Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Řecko

Athény: průvodce

19°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Athény

Hlavní město Řecka, které je vyhledávanou světovou metropolí. Situováno je poblíž Sáronského zálivu na poloostrově Attika. Prvopočátky vzniku tohoto města jsou spjaty se třetím stoletím před naším letopočtem. Ve městě žije zhruba 3,5 milionu lidí, a to v celkem 38 částech. Město Athény se pyšní i tím, že má své vlastní letiště, tři linky metra a jeden přístav. Některé místní čtvrti patří k hodně osídleným, čehož je důkazem například čtvrť Kipseli. Ve městě jsou dominantou především starověké památky a architektonicky zajímavé stavby. Spousta z nich je spjatých s řeckými bohy, dále uvidíte hodně antického stylu a minimum zeleně. I to staví město na špici dalšího pomyslného žebříčku, jako město s nejnižším výskytem zeleně na osobu. O to více se vám však dostane ostatních věcí. Je to třeba až 140 divadel. K městu Athény se z minulosti váží také zvěsti o dvou bozích, jež zde byli uctíváni. Je to bohyně moudrosti Athéna a bůh plodnosti a vína Dionýsos. I to o mnohém vypovídá vzhledem k aktuální podobě Athén.

Jaké nabízí Athény památky a zajímavosti?

Co navštívit v Athénách

Pokud plánujete dovolenou v Athénách, pak bude vaším cílem poznávání historie, pamětihodností a tamního prostředí. Vzhledem k tomu, že jsou Athény poměrně rozlehlé svou plochou asi 427 km2, měli byste jejich návštěvě věnovat hned několik dnů, abyste byli schopni prohlédnout si to nejhlavnější.

Jestliže si chcete užít trochu více zeleně, které není v Athénách přehršel, pak vyrazte ke královskému paláci, jehož nedílnou součástí jsou královské zahrady. A právě ty přináší možnost příjemné relaxace, posezení u překrásných záhonků a velkých zelených ploch. Spoustu informací o historii Athén pochytíte pravděpodobně v Národním archeologickém muzeu. Jeho kontrastem bude Nové muzeum v Acropolis jež má podobu unikátní a nadčasové stavby. Nenechte se však zmást jeho designem, uvnitř se nachází spousta starověkých soch a unikátních uměleckých děl. Jestliže se nespokojíte jen s tak malou špetkou historie Athén, pak si dopřejte autentická díla, respektive to, co z nich ještě zbylo. Je to třeba Chrám olympionika Dia dosahující velikosti až padesát sedm metrů, středověká Agora v podobě starého kulturního střediska nebo mramorový chrám Erechtheus. Navštívit byste měli i 1900 let starý Hadriánův oblouk a Dionýsovo divadlo. V Athénách vás uchvátí i spousta dalších pohledů, například na náměstí Syntagma nebo se vydáte po oblíbené části zvané Plaka District. Právě zde si dopřejete zcela autentické atmosféry, o níž se starají kamenné chodníky, malebné uličky a místní kavárny. V této lokalitě navštivte Muzeum folkového umění, Židovské muzeum a Saita Taverna.

Co dalšího vidět v Athénách

Nebraňte se ani náročnějším výletům a poznávání. Zkuste si vyšlápnout vrch zvaný Akropolis, kde se nachází jedna z hodně významných památek, jíž je Parthenón. Odkud se vám mimo jiné dostane pestrého panoramatického výhledu. Nezapomínejte ani na významné archeologické naleziště Areus Pagus. Na všech těchto místech je toho hodně k vidění. Cestovat můžete od historického olympijského stadionu, přes přístav Pireus až po Propylaje a nejznámější sloupoví Karyarid. Nejvzácnější sbírku artefaktů z Helenistického období naleznete v Muzeu Benaki.

V případě aktivit nebudete vědět, co si dříve vybrat. Hodně oblíbené jsou jízdy na kolech ve vybraných historických čtvrtích. Využít můžete i populární elektrokola. Popřípadě dáte přednost přímořskému životu, plavbám na lodích a potápění. Kromě nočního života a nakupování vedou v Athénách také wellness služby, a to nejenom v tom moderním pojetí, ale také v tom starém, řeckém a historickém. Oblíbené jsou lázně Hammam Baths, Polis Hammam a Athen Fish Spa Massage & Hammam.

Specifika místní kuchyně

Vzhledem k tomu, že Athény jsou hlavním městem Řecka je pochopitelné, že místní kuchyně odpovídá řeckému standardu. To znamená, že se ve všech kvalitních restauracích setkáte především s čerstvostí většiny ingrediencí. Kromě hodně používané přísady v podobě olivového oleje jsou to brambory, rajčata, olivy, fazole a sýr Feta. Populární přísadou je i tradiční řecký jogurt a nejrůznější druhy masa, od mořských plodů, ryb a chobotnic až po vepřové, jehněcí a skopové maso. V Athénách jsou populární předkrmy, takže ty v restauracích neodmítejte. Typickým předkrmem jsou Tzatziki. Hodně známým jídlem bude určitě Pasticio v podobě zapečených těstovin nebo ještě tradičnější Musaka, kde nechybí brambory, jehněčí maso, rajčata, lilek a další ingredience. O jídlech jako jsou Gyros a Souvlaki se asi nemá cenu zmiňovat. Ty patří obecně k samotnému v Řecku. V Athénách si ale nenechte ujít dušené jehněčí maso s rajčatovou omáčkou Kleftiko a telecí dušené maso Juvetsi. Nejlepším dezertem je asi med ve spojení s krupicovými semínky Chalva a listové těsto s oříšky Baklava.

Pokud se chcete v Athénách opravdu dobře najíst nebo si jen posedět na příjemném místě, vyrazte do některého z těchto podniků – Cinque Wine & Deli Bar, Dickie Dee, Vegan Beat, Smark., 5F, Feyrouz a Little Books & Coffee.

Počasí

Jaro je v Athénách spojeno s občasnými dešti a teplotami kolem 20 °C. V létě se připravte na pořádné slunné tropy, protože teploty se šplhají přes 30 °C. Pokud se tedy nechcete povalovat pouze na pláži a rádi byste objevovali především krásy tamních památek, stojí za zvážení vyrazit do Athén v květnu nebo v červnu. Podzim v Athénách je hodně podobný jako na jaře, teprve až v zimě klesají teploty k 10 °C a množství srážek se zdvojnásobí na 60 milimetrů.

Bezpečnost

Vzhledem k tomu, že jsou Athény velkou světovou metropolí, setkáte se zde s kriminalitou jako v ostatních evropských městech tohoto formátu. Je doporučováno dávat si pozor na cennosti, fotoaparáty, peníze, a hlavně cestovní doklady. Ke krádežím mnohdy dochází v athénském metru, kterým se přepravujete buď na letiště nebo z letiště. Své cennosti raději nenechávejte ani na sedadle vozidla. V rámci ubytovacích zařízení využívejte hotelových trezorů. Velký vliv na zvýšenou kriminalitu v Athénách mají především přistěhovalci, takže i noční procházky do některých čtvrtí je lepší omezit. Večer se sami nepotulujte například v okolí náměstí Omonia.

Měna

Náklady na dovolenou v Athénách budou pochopitelně vyššího charakteru než v okolních lokalitách Řecka. Vliv na to má fakt, že se nacházíte v turisticky vyhledávaném hlavním městě této země. Ceny jsou obecně vyšší nežli v České republice. Pokud jde o náklady na ubytování, hodně se to odvíjí od sezóny, kdy do Athén vyrazíte. Zde je několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru v supermarketu = 25 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Točené domácí pivo 0,5 litru = 120 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 100 Kč
 • Cappuccino = 80 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 290 Kč
 • Jídlo pro dva v restauraci střední kategorie = od 1 100 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 200 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 41 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že Athény nejsou ostrovem, ale součástí evropského kontinentu, můžete se do hlavního města Řecka dostat hned několika způsoby. Nejpomalejší je pravděpodobně vlaková doprava, která trvá přibližně 40 hodin cesty a náklady se podle vámi zakoupeného komfortu ve vlaku mohou lišit mezi 4 000 až 10 000 Kč. Pokud se rozhodnete vyrazit do Athén po silnici, připravte se na trasu dlouhou asi 2 000 kilometrů. Autem či autobusem bude tato cesta trvat 24 – 30 hodin a náklady na nic se mohou pohybovat mezi 4 000 Kč až 6 000 Kč. Nejrychlejší je pochopitelné letecká přeprava. Na jedno z nejrušnějších letišť Řecka se dopravíte za 2 hodiny a let vás podle sezóny vyjde na 4 000 Kč až 5 000 Kč. Pak přichází na řadu způsob dopravy z letiště do centra Athén.

 • Nejrychlejší variantu nabízí linka metra č. 3, která vás do centra dopraví asi za 35 minut. Platnost jízdenky je až 90 minut, takže můžete v případě potřeby cestovat dál.
 • Časově delší je městská hromadná doprava v rozmezí 60 – 80 minut podle toho, kam pojedete.
 • Taxi služby z letiště do centra Athén vyjdou na 40 – 55 EUR dle toho, zda půjde o den nebo noc.
 • Po Athénách můžete využívat tři linky metra – červená, zelená a modrá. Metro jezdí od 5:00 do 24:00, o víkendu se pak doba prodlužuje do 2:00.
 • První linka metra jezdí od přístavu Piraeus na severní předměstí Klifissia.
 • Druhá linka metra jezdí od Agios Antonios do Agios Dimitrios.
 • Třetí linka metra jezdí od Egaleo, přes Doukissis Plakentias až na mezinárodní letiště.
 • Jízdenky na metro stojí od 1,5 EUR.
 • Využít lze trolejbusovou dopravu, která patří k nejhustší na světě. Čítá celkem 23 linek v délce až 350 kilometrů.
 • V rámci autobusové dopravy jezdí po Athénách asi 2 000 autobusů. Jednosměrná jízdenka stojí od 1 EUR. Zastávek je mnoho a autobusy jezdí v intervalech 5 – 15 minut.
 • U taxi služeb počítejte s tím, že ceny budou vyšší hlavně v noci. Je však pravdou, že někdy jsou smluvní anebo je možné přisednutí dalších cestujících, čímž se náklady pochopitelně snižují.
 • Využít můžete půjčovnu aut. V Athénách se jich nachází mnoho. Hned na letišti a pak spousta v různých částech města. Náklady se pohybují od 700 Kč dle typu vozu a délky pronájmu.
 • Počítejte s hustším provozem a někdy i složitějším parkováním.
 • Lepší je využít hromadnou dopravu nebo si půjčit kolo na projetí dané lokality.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • Grande Bretagne, A Luxury Collection Hotel
  Řecko - Athény
 • od 19 329 Kč
  Plaka
  Řecko - Athény
 • Avenue
  Řecko - Athény
 • Hera Hotel
  Řecko - Athény
 • Divani Palace Acropolis
  Řecko - Athény
 • Arion
  Řecko - Athény
 • Coral
  Řecko - Athény
 • Electra Hotel
  Řecko - Athény
 • Savoy
  Řecko - Athény
 • King George A Luxury Collection Hotel
  Řecko - Athény
 • od 18 429 Kč
  Fresh
  Řecko - Athény
 • Periscope Hotel
  Řecko - Athény

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé