Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Řecko

Kréta: průvodce

19°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kréta

Kréta, největší z řeckých ostrovů, patří mezi nejjižnější výspy celého Řecka. Ostrov, kde se po celá tisíciletí setkávaly evropské a asijské vlivy, si dodnes zachoval specifickou atmosféru. Kréta nabízí vše, co může cestovatel od návštěvy Řecka očekávat.

Prosluněné písečné či oblázkové pláže, dále historické památky, počínající starověkými ruinami, přecházející v majestátní benátské pevnosti a konče památníky padlých během moderní řecké historie. Kréta vždy byla místem, kde se tvořily dějiny, a svým návštěvníkům to neustále připomíná.

Pokud vás ovšem ani jedno z těchto lákadel nezaujalo, stále můžete na Krétu přicestovat na jaře a věnovat se pěší turistice, pro kterou jsou hory v centrální části ostrova jako stvořené. Ujděte desítky kilometrů po cestách lemovaných olivovými háji, nabízející skvělé výhledy, to vše v příjemném jarním klimatu.

Jaké nabízí Kréta památky a zajímavosti?

Co navštívit na Krétě

Znalci a milovníci historie si zajisté na Krétě přijdou na své. Na Krétě se zrodila evropská civilizace, je to země, kde řecké mýty ožívají. Minotaurus, labyrint i slavný král Mínos mají svůj předobraz v krétských palácích a dávných panovnících.

A právě starověkých paláců se po celé Krétě nachází celkem pět. Všechny je navštívit během jedné dovolené v Řecku je náročný úkol, ale rozhodně ne nesplnitelný. Nejslavnější z nich, Knóssos, který se nachází nedaleko hlavního města Heraklionu, nabízí úchvatný pohled do srdce mínojské civilizace. Ikonické rudé sloupy či zachovalé fresky dělají z tohoto paláce místo, které stojí za to navštívit.

Další paláce, nacházející se ve Faistu, Malii a v malé pobřežní vesnici Kató Zakros již nejsou tak dobře zachovalé a rekonstruované, ale těm, kteří rádi pátrají v minulosti, jistě nabídnout mnohé podněty k zamyšlení a plně uspokojí jejich zvědavost.

Pro ty, kteří nemají v oblibě archeologické vykopávky, ale potrpí si na „živou historii“, obklopenou pulzujícími městy, není nic lepšího než návštěva velkých pobřežních měst, které se nacházejí primárně na severní straně ostrova.

Hlavní město Heraklion, ale i Chania a Rhetymno nabízejí návštěvníkům naprosto unikátní atmosféru, typickou pouze pro řecká ostrovní města. Křivolaké uličky, krčící se ve stínu zdí benátských pevností skýtají cestovatelům mnohá příjemná překvapení, od dobrých kaváren po restaurace, kde se dají ochutnat nefalšované místní speciality.

Ti, kteří města vyhledávají z jiných důvodů, jistě nesmí opomenout slavné centrum nočního života na Krétě, pobřežní městečko zvané Matala. Zdejší unikátní systém jeskynní sem již od éry Hippies láká mladé lidi do proslulých diskoték a barů. Patříte-li tedy mezi milovníky zábavy, toto město nesmíte minout.

Díky své velikosti může Kréta nabídnout návštěvníkům i strmá horská úbočí či hluboké propasti a soutěsky. Pokud dorazíte na Krétu v jarních dnech, jsou tato místa ideální pro turistiku či jízdu na kole.

Krétská pohoří dosahují větších výšek, než jakékoliv hory v České republice, takže výstup na Psiloritis, nejvyšší horu Kréty vám může zajistit zážitek, který byste si v Čechách rozhodně nesplnili.

Soutěska Samaria, největší svého druhu v Evropě, nabízí příjemnou procházku ze srdce samotné Kréty až k moři, to vše ve stínu cypřišů a dalších suchomilných rostlin.

Co dalšího vidět na Krétě

Kréta samozřejmě nabízí i naprosto unikátní možnosti co se týče koupání v moři. Nejenom, že lze prakticky každý výlet spojit s koupáním, existují zde i překrásné pláže, za jejichž krásou se sjíždějí lidé z celého světa.

Vai Beach, která se nachází na východním cípu ostrova, představuje jedinou skutečně palmovou pláž na Krétě. Na zdejším jemném písku se ve stínu tropických velikánů málem přenesete k vlnám Karibského moře. Elafonisi Beach, která leží na druhém konci ostrova, se může pyšnit unikátním narůžovělým pískem, který zvláště při západech slunce dodává celé pláži vskutku nadpozemský nádech. Pro milovníky šnorchlování je jako stvořená třetí známá krétská pláž, zvaná Balos. Ta se nachází v klidné zátoce, a mořská fauna i flóra jsou zde chráněny před divokými vlnami z širého moře.

Specifika místní kuchyně

Řecká kuchyně patří k těm nejlepším na nejrozmanitějším na celém světě. Na každém ostrově se setkáte s jinou verzí oblíbených pokrmů, ale i s dobrotami úplně novými. Jinak tomu není ani na Krétě.

Základem krétské kuchyně je olivový olej, pocházející z rozsáhlých ostrovních hájů. Další oblíbenou surovinou jsou saláty a různé lokální bylinky. Paradoxně, i když je Kréta ostrov, ryby jsou zde velmi drahé, především v porovnání se zbytkem řeckých ostrovů.

Obecně lze říci, že řecké kuchyni dominuje kromě výše zmíněných potravin maso a zelenina. Přílohy často nejsou vůbec, případně velmi skromné. Jsou zde ale speciality, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.

První z nich je samozřejmě gyros. Notoricky známý pokrm, u kterého není ani jisté, zde-li pochází přímo z Řecka, ale je na Krétě k nalezení úplně všude. Jedná se o kořeněné maso opékané na rožni, které na Krétě většinou dostanete s omáčkou tzatziki a zeleninovou oblohou. Případně, po arabském způsobu, podávané v pita chlebu.

Dalším z tradičních řeckých pokrmů, které lze na Krétě sehnat všude, jsou souvlaki. Skopové špízy, kořeněné dobromyslem a saturajkou, patří k pokrmům, které vám předloží téměř v každé taverně.

Mezi opravdu specifické místní pokrmy patří musaka, což je v zásadě skopové maso zapečené s brambory a lilkem, dále pak dolmades (vinné listy plněné směsí kořeněné rýže a skopového) a v neposlední řadě gemista, pokrm velmi podobný dolmades, pouze se směs nachází v rajčeti.

Typické jsou pro Krétu taverny, které ve větších městech lemují ulice po desítkách. Před každou tavernou pak stojí číšníci, kteří vás hlasitým volání a gestikulací lákají dovnitř. Ty je lepší ignorovat a případnou tavernu vybrat podle počtu stolujících, ten bývá velmi dobrým ukazatelem kvality podávaných pokrmů.

Počasí na Krétě

Kréta je jedním z nejjižnějších cípů Evropy, proto je zde téměř celý rok subtropické klima. V letních měsících teploty hravě překračují 35 stupňů, v centrech měst mohou být i vyšší. I proto je zde siesta dodržována velmi důsledně. V období jara a podzimu jsou teploty i sluneční žár mírnější, ale stále velmi příjemné. Zimy jsou zde podle středomořského vzoru mírné, spíše deštivé. Výjimku samozřejmě tvoří vrcholky hor.

Bezpečnost

Velkým plus pro Krétu je velmi nízká míra kriminality. S kapsářstvím se zde prakticky nesetkáte, pokud ano, tak v omezené míře na velkých tržištích v Heraklionu a Chanii. Je třeba ovšem dávat pozor na podvodné praktiky některých trhovců, kteří zejména turisticky atraktivní předměty prodávají často přeceněné. Případně je vydávají za cennosti, i když se jedná o padělky.

Měna

Na Krétě se podobně jako v jiných částech Řecka platí eurem. Ceny jsou zde o trochu nižší než v pevninských oblastech Řecka, ale rozdíl zas tak výrazný není. Klasické tříchodové menu pořídíte v restauraci za cenu 300 korun, v turisticky atraktivních místech i za čtyři sta.

Pokud máte v úmyslu nakupovat potraviny v místních obchodech, připravte se na vyšší ceny oproti ČR zejména za mléko a hygienické potřeby. Naopak, ceny alkoholických nápojů jsou na Krétě mnohem příznivější, než v České republice.

Doprava

Nejvyužívanější způsob, jak se dostat na Krétu, je samozřejmě cesta letadlem. Podle vaší finální destinace dorazíte na letiště v Heraklionu či Chanii. Samozřejmostí je ve většině případů odvoz až do hotelu, zajištěný cestovní kanceláří.

 • Doprava na Krétě je možná prakticky pouze skrz zapůjčená auta. Cestovní kanceláře, půjčovny aut i samotné hotely si to uvědomují, a proto není problém si klimatizovaný automobil zapůjčit přímo z vašeho pokoje. Menší vůz na den vás bude stát okolo 35 Euro.
 • Autem je na Krétě možné cestovat velmi bezpečně po síti páteřních dálnic, které spojují důležitá města, ale především na cestách skrz hory ve středu ostrova je třeba dát velký pozor, jelikož zde často chybí bezpečnostní svodidla, a ostrované jsou pověstně neukáznění řidiči.
 • Doprava autobusem je možná, ale velmi nepohodlná a nespolehlivá. Městská hromadná doprava je ve větších městech klimatizovaná a jezdí v zásadě na čas. To samé ovšem nelze říci o linkách meziměstských.
 • Mezi většími městy lze cestovat i autobusem, ale jakmile se vydáte do odlehlejších oblastí, nelze se spolehnout na čas příjezdu. Je naprosto běžné, že řidič zastaví na několika neplánovaných zastávkách, které se hodí obyvatelům místních vesnic.
 • Na Krétu je možné se dostat i lodí, ale tento způsob dopravy se hodí především pro návštěvu několika menších ostrovů, které se nacházejí nedaleko krétských břehů. Nejznámějším příkladem je pravděpodobně Chrisi island, který leží poblíž města Ierapetra.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,7Skvělé
  Zephyros Beach
  Řecko - Kréta
 • 8,5Skvělé
  Studia Corali
  Řecko - Kréta
 • 8,1Skvělé
  Aphrodite Beach - Annex Building Apollo
  Řecko - Kréta
 • 8,5Skvělé
  Gouves Park
  Řecko - Kréta
 • 8,2Skvělé
  Aphrodite Beach
  Řecko - Kréta
 • 9Výjimečné
  Apartmánový Dům Mari
  Řecko - Kréta
 • 7,4Dobré
  Amuse Beach Club
  Řecko - Kréta
 • 9,1Výjimečné
  Sifis
  Řecko - Kréta
 • 7,4Dobré
  Sunshine Seaside Wing (Ex. Irene Village)
  Řecko - Kréta
 • 7,7Dobré
  Porto Greco Village (Ex Elmi Suites)
  Řecko - Kréta
 • 8,9Skvělé
  Smartline Infinity Blue
  Řecko - Kréta
 • 7,7Dobré
  Odyssia Beach
  Řecko - Kréta

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé