Ithaka - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Řecko

Ithaka: průvodce

16°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Ithaka

Řecký ostrov Ithaka leží poblíž ostrova Kefalonia Jónském moři. Jde o druhý nejmenší ostrov v této oblasti, který se vyznačuje klidem, nekonečnými plážemi a spojením pohoří se zelenými nížinami. Ithaka má rozlohu jen 96 km2 a žije zde kolem pěti tisíc obyvatel. Hlavní město má název Vathy, kde žije přibližně dva tisíce obyvatel. Většina ostrova je hornatého charakteru. Zároveň se připravte na prudší spád pobřeží směrem do moře. Nejvyšším bodem Ithaky je vrchol označovaný jako Niritos s výškou 808 metrů nad mořem.

Historie tohoto romantického ostrova se pojí se slavnou osobou, kterou byl Odysseus. Ten je známý díky příběhům básníka Homera. Název ostrova byl během dlouhých let několikrát změněn. Existují různé příběhy spojené s tímto označením. Údajně byl pojmenován podle hrdiny Ithakose, syna boha Poseidona. Ithaka se v posledních letech stala vyhledávaným místem turistů prahnoucích především po klidu a přírodních krásách.

Jaké nabízí Ithaka památky a zajímavosti?

Co navštívit na Ithace

Ithaka sice není velkým řeckým ostrovem, protože jeho délka je pouhých 30 kilometrů, přesto má co nabídnout. Dalo by se říci, že dostanete od každého něco. To znamená, že vás neminou historické památky, přírodní skvosty ani pláže.

Když se vydáte na řecký ostrov Ithaka, vaším odrazovým můstkem se stane hlavní město Vathy. Právě zde se budete procházet malebnými uličkami a pozorovat stylovou architekturu tamních objektů. Mezi nimi určitě nechybí rodný dům Odyssea, ale také řada honosnějších vil. I když byla velká část staveb zničena zemětřesením v roce 1953, zachoval se třeba kostel Agios Georgios. Ve městě se nachází i archeologické muzeum a Folklorní muzeum. Podívat se tak můžete na vykopávky z míst, jakými jsou jeskyně Loizou nebo ostrov Piso Aetos.

Míjet budete tradiční taverny a bary. K vidění je řada památníků, z nichž ty známé jsou věnovány Poseidonovi nebo Odyyseovi a Penelope. Ve městě Vathy se nachází i důležitý přístav, odkud pohlédnete až na ostrůvek Lazareto s malým kostelíkem. V přístavu jsou k vidění i pozůstatky starého opevnění ze 16. století. Přístavů je však na ostrově daleko více. Jmenovat lze například Frikes a Kioni. Další muzeum najdete ve městě Stavros. V něm stojí kostelíky Agia Varvara, Sotiris a Zoodochos Pigi.

Co dalšího vidět v Ithaky

Při návštěvě Ithaky nezapomínejte na vrchol hory Aetos, kde jsou zbytky hradu Alalkomenes. Právě zde bylo objeveno mnoho cenných artefaktů pocházejících z 10. až 2. století před naším letopočtem. Vypravit byste se mohli k zátoce Molos, nad níž se tyčí klášter Katharon. Ten pochází ze 16. století a je v něm umístěn obraz Panny Marie, který je podle místních zázračný. Pozoruhodná je také osada Perachori situovaná nad hlavním městem. Poblíž je středověká osada Paleochora. Ta svého času bývala hlavním městem. Svahy kolem ní jsou posety vinnou révou, takže se vám dostane i krásných panoramatických výhledů.

Za historickými stavbami se vydejte i k vesnici Kioni, kde se nachází staré větrné mlýny, respektive jejich ruiny. Krásnou atmosféru tohoto místa doplňují ještě rybářské loďky a amfiteátr. Zajímavý je také konec zátoky Polis, kde je již zmiňovaná jeskyně Loizou, která svého času plnila roli svatyně. Vedle poznávání Ithaky si můžete užívat i příjemné relaxace u moře. Obvykle to bude na oblázkových plážích omílaných tyrkysovým mořem. Vaše kroky mohou směřovat na pláž Dexa, Agios Ioannis, na dvě menší pláže Sarakiniko a v neposlední řadě na pláž Afales. Od července do září se tu koná i několik festivalů a náboženských oslav, jejichž součástí se můžete stát.

Specifika místní kuchyně

Ithaka vám kromě krásných poznávacích zážitků poskytne i ty gastronomické. Čeká na vás lahodná řecká kuchyně, která je mnohými označována jako nejlepší na světě. Velice často se setkáte s ingrediencemi, jakými jsou lilky, papriky, olivový olej, skopové a jehněčí maso, brambory a fazole. Výjimkou nejsou ani exotické druhy ovoce. Pokud budete při své dovolené na ostrově cílit na tradiční pokrmy, určitě byste neměli vynechat jídla jako tzatziki, souvlaki, gyros a musaka. Podobných specialit samozřejmě existuje více než dost. Třeba slaný grilovaný a smažený sýr saganaki a vinné listy plněné rýží dolmades. Pokud jde o pití, nejběžnějším nápojem se pro vás stane víno. Popřípadě si dáte řecké pivo, kávu nebo skončíte u čaje a vody.

Lahodný gastronomický zážitek vám nabídne spousta restaurací. Velké množství se jich nachází v hlavním městě, ale i na dalších místech po ostrově. Vyzkoušet můžete například podniky jako Just a Taste, The Boatyard Grill, The Heights Restaurant, Mahogany Grill a MIX Kitchen and Bar.

Počasí

Počasí na Ithace je velice příjemné. Na jaře si užijete ideálních teplot mezi 20 °C až 25 °C, kdy se bude všechno zelenat a rozkvétat. Počítejte ale s občasnými srážkami. Těch se ovšem zbavíte v létě, které je na ostrově opravdu horké. Teploty překračují hranici 30 °C. Podzim je teplotně stále příjemný kolem 25 °C, avšak více deštivý. Dešťové srážky pak pokračují přes celou zimu, kdy denní teploty klesají k hranici 10 °C. Pokud jde o teplotu moře, v letních měsících tedy od června do srpna se teplota vody pohybuje kolem 26 °C až 27 °C.

Bezpečnost

Ithaka je bezpečným ostrovem, kde se nemusíte obávat denního ani nočního života. Dostatečné je dodržování základních bezpečnostních pravidel každého cestovatele. Obvykle si stačí hlídat osobní věci na frekventovanějších místech. Cennosti například nenechávejte na pláži bez dozoru. Dbejte i případných výstrah a doporučení při prozkoumávání zákoutí ostrova. Ithaka se zároveň nachází v lokalitě, kde se mohou vyskytovat drobná zemětřesení, proto je vhodné vědět, jak se v takových situacích chovat. I když k nim třeba delší dobu nedochází.

Měna

Na ostrově Ithaka budete platit eurem. Je vhodné přivést si dostatečnou hotovost. Na mnoha místech budete moci využít bezhotovostní platební styk. Náklady na dovolenou jsou zde průměrné v porovnání s ostatními řeckými ostrovy. Oproti České republice lze čekat trochu vyšší náklady za vybrané služby a produkty. Abyste si udělali lepší představu o cenách na Ithace, přinášíme vám několik příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 900 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 300 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 15 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Menu pro dvě osoby v restauraci střední kvality = 900 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 55 Kč
 • Voda 1,5l v supermarketu = 15 Kč
 • Benzín = 42 Kč za 1 l

Doprava

Ostrov Ithaka je od České republiky vzdálen asi 2 200 kilometrů. Každého cestovatele jistě napadne letecká doprava, jenže ostrov nemá vlastní letiště. Proto musíte směřovat na přilehlé ostrovy Kefalonia nebo Lefkada. Letenky sem stojí kolem 7 000 Kč a v letadle strávíte přes dvě hodiny. Z konkrétního letiště se pak musíte přepravit do nejbližšího přístavu, odkud vyrazíte trajektem na Ithaku. A jak je to s dopravou přímo na samotném ostrově?

 • Mezi velkými obcemi funguje autobusové spojení.
 • Náklady na jízdenku začínají na 1,5 EUR.
 • Dražší alternativou jsou místní taxi služby. Cena za ujetý kilometr je od 1 EUR.
 • S přihlédnutím k velikosti jednotlivých měst se v nich budete pohybovat pěšky.
 • Chcete-li poznat Ithaku do nejmenšího detailu, využijte pronájmu automobilu nebo skútru. Výjimkou nejsou ani čtyřkolky.
 • V okolí ostrova samozřejmě funguje lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,2Skvělé
  Captain Giannis
  Řecko - Ithaka
 • 8,2Skvělé
  Argalios
  Řecko - Ithaka
 • 4,1Dobré
  Albatros
  Řecko - Ithaka

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé