleimona, pak si kromě krásných pláží dopřejte podívanou v podání pevnosti Platamonas. Spoustu tradičních prvků můžete okusit ve vesnici Paleo Pori, kde se nachází byzantský kostel Agios Georgios a mnohé další. Hodně památek v tomto regionu ukrývá Stará Leptokárie, kde je například platanový háj Livithra, řeka Ziliana, ale i historický klášter pocházející z dvanáctého století. Na úpatí Olympu je situována vesnice s příznačným názvem Dion. Ta je pojmenována po významném bohovi. V dřívějších dobách šlo o posvátné místo, jež v současnosti nese spoustu antických prvků. Zavítat můžete k hrobce Filipa II, který byl otcem slavného Alexandra Velikého. Toto místo je situováno ve vesnici Vergina. Jestliže se chcete pohybovat mezi nebem a zemí, stane se vaším cílem klášter Meteora.

Co dalšího vidět v Olympské riviéře

Z přírodních krás pochopitelně vede nejvyšší pohoří Řecka, kterým je posvátné pohoří Olymp. Právě na něm spatříte nejvyšší horu Mytikas s výškou 2 918 metrů nad mořem. V roce 1938 zde byl založen vůbec první národní park a tato oblast je mimochodem na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V Olympské riviéře byste neměli vynechat ani jeskyni Spilia nebo magnetickou horu Lifidra. Výzvou jsou také léčebné bahenní koupele Alikes.

Olympská riviéra je jako stvořená pro realizaci nejrůznějších aktivit. U mnoha cestovatelů jasně vedou přímořská letoviska jako Nei ori, Leptokaria, Platamonas a mnohé další, kde si užijete spousty vodních radovánek a sportů. Chybět vám nebude ani lunapark. Od moře se pak můžete vzdalovat směrem do vnitrozemí. Plánovat lze nejrůznější výšlapy. Kromě zdolávání skalisek pěšky můžete vsadit i na horská kola. A pokud byste chtěli poznat blízké okolí Olympské riviéry, připadá v úvahu například Soluň, Akropoli, Athény, Delfy nebo některé z blízkých ostrovů. Plavby na Lesbos, Skopelos a Skiathos jsou hodně vyhledávané.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Olympská riviéra je poměrně bohatou zemí na nejrůznější úrodu, můžete ochutnat spoustu tradičních pokrmů z čerstvých plodin. Pochutnávat si budete na čerstvé zvěřině, ale také na rajčatových omáčkách a zelenině všeho druhu. Mezi oblíbená jídla patří plněná rajčata, hodně populární jsou speciální rýžové nudle a pohrdnout byste neměli ani salátem s kalamáry. Nejčastější úprava masa je grilování. Po dobrém obědě zde není opomíjeno ani na sladkosti. Jednoznačně vede sladké pečivo, ale také nejrůznější druhy zavařenin. Kromě vynikajícího jídla počítejte i s adekvátním pohoštěním z pohledu pití. Ouzo a Tsipouro jsou jistě dobrou volbou. A kdybyste si chtěli pochutnat na kávě, Olympská riviéra vám nabídne kávu Elliniko.

Počasí

Pokud patříte k milovníkům hřejivého klimatu, je Olympská riviéra tou správnou volbou. Středozemní počasí přináší letní teploty kolem 30 °C, takže na plážích se můžete slunit bez jediného mráčku nad hlavou. Pokud chcete více poznávat Olympskou riviéru nežli se slunit na pláži, zvolte si jaro nebo podzim. Průměrné teploty jsou kolem 23 °C až 25 °C, což je daleko snesitelnější. Zimní klima se blíží teplotám 10 °C. V lednu a v únoru je třeba počítat s výraznějšími dešťovými přeháňkami. Olympská riviéra je nejrozkvetlejší především na jaře. Klima v této době je doporučováno pro alergiky a lidi s nejrůznějšími dýchacími obtížemi.

Bezpečnost

Olympská riviéra je vyhledávaným turistickým rájem, který lze označit za bezpečný. Nemusíte se tu bát ničeho atypického oproti podobným destinacím Evropy. To znamená, že si budete hlídat své osobní věci, nebudete je nechávat bez dozoru na pláži a cennosti si necháte v hotelovém trezoru. Jediným typem nebezpečí je tamní klima, které není radno podceňovat při plánování výletů. Při dlouhodobějším pobytu na slunci u sebe mějte opalovací krémy, pokrývku hlavy a dostatek pitné vody.

Měna

Náklady na oblíbenou a vyhledávanou Olympskou riviéru jsou lehce nad řeckým průměrem. Ten je pochopitelně vyšší nežli v České republice. Za místní pohostinnost a tamní krásy si jednoduše připlatíte. To platí především pro plážová letoviska. Zde je několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 25 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 100 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 110 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 280 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 600 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 41 Kč

Doprava

Oblast Olympské riviéry je od České republiky vzdálena asi 1 600 kilometrů. Pokud tedy chcete cestovat automobilem nebo autobusem, počítejte s časovou náročností minimálně 15 až 20 hodin. Z toho logicky vyplývá, že daleko lepší a pohodlnější je cestovat prostřednictvím letecké dopravy. Ideálním místem pro přistání v Olympské riviéře se stává letiště vzdálené asi 20 kilometrů od Soluně. Přímý let trvá maximálně dvě hodiny a s mezipřistáním asi třikrát tolik. Náklady z České republiky se v případě letenky pohybují od 4 000 Kč do 6 000 Kč. Můžete však zvolit i levnější variantu s odletem z některé ze sousedních zemí. Doprava po Olympské riviéře je řešena několika způsoby.

 • Hodně využívané jsou autobusové linky, které rozváží cestující jak do velkých měst a přímořských letovisek, tak do menších vesnic.
 • Nejpoužívanější je autobusový přepravce KTEL.
 • Ve městech můžete používat městskou hromadnou dopravu nebo dáte přednost taxíkům.
 • Taxi se vyplatí pouze v rámci menší vzdálenosti. Cena za kilometr se pohybuje od 1 EUR.
 • Pokud chcete poznávat krásy Olympské riviéry a nepřicestovali jste do Řecka vlastním automobilem, volte pronájem vozu. Půjčení automobilu vám přináší svobodu při cestování.
 • Pronájem lze realizovat v každém větším městě nebo na letišti. Náklady jsou od 1 200 Kč za den.
 • K cestování na blízké ostrovy lze využívat trajektů. Dražší variantou jsou luxusnější katamarány.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 9Výjimečné
  Sun Beach Platamon
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,3Skvělé
  Billis
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,5Skvělé
  Hotel Afroditi
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,2Skvělé
  Janis Koukaras
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8Skvělé
  Efi
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,7Skvělé
  Parthenon Art
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,3Skvělé
  Afrodita
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,7Skvělé
  Olympic Beach
  Řecko - Olympská riviéra
 • 7,4Dobré
  Cronwell Platamon Palace
  Řecko - Olympská riviéra
 • Principal New Leisure Hotel
  Řecko - Olympská riviéra
 • od 16 909 Kč
  Cosmopolitan
  Řecko - Olympská riviéra
 • od 37 889 Kč
  Cavo Olympo
  Řecko - Olympská riviéra

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé