Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Řecko

Karpathos: Průvodce

35°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Karpathos

Karpathos je řeckým ostrovem s rozlohou 324 km2. Jeho nedílnou součástí je ještě přilehlý ostrov Saria. Celkem zde žije kolem šesti tisíc obyvatel. V poslední době se na ostrov vrací řada emigrantů z Řecka, kteří si zde staví své domy na důchod. Ostrov je součástí Dodekan. Zároveň s ostrovem Kasos tvoří stejnojmennou regionální jednotu Karpathos. Břehy ostrova jsou omílány Egejským mořem. Na západ od něj se nachází větší a známější ostrov Kréta.

Ostrov Karpathos, to je vlastně jedna velká obec, která má dvě obecní jednotky a několik menších vesniček. Dominantní je hlavní město Karpathos. Kromě něho jsou tu ještě Aperi, Arkassa, Menetes, Mesochori, Othos, Pyles, Spoa, Volada, Olympos a přilehlý ostrov Saria. Na něm žije asi padesátka obyvatel. Karpathos se vyznačuje spíše hornatým povrchem. Ten je doslova ošlehán větrem. Nejvyšším vrcholem na ostrově je Kali Limni s výškou 1 215 metrů nad mořem. Méně známý řecký ostrov nabízí skvělé podmínky pro surfování, a to především díky zmiňovanému větru.

Jaké nabízí Karpathos památky a zajímavosti?

Co navštívit na Karpathosu

Ostrov Karpathos si vás podmaní určitou izolovaností, velikostí a menší mírou zalidnění. K vidění je řada zajímavostí, které jsou spíše přírodního charakteru. Dovolená na ostrově může nabývat podoby poznávací, ale také ryze relaxační.

Hlavní město Karpathos je mnohdy označováno svým starým názvem Pigadia. Právě v něm se nachází archeologické muzeum. Jestliže dáváte přednost památkám, zavítejte k pozůstatkům baziliky Agia Fotini. Do historie vás vtáhnou i hrobky situované v Poseidonově jeskyni. Pokud máte rádi poznávání a objevování, vyrazte do živoucího muzea nacházejícího se ve vesničce Olympos. Tam na vás čekají pozůstatky větrných mlýnů. Propadnete-li kozlu překrásných výhledů, směřujte do vesnice Menetes, odkud uvidíte na hlavní město. Zároveň se můžete zastavit u kostela Agios Mamas.

Při toulkách po ostrově Karpathos nezapomínejte ani na vesnici Avlona, která je situována přímo pod skalnatými kopci. Kolem se rozprostírá rezervace, v níž můžete u zátoky pozorovat lachtany. Vydat se můžete i k samotnému vrcholu Kali Limni. Vaším odrazovým bodem se stane vesnice Lastos, odkud půjdete po cestě lemované trnitými keři. Obecně lze říci, že nejoblíbenějším letoviskem je Amoopi.

Co dalšího vidět v Karpathosu

Karpathos je plný překrásných pláží různého typu. Pokud zůstanete u hlavního města, budou spíše kamenitého rázu s horším přístupem do vody. Jestliže se však vydáte na jihozápadní stranu ostrova, užijete si písečných pláží a klidnějších vod. Moře je rozbouřenější od západu. Je to právě místo Amoopi, kde si užijete plážové relaxace, ale také plážové zábavy, včetně pořádné párty. Pláž Achata je oblázkového charakteru a má větší hloubku. Jestliže dáváte přednost windsurfingu, vydejte se na pláž Afiartis. Do seznamu oblíbených pláží se řadí ještě Lefkos, Arkasa, Agios Mynas, Apella a Kyra Panaya. Ta je situována mezi skalními mysy a má svoji specifickou atmosféru.

Na řeckém ostrově Karpathos se můžete věnovat mnohým činnostem. Vedle opalování zde jednoznačně vede zmiňovaný windsurfing. Kromě něho si oblíbíte i potápění. Když si pronajmete skútr nebo automobil, dostane se vám jedinečné možnosti projet si všechna krásná zákoutí tohoto místa.

Specifika místní kuchyně

Na Karpathosu si pochutnáte na tradiční řecké kuchyni. Velký důraz je kladen na vydatnost a jednoduchost pokrmů. Místní si posezení na zahrádkách doslova užívají. Těšit se můžete na vegetariánské i masité pokrmy, včetně hustých polévek. Pokud dáváte přednost místním specialitám, zaměřte se na menoúles, což jsou marinované sardelky. Vynikající je jehněčí maso kokkinistó a loukamádes čili koule z kynutého těsta. Patříte-li k milovníkům polévek, ochutnejte fassoládu, popřípadě některý z typických řeckých salátů. K dobrému jídlu patří bezpochyby i dobré víno. Populární je tu růžové víno dostupné ve vesničce Othos. Při odpolední relaxaci u něčeho sladkého nebo jen při posezení s přáteli jednoznačně vede káva. V rámci hotelových resortů se setkáte i s mezinárodní kuchyní.

Na ostrově budete mít možnost pestré volby gastronomického zážitku. Poslouží vám k tomu ostatně přemíra vyhlášených restaurací. Populární je například Edem Garden Restaurant, Kelaria Restaurant & Cafe Bar a Island Pool Bar Restaurant. Na místní speciality se zaměřují podniky jako La Corte, Mama Cuisine a Blue Garden.

Počasí

Než začnete plánovat dovolenou na Karpathos, měli byste vědět o tom, že na ostrově trochu více fouká. Ano, přesně to jsou ty ideální podmínky pro windsurfing. V rámci středomořského klimatu to však nemusí být nic omezujícího. Určitě se zde vyhnete deštivému počasí a užijete si horké léto, kdy teploty překračují hranici 30 °C. V létě bude foukat o něco více než na podzim, takže rodinnou dovolenou můžete směřovat právě na konec léta, kdy jsou teploty stále mezi 25 °C až 30 °C. Jarní teplotní podmínky jsou mezi 17 °C až 20 °C. Zimy jsou na ostrově více deštivé a teploty klesají k 10 °C přes den. Obecně lze říci, že počasí na Karpathosu je sušší než na ostatních řeckých ostrovech.

Bezpečnost

Řecký ostrov Karpathos je určitě bezpečný. Užívat si zde budete dovolenou bez jakýchkoliv rizik. Dbát musíte pouze základních bezpečnostních pravidel. Pokud se vydáte na pláž plnou turistů, nenechávejte své osobní věci, finance a cennosti bez dozoru. Krádeže mohou hrozit kdekoliv. Při prozkoumávání ostrova dbejte bezpečnostních pokynů místních. To platí také při vodních hrátkách na moři, včetně windsurfingu.

Měna

Hlavní platební měnou na ostrově je euro. Počítejte s omezenějším množstvím bankomatů vzhledem k menší velikosti hlavního města. Určitě se vyplatí mít u sebe hotovost. Cenové náklady jsou v porovnání s ostatními řeckými ostrovy nižší. Ve srovnání s Českou republikou naopak trochu vyšší. Pro lepší představu vám přinášíme několik příkladů průměrných cen za zboží a služby.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 400 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 250 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 100 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 1 000 Kč
 • Cappuccino = 75 Kč
 • Chleba = 22 Kč
 • Voda 1,5 l v obchodě = 19 Kč
 • Víno 0,7 l střední kvality v supermarketu = 150 Kč
 • Benzín = 42 Kč za 1 l

Doprava

Nejjednodušší a nejrychlejší cestou na Karpathos je letecká doprava. Využít můžete klasických letů s přestupem z Prahy, u kterých ceny letenek začínají na 7 000 Kč. Popřípadě jsou tu přímé charterové lety cestovních kanceláří. Směřovat budete na letiště Karpathos Island National, odkud funguje poměrně omezená doprava do hlavního města. Autobusy sem jezdí pouze jednou denně. Nabízí se tedy taxi služby nebo pronájem automobilu. Alternativou, jak se dostat na Karpathos, je připlutí z některého okolního řeckého ostrova prostřednictvím trajektové dopravy.

 • Na Karpathosu funguje autobusová doprava po celém ostrově, i když někdy v trochu omezené míře.
 • Cena jednosměrné jízdenky začíná na 1,3 EUR.
 • Dražší variantou jsou místní taxi služby, které obvykle fungují do 2 hodin ráno. Pak je množství taxíků hodně omezené.
 • Nástupní taxa začíná na 3,5 EUR a cena za kilometr je od 1 EUR.
 • Ideálním řešením je pronájem automobilu. Cena pronájmu začíná na 1 200 Kč za den.
 • Ještě lepší je pronájem skútru. S ním se totiž dostanete do míst, kam s autem ne. Hlavní tahy po pobřeží jsou asfaltové, silnice ve vnitrozemí jsou horšího rázu.
 • Kolem ostrova lze využívat lodní dopravu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • od 10 690 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Argo
  Řecko - Karpathos
 • 8,3Skvělé
  Studia Iris
  Řecko - Karpathos
 • 8,2Skvělé
  Apartmánový Dům Corali
  Řecko - Karpathos
 • od 17 790 Kč
  7,9Dobré
  Hotel Panorama
  Řecko - Karpathos
 • 8,2Skvělé
  Hotel Krinos
  Řecko - Karpathos
 • 9Výjimečné
  Lakki Beach
  Řecko - Karpathos
 • 7,9Dobré
  Apartmánový Dům Irene
  Řecko - Karpathos
 • od 17 090 Kč
  8,7Skvělé
  Archontiko
  Řecko - Karpathos
 • od 19 990 Kč
  Oceanis
  Řecko - Karpathos
 • od 23 510 Kč
  Irini
  Řecko - Karpathos
 • od 16 101 Kč
  Apartmány Montemar
  Řecko - Karpathos
 • Hotel Sophia
  Řecko - Karpathos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé