Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Řecko

Lefkada: průvodce

25°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lefkada

Lefkada je řeckým ostrovem nacházejícím se mezi Korfu a Kefalonií, tedy v Jónském moři. Velikost ostrova je 356 km2 a žije zde přibližně 23 tisíc obyvatel. Ostrov se dělí na dva kraje a šest okresů. Velice často je označován názvem Lefkáda. Dohromady má k dispozici 117 kilometrů krásných pláží. I díky tomu je Lefkada vyhledávaným turistickým letoviskem. Hlavní město je pojmenováno podle samotného ostrova. Kromě něho jsou tu ještě města Apollonion, Ellomenos, Karya, Meganisi a Sfakiotes. Dvě místní části nesou jména Kalamos a Kastos.

Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Stavrota s nadmořskou výškou 1 158 metrů. Dnešní hlavní město postupem času vystřídalo více názvů. Nejprve to bylo označení Nyrikos a poté Santa Maura. To se využívalo kolem 14. století. Ostrov se pyšní řadou menších a větších letovisek. Kromě jiného má vlastní letiště Aktion přispívající k rozvoji turistického ruchu. Zajímavostí je spojení Lefkady s Řeckem. Konkrétně prostřednictvím dlouhé hráze s plovoucím mostem.

Jaké nabízí Lefkada památky a zajímavosti?

Co navštívit na Lefkadě

Lefkada, to jsou především jedinečné pláže, zázemí pro spoustu vodních aktivit, malebnost tamní krajiny a patřičné nahlédnutí do historie. Památky a kulturní dění jsou s ostrovem neodmyslitelně spjaty. Díky tomu můžete navštívit hromadu zajímavých míst.

Je nepochybné, že spousta krás bude situována právě ve stejnojmenné hlavní metropoli. Právě zde se nachází přemíra památek v benátském stylu. Vyrazit můžete například k pevnosti Agia Mavra, která pochází ze 14. století. Na vrcholku kopce nad městem pak stojí klášter a kostel Panagia Faneromeni. Ten přestavuje pomyslné centrum náboženství na ostrově. Vybudován byl v roce 1634 na místě, kdy kdysi stával starý kostel. Odtud se vám dostane nejenom pozoruhodného výhledu na město Lefkada, ale také možnosti poznávání. V prostorách kostela je totiž církevní muzeum.

Přímo v hlavní metropoli pak můžete navštívit archeologické muzeum, kde jsou k vidění sošky ze 6. století. Kromě jiného se zde nachází i Phonograph, Radio and Traditional Museum. Projít se můžete po mostě Wooden Bridge nebo dáte přednost pravé irské hospodě Conroy´s Irish Pub, což je příjemné zpestření v tomto turistickém ráji.

Co dalšího vidět v Lefkadě

Poznávání ostrova Lefkada může pokračovat ve městě Vasiliki, kde si na své přijdou hlavně milovníci vodních hrátek. Konkrétně půjde o windsurfing. Místní přístav je pomyslnou oázou klidu a relaxace. Další úchvatnou podívanou jsou vodopády v Nydri, kousek od tohoto stejnojmenného města. Jedinečnou atmosféru vám zprostředkuje jeskyně Papanikolis Cave nacházející se u moře. Ostrov se pyšní i majákem Lighthouse of Cape Lefkada, odkud se pochopitelně nabízí překrásný výhled na moře. Ze zajímavostí ostrova lze jmenovat ještě místa jako Vila Kostas, Agios Donatos, vinařství Siflogo Winery nebo Olive Museum a Folklore Museum Karia.

Na ostrov Lefkada pochopitelně vyrážíte i kvůli plážím, kterých jsou tu desítky kilometrů. Jednou z těch známějších je pláž Egremni. Ta je možná jednou z nejhezčích v celém Řecku. Vypravit se na ni můžete pouze lodí. Ujít si nenechte ani pláž Porto Katsiki mezi skalnatými útesy. Dostat se k ní můžete po dlouhých schodech, kde na vás bude čekat bílý písek a průzračné moře. Zkrátka romantická pohádka. Překrásných pláží na Lefkadě je více než dost. Dokazují to místa jako Kathisma Beach, Gialos Beach, Pefkoulia Beach, Mylos Beach, Vasiliki Beach, Avali Beach, Spiaggia di Desimi a Tsoukalades Beach.

Specifika místní kuchyně

Na ostrově Lefkada si užijete spojení jedinečné atmosféry s tradiční gastronomií. Čeká na vás totiž řecká kuchyně se všemi svými přednostmi. Přímořské oblasti jsou navíc zárukou čerstvých ryb a mořských plodů. Ochutnat tak můžete humry, olihně, sépie i chobotnice na mnoho způsobů. Pokud cílíte na tamní kuchyni, zaměřte se v jídelním lístku na vybraná jídla. Mezi populární předkrmy patří mezédes a taramasaláta. V případě hlavních jídel jednoznačně vítězí bifteky, stifado, gyros, pastício a suvláky. Nejpopulárnější polévky nesou názvy kakaví a avgolemono. Každé dobré jídlo musí končit i moučníkem. A pokud je řecký, řeč bude o baklavě, filu a chalvá tis rínas. Z nápojů okuste Rakii, Metaxu z révového vína nebo si dejte řecké pivo Mythos.

Gastronomického zážitku se vám dostane na spoustě míst. Mezi specialisty na lokální jídla patří restaurace Nirikos, O Molos a Seaside Restaurant. Ujít byste si ovšem neměli nechat ani ostatní podniky, kam spadá Sivota Bakery Cafe, Eleni Taverna a Familia Restaurant & Grill.

Počasí

Dovolenou na Lefkadě si užijete i díky středomořskému klimatu. Příjemné teploty kolem 25 °C zde začínají už kolem dubna. Musíte ovšem počítat s tím, že jarní počasí je spjato ještě s častými dešťovými přeháňkami. Ty však odpadají v hlavní letní sezóně, tedy od června do srpna. V této době se průměrné denní teploty pohybují mezi 28 °C až 35 °C. Užívat si budete i teplého moře, což oceníte při koupání, ale také kitesurfingu a windsurfingu. Ještě začátek podzimu je hřejivý kolem 30 °C. V zimě klesají teploty k 20 °C a více prší. Pokud jde o teplotu moře v létě, ta má asi 27 °C.

Bezpečnost

Na ostrově Lefkada se budete cítit určitě bezpečně. Jde o bezpečnou turistickou destinaci, kde stačí dodržovat jenom základní cestovatelská pravidla, abyste si dovolenou užili se vším všudy. Nenechávejte své osobní věci bez dozoru na pláži nebo na sedadle zaparkovaného automobilu. Cennosti si raději uschovejte do hotelového trezoru. Pokud budete ostrov Lefkada prozkoumávat na vlastní pěst, držte se doporučení místních a nepohybuje se tam, kde byste neměli. Jinak pro vás bude Lefkada bezpečným exotickým útočištěm ve dne i v noci.

Měna

Hlavní platební měnou je euro. Vzhledem k tomu, že Lefkada je vyhledávaným turistickým místem, na spoustě míst zaplatíte bez sebemenšího problému platební kartou. I přesto se vyplatí mít u sebe hotovost. Ne všechno totiž uhradíte bezhotovostně. Průměrné ceny zboží a služeb jsou o něco nižší v porovnání s ostatními řeckými ostrovy. Lepší představu si můžete udělat prostřednictvím níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 700 Kč za noc
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 600 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 125 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 12 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 8 Kč
 • Víno 0,7 l střední kvality = 150 Kč
 • Benzín = 36 Kč za 1 l

Doprava

Ostrov Lefkada je s pevninou spojen díky mostu. To znamená, že se nabízí možnost autobusové dopravy. Jenže, překonat vzdálenost 1 900 kilometrů z Prahy není asi tou nejpohodlnější volbou. Mnohem komfortnější a rychlejší je letecká přeprava. Směřovat budete na letiště Aktion National Airport. To se nachází asi 21 kilometrů od hlavní metropole. Přímý let trvá přibližně dvě hodiny a patnáct minut. Náklady na letenku se pohybují od 7 000 Kč. Z letišť v okolních zemí ovšem můžete narazit na výhodnější ceny letů.  Přepravu z letiště do města Lefkada zajišťuje autobus za cenu od 3 EUR nebo místní taxi služby.

 • Po ostrově jezdí autobusové linky.
 • Náklady na jednosměrnou jízdenku začínají od 1 EUR a zvyšující se podle toho, kam cestujete.
 • Když využijete taxi služby, připlatíte si. Cena za kilometr je 1 až 1,5 EUR.
 • Jestliže se po ostrově chcete pohybovat bez omezení, pronajměte si automobil.
 • Cena pronájmu je od 1 000 Kč za den.
 • Při cestování lze využít i řeckou státní silnici č. 42.
 • Kolem ostrova funguje lodní doprava.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,5Skvělé
  Studia Katina
  Řecko - Lefkada
 • 8,3Skvělé
  Akti Beach
  Řecko - Lefkada
 • 8,3Skvělé
  Studia Elena
  Řecko - Lefkada
 • 8,2Skvělé
  Štúdiá Rolandos
  Řecko - Lefkada
 • 7,8Dobré
  Villa Makis
  Řecko - Lefkada
 • 7,2Dobré
  Aspasia
  Řecko - Lefkada
 • od 33 990 Kč
  Villa Pergola (Katouna)
  Řecko - Lefkada
 • od 22 489 Kč
  Aliki
  Řecko - Lefkada
 • od 10 990 Kč
  Oscar
  Řecko - Lefkada
 • od 14 301 Kč
  Apartmán Gardenia
  Řecko - Lefkada
 • Euridikis
  Řecko - Lefkada
 • Eagles Nest
  Řecko - Lefkada

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé