Peloponés - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Řecko

Peloponés: průvodce

18°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně

Peloponés

Peloponés je název řeckého poloostrova o velikosti 21 550 km2. Z toho stejnojmenný kraj zabírá plochu 15 490 km2. Celkem se na poloostrově nachází tři kraje a osm regionálních jednotek. Jsou to Arkádie, Argolis, Korinthie, Lakónie, Messénie, Achaia, Élida a Pireus. Peloponés je s pevninou spojen přes Korintský průplav. Ten existuje od roku 1893. Důležitou spojnicí je most Rio-Antirio, který vznikl v roce 2004. Poloostrov Peloponés je řecky označován jako Peloponnesos. Jde o nejjižnější část pevninského Řecka. Ve své podstatě lze Peloponés označovat i za ostrov, právě díky oddělení od pevniny skrze Korintský průplav.

S historií poloostrova se pojí Mykénská civilizace, ale také Sparta. Postupem času zde byl vybudován jeden z významných přístavů zvaný Pátrai. Povrch Peloponésu je velice rozmanitý. Můžete zde narazit na hory, náhorní plošiny, ale i roviny. Tím nejvyšším vrcholem je Taygetos dosahující výšky 2 407 metrů nad mořem. V jižní části poloostrova se nachází ještě čtyři přilehlé ostrovy, jimiž jsou Argolid, Cape Malea, Mani a Messenian.

Jaké nabízí Peloponés památky a zajímavosti?

Co navštívit na Peloponésu

Jestliže patříte k milovníkům dávné historie, pak je Peloponés ideálním místem pro dovolenou. Vedle zajímavých staveb si budete užívat i překrásných přírodních scenérií. Dostatek prostoru dostanou milovníci moře a koupání. Zkrátka od každého něco.

Začít můžete u jedné z nejznámějších velmocí tehdejší doby, kterou byla Sparta. Právě zde se nachází úchvatné zbytky antického sídliště. Působiště, kde vašemu pohledu jistě neuniknou byzantské a románské památky. Když padla řeč o byzantských prvcích, poblíž Sparty se nachází i Mystra. Byzantské město, v němž jsou k vidění zachovalé historické stavby. Budování tohoto města započalo v roce 1249. Z místa mnohdy označovaného jako Mystras se vám dostane úchvatného výhledu po okolí.

Poloostrov Peloponés, to je také jedna z nejstarších indoevropských civilizací na evropském kontinentu. Asi správně tušíte, že máme na mysli Mykény. Jde o vyhledávanou archeologickou lokalitu. Město začalo vznikat už ve 2. století před naším letopočtem. Nahlédnout můžete například na amfiteátr nebo antické divadlo. Poblíž něho spatříte další starodávné město Tíryns, respektive jeho ruiny.

Peloponés je doslova protnutý historickými chrámy a objekty. Jedním z těch známějších je Apollónův chrám v Bassai. Dále je to Diův chrám v Olympii, Asklépiův chrám v Epidauru a Temple of Hera. Podobných objektů můžete na poloostrově vidět více než dost. Stačí si udělat výlet ke klášteru Hossios Loukas, k hradu Methoni Castle, Bourtzi Castle a k hrobkám označovaným jako Tomb of Agamemnon.

Co dalšího vidět v Peloponésu

Když se vypravíte do vnitrozemí poloostrova Peloponés, narazíte na spoustu horských vesniček. Jednou z nich je třeba Monemvasia, kde se nachází zbytky středověkého opevnění. Právě tato působiště na vás dýchnou jedinečnou atmosférou venkova.  Výzvou se vám může stát i masivní pohoří Taygetos. Jde o sto kilometrů dlouhý hřeben plný borovic. Pro ty zkušené se pak nabízí zdolání vrcholu Profilis Ilias. Opakem vnitrozemí jsou přímořské oblasti, které doslova vybízí k vodním hrátkám a relaxaci. Za zmínku stojí například Voidokilia Beach, Gerakas Beach a Laganas Beach. K těm známějším letoviskům patří také Niforeika a Tolo.

I když toho má poloostrov Peloponés opravdu hodně co nabídnout, můžete se během dovolené vydat i do jeho blízkého okolí. Typickým příkladem jsou výlety na pevniny, třeba do historického kraje Attika nebo hlavního města Athén. Kromě pevniny vyplujte i na moře a navštivte ostrov Kyrhéra a Elafonisos, kde se nachází oblíbená pláž Simos.

Specifika místní kuchyně

Na Peloponésu si pochutnáte na tradičních delikatesách. Jedna řecká taverna vedle druhé jsou výzvou k mnohým ochutnávkám. O lahodné kuchyni na poloostrově asi nemá cenu pochybovat, což dokazují jídla jako tzatziki, musaka a gyros. Vyzkoušet můžete také řecká jídla se zeleninou označovaná jako ladera. Milovníci masa si pochutnají na suvlaki z jehněčího nebo vepřového masa. Řekové si libují i ve svých vyhlášených dezertech tvořených z kvalitních surovin. Tím nejznámějším je asi baklava. Obecně se připravte na hodně ořechů, cukru a medu. Kromě vody budete popíjet čaj, kávu a víno.

Když se octnete ve městě Kalamata, navštivte restaurace Fish & Pasta Kannas a Notias. Ve městě Loutraki jasně vítězí podniky Di Giorgio, Agios Efrosinos a Kavos. Pokud zamíříte do oblasti Pylos-Nestor, vyhledejte restaurace Katerina´s Tavern Restaurant, Andreas Alector Tavern a Palia Istoria.

Počasí

Na poloostrově převládá středomořské klima. To znamená, že vás tu čekají horká a suchá léta, zároveň přichází vlhké a deštivé zimy. Teploty se na jaře pohybují kolem 20 °C až 25 °C. Začínající sezóna je tu ideální především pro turistiku a objevování nejrůznějších zákoutí ostrova. Léto je pak ještě více hřejivé s teplotami přes 30 °C. Teplota moře je od června do srpna kolem 27 °C. Konec září je do jisté míry znamením pro ukončení sezóny. Teploty opět klesají a přichází deštivější podnebí trvající přes celou zimu. Dovolenou na Peloponésu si tak plánujte i podle toho, jaké počasí máte rádi a čemu se na poloostrově chcete věnovat.

Bezpečnost

Peloponés je určitě bezpečnou destinací stejně, jako jiná evropská letoviska. Bezpečně se budete cítit ve velkých městech i v malých vesničkách. Větší pozornost věnujte svým osobním věcem a cennostem především v turistických letoviscích, kde může hrozit krádež. To platí i o přeplněných plážích. Bezpečně si užijete noční život i výlety po okolí.

Měna

Peloponés se nikterak nevymyká průměrným cenám v Řecku. Oproti vybraným ostrovům bude možná o něco levnější. Na mnoha místech můžete platit kartou, a to především ve městech, kde je i dostatek bankomatů. Určitě se vyplatí mít u sebe nějakou hotovost. Pro srovnání cen s Českou republikou využijte několika níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 800 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 200 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 800 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 75 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l = 30 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 12 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 22 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Láhev vína střední kvality = 160 Kč
 • Benzín = 45 Kč za 1 l

Doprava

Na poloostrov Peloponés se můžete dostat po silnici i vzduchem. Letecká doprava bude pochopitelně rychlejší a pohodlnější. Využívat můžete mezinárodní letiště Kratikos Kalamata Vasilis Konstantakopoulos, kam směřují lety Prahy. Náklady na letenku jsou od 4 000 Kč. Spoustu cestovatelů volí také let do Athén a odkud vyráží do sto kilometrů vzdáleného Korintu půjčeným automobilem nebo autobusovou dopravou. Do Athén doletíte za 2,5 hodiny za cenu od 3 500 kč. A jak se dopravovat přímo na poloostrově?

 • Mezi jednotlivými městy se můžete přesouvat prostřednictvím autobusových spojů.
 • To samé platí v rámci velkých měst, kde se náklady na jednosměrný lístek pohybují od 1,3 EUR.
 • Ve městech jezdí také místní taxi služby. Nástupní taxa začíná na 4 EUR a cena za kilometr je od 1 EUR.
 • Chcete-li poznat poloostrov důkladně a bez omezení, půjčte si automobil přímo na letišti v Kalamata.
 • Cena za pronájem se pohybuje od 800 Kč za den.
 • K dispozici je řada dálničních tahů – A5, A7, A71 a A8, včetně mnohých silnic vedoucích do krásných oblastí.
 • Na Peloponéském poloostrově funguje i železniční síť ve vybraných úsecích.
 • Kolem poloostrova užijete lodní dopravu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,6Skvělé
  Hotel Paradise Resort
  Řecko - Peloponés
 • 8,6Skvělé
  The Grove Seaside Hotel
  Řecko - Peloponés
 • 8,9Skvělé
  Studia Chroma & Agnadio
  Řecko - Peloponés
 • 8,3Skvělé
  Apartmánový Dům Bellos
  Řecko - Peloponés
 • 7,8Dobré
  Hotel Sunrise Beach Village
  Řecko - Peloponés
 • 7,8Dobré
  King Saron
  Řecko - Peloponés
 • 7,9Dobré
  Apartmány Polydor
  Řecko - Peloponés
 • 7,5Dobré
  Studia Manolis
  Řecko - Peloponés
 • 7,3Dobré
  Koralli Beach
  Řecko - Peloponés
 • 8,9Skvělé
  Olga
  Řecko - Peloponés
 • 9,4Výjimečné
  Echmea
  Řecko - Peloponés
 • 8,1Skvělé
  Wyndham Resort
  Řecko - Peloponés

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé