Řecko

Rhodos: průvodce

15°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Rhodos

Rhodos, druhý největší řecký ostrov, lokaci jednoho z antických divů světa, sídlo křižáků i domov úchvatné přírody, nalezneme v blízkosti tureckých břehů. Prakticky každý cestovatel, kromě milovníků vysokohorských túr, si zde přijde na své.

Rhodos leží na rozhraní dvou světů, a proto byl vždy pod drobnohledem historie. Od starověkých Řeků, po maltézské rytíře, každý zde zanechal stopu v podobě nespočtu historických památek. Některé z nich se dostaly i do seznamu světového dědictví UNESCO.

Pokud ovšem nejezdíte k moři za historií, pořád vám má tento ostrov co nabídnout. Překrásná příroda, prosluněné pláže a rušná tržiště, to vše se na Rhodu nachází.

Jaké nabízí Rhodos památky a zajímavosti?

Co navštívit na Rhodosu

Jak již bylo zmíněno výše, Rhodos je plný památek. Nejvýznamnější z nich je Staré město, část metropole, která sdílí s ostrovem své jméno. Celé historické jádro patří k nejlépe dochovaným středověkým městům v Evropě, proto bylo v roce 1988 zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Křivolaké uličky a kamenné domy, naklánějící se k sobě, vyvolají v návštěvnících pocit, že se ocitli ve stroji času, který je přenesl do dob dávno minulých. Johanité, dřívější páni Rhodosu, zde v hlavním městě zanechali výraznou stopu. Velmistrův palác, ale i Rytířská ulice dodnes připomínají slávu tohoto rytířského řádu.

Z dřívějších dějin města stojí za návštěvu rhodská akropole, dále pak přístav Mandraki, kde se nachází známá socha jelena a kde dříve stával Kolos rhodský.

Z dob italské kolonizace ostrova se zde zachovaly neobyčejně propracované správní budovy, například palác guvernéra, který kombinuje prvky středověké architektury s orientálními motivy sousedního Turecka.

Mimo samotné město se samozřejmě nachází další pamětihodnosti. Rytířské hrady Kritina či Monolithos, které se tyčí na strmých skaliskách a dávají na odiv svou majestátnost, rozhodně stojí za návštěvu.

Osamělé kláštery a kaple či ruiny starověkých měst Kamiros a Filerimos také zajisté uspokojí mnohé znalce historie.

Rhodos neskýtá pouze pohled do historie, ale i na okouzlující přírodní scenérie. V severní části stojí za zmínku vrchol Filerimos, který z okolní zastavěné oblasti vystupuje díky zelenému porostu a kříži, vysokému 18 metrů, který se nachází na vrcholu.

Ve středu ostrova se nachází více hornatá oblast, která skrývá jednu z nejznámějších rhodských zajímavostí, proslulé Údolí motýlů. Toto 5 kilometrů dlouhé údolí, také nazývané Petaloudes, je díky protékající říčce oproti suchému ostrovnímu klimatu doslova svěžím rájem. A proto sem každoročně přilétají tisíce motýlů druhu přástevníka kostivalového. Ti pak návštěvníkům tohoto údolí nabízejí dech beroucí pohled na motýlí rojení.

Více na jihovýchod se na ostrově nachází nejvyšší pohoří Ataviros, kterému vévodí stejnojmenný vrchol. Ten nabízí skvělý výhled na celý ostrov. Turistická trasa na vrchol vede nejprve skrz příjemný borový háj, poté ale pouze po holé skále.

Co dalšího vidět na Rhodosu

Pro milovníky koupání nabízí Rhodos velké množství rozmanitých pláží. Většina, až na několik výjimek, je oblázková, ale pláže písečné se tak stávají vyhlášenými po celém ostrově. Rájem pro surfaře je pláž Prasonisi, která se nachází v severní části ostrova. Na jihu pak stojí za návštěvu romantické písečné pláže Plimiri a Mavos Kavos.

Pro dobrodružné povahy se pak doporučuje koupání na divoké pláži Glyfada, která skýtá díky velkým kamenům a skaliskům opravdu adrenalinový zážitek.

V neposlední řadě lze na Rhodos vyrazit i za nakupováním či nočním životem. Pro nakupování jsou vhodná tržiště v hlavním městě, jelikož Rhodos je od roku 1947 ve speciálním režimu nízkých daní, díky čemuž jsou zdejší ceny nižší, než ve všech okolních zemích a částech Řecka.

Specifika místní kuchyně

Dobré jídlo je pro Rhodos rozhodně synonymem. Bohužel, díky turismu, se místní kuchyně postupně vytrácí a na ostrovních specialitách si tak lze pochutnat už pouze v tavernách ve Starém městě, a pak v odlehlejších oblastech ve vnitrozemí ostrova.

Vzhledem k blízkosti turecké pevniny jsou i ta místní jídla, která jsou specifická pro celé Řecko, ovlivněná tureckou kuchyní. Ta se často projevuje minimálně v jiném koření, používaném k ochucení pokrmů.

Pro řeckou kuchyni je typické využívání velkého množství masa, zejména skopového a vepřového, dále pak zeleniny a olivového oleje. Typickou úpravou je grilování nebo dušení, doplněné o bohatou zeleninovou oblohu. Přílohy jsou malé nebo vůbec žádné.

Samozřejmostí pro řeckou kuchyni je gyros, vepřový bok, který je při postupném grilování okrajován. Ten je často doplněn omáčkou tzatziki a po tureckém způsobu chlebem pita.

Další dva pokrmy, které najdeme v téměř každé řecké taverně, jsou souvlaki a musaka. I ty jsou zde ovlivněny východními vlivy, a proto se od obdobných pokrmů na jiných řeckých ostrovech liší. Pod názvem souvlaki se skrývá jehněčí maso na špízu s cibulí, opékané na grilu.

Musaka se skládá ze zapečeného jehněčího masa, jater, brambor a baklažánu. Často seznam koření doplňuje i bešamel. Dalším oblíbeným pokrmem je pak gouvesti, hovězí dušené s drobnými nudlemi.

Další pochoutkou, která je pro Rhodos typická, jsou pak různé zeleninové saláty, které jsou dochucené zálivkou vyrobenou z olivového oleje.

Počasí

Podnebí na ostrově je obecně velmi suché a horké. Teploty v letních měsících se zde vyšplhají až na 35 stupňů, pod přímým sluncem hravě atakují i čtyřicítky.

V období jara je zde podnebí mírnější, i tak je ale v porovnání s jinými řeckými ostrovy velmi suché. Podle středomořského standardu jsou zimy vlhčí a relativně mírné.

Bezpečnost

Řecko patří mezi země s nízkou mírou kriminality, proto se ani na Rhodu není příliš čeho obávat. Ale v posledních letech místní autority zaznamenaly nárůst počtu kapesních krádeží, a tento fenomén, který trápí evropská velkoměsta, se tak dostává do popředí i zde na Rhodosu. Není třeba si úzkostlivě hlídat kabelky a kapsy, ale opatrnost je na místě.

Měna

Na Rhodu se podobně jako v jiných částech Řecka platí eurem. Ceny jsou zde na podobné úrovni, jako v pevninských částech Řecka. Tříchodové menu v levnější restauraci pořídíte za 300 korun, ale v restauraci kvalitnější se může cena vyšplhat až na 500 korun. Velmi drahý je v místních restauracích alkohol, zejména pivo, za točený půllitr můžete zaplatit až 90 korun.

Pokud plánujete nakupovat v místních supermarketech, připravte se na ceny, které jsou velmi podobné těm v České republice. Výjimku tvoří pouze mléko a maso, u těchto produktů si výrazně připlatíte.

Doprava na Rhodosu

Na Rhodos se dá dostat dvěma způsoby. Buď letadlem, které přistává na jediném mezinárodním letišti na ostrově, nazvaném Paradeisi. Dále pak trajektem z jiných řeckých ostrovů či z turecké pevniny. Levnější i pohodlnější je rozhodně cesta letadlem.

 • Pokud neplánujete strávit dovolenou na Rhodosu pendlováním mezi hotelem a pláží, auto bude nejvhodnějším dopravním prostředkem.
 • Klimatizovaný vůz, který se bude v horkém ostrovním klimatu jistě hodit, můžete získat za 35 euro na den.
 • Celý ostrov je obkroužen hlavními cestami, z města Rhodos do letoviska v Lindu, pak vede dálnice, na které je provoz bezpečný a řidiči ukáznění. Pokud se ale vydáte do vnitrozemí, je třeba si dát pozor na špatnou kvalitu silnic, chybějící bezpečnostní prvky a neopatrné místní řidiče.
 • Cestování autobusem je možné, ale pouze po hlavních letoviscích na pobřeží ostrova, do vnitrozemí zajíždějí autobusy zřídka a nespolehlivě.
 • Zpáteční autobusová jízdenka vychází pro jednotlivce na zhruba 8 euro, pro rodinu je tak výhodnější si pronajmout automobil. Získá tak více pohodlí i jistotu, která díky nespolehlivosti u autobusů chybí.
 • Na Rhodosu je možné využít i výlety lodí a navštívit tak některé z přilehlých ostrovů, případně se vydat na Egejskou riviéru do tureckého letoviska v Marmaris.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,6Skvělé
  Mistral
  Řecko - Rhodos
 • 8,8Skvělé
  Lilly\'s Apartments Clever
  Řecko - Rhodos
 • 8,3Skvělé
  Maroula Studios
  Řecko - Rhodos
 • 7,9Dobré
  Hercules
  Řecko - Rhodos
 • 8Skvělé
  Karpathios Studios
  Řecko - Rhodos
 • 8,4Skvělé
  Villa George
  Řecko - Rhodos
 • 8,1Skvělé
  Studia Paradis
  Řecko - Rhodos
 • 8,7Skvělé
  Malibu Boutique Hotel
  Řecko - Rhodos
 • 7,2Dobré
  Primasol Miraluna Seaside
  Řecko - Rhodos
 • 9,3Výjimečné
  Sunshine Hotel
  Řecko - Rhodos
 • 8,4Skvělé
  Dionysos
  Řecko - Rhodos
 • 8Skvělé
  Mikes House
  Řecko - Rhodos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé