Řecko

Kós: průvodce

15°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Kós

Kós je oblíbeným řeckým ostrovem, který svou rozlohou 290 km2 sice nepatří k největším, ale o to rozmanitější prostředí vám nabízí. Na ostrově dlouhém 45 km a širokém 10 km naleznete především spoustu nížinatých lokalit nacházejících se hlavně u moře. Překrásné písečné pláže a průzračná mořská hladina jsou jedním z klenotů tohoto dovolenkového ráje. Kós přináší cestovatelům pláže v délce až 112 km. Řecký ostrov zasazený do Egejského moře je plný zeleně, která mimochodem souvisí i s rozšířeným zemědělstvím. Největší zastoupení na ostrově má pochopitelně cestovní ruch. Lidé zde mohou kromě přírodních krás a nekonečných pláží objevovat i staré a zachovatelé pamětihodnosti a objekty historického významu. Třetí největší ostrov Dodekanésu je obklopen dalšími ostrovy, jakými jsou Nisyros, Kéfalos nebo turecký přístav Bodrum. Zároveň je třeba zmínit i to, že Kós byl domovinou antického lékaře Hippokrata.

Jaké nabízí Kós památky a zajímavosti?

Co navštívit na Kósu

Na nejmenší z řeckých ostrovů vyrazíte především za relaxací a sluníčkem. Toto místo doslova vybízí k nekonečnému povalování se na překrásných plážích. Zároveň přináší spoustu vyžití i pro aktivní sportovce a milovníky pohybu. Ať už v podobě fakultativních výletů nebo procházek historickými městy. Tam se ostatně můžete věnovat i vyhledávanému nakupování.

Ostrov Kós je známý tím, že dokáže cestovatelům nabídnout historické skvosty starší jak dvě tisíciletí. Tato relativně malá ostrovní plocha je protnuta řadou míst, kde můžete pozorovat a osobně navštívit hodně pamětihodností. Nejvíce vám toho nabídne stejnojmenné hlavní město Kós, kde se nachází třeba Hippokratům platan považovaný za největší v Evropě. Kromě archeologického muzea Archeological Museum of Kos se lze těšit na spoustu starých artefaktů, uměleckých děl, ale také na ty nejkrásnější pláže ostrova. Navštívit můžete například římský Odeon nebo hrad Neratzia, kolem něhož se tyčí kamenné zdi. Tato stavba byla kdysi budována v průběhu celého století. Nedaleko města Kós byste neměli zapomínat na starověké vykopávky Asklépion, kde kromě zbytků Apollonova chrámu můžete vidět i přenádherný výhled po okolí. Milovníci přírody dají přednost lesu Plaka, kam lze vyrazit na příjemný piknik s rodinou. Kromě překrásné přírody budete v obležení malých želv, veverek a ostatních tvorů. Když se začnete vzdalovat od města Kós, neminete určitě pověstnou pláž Agios Stefanos. Oleandry, opuncie a výhled na moře s viditelnými ostrůvky v okolí. To jsou hlavní dominanty tohoto místa. Skončit pochopitelně nemusíte výlety po ostrově Kós, ale můžete se nechat odvézt i na některý z blízkých ostrovů, jakými jsou Pserimos a Nisyros.

Co dalšího vidět na Kósu

Překrásná krajina ostrova doslova vybízí k realizaci nejrůznějších turistických výletů. Vydat se můžete například k vyschlému solnému jezeru nebo zvolíte trochu náročnější cíl. Tím je určitě vrchol Dikeos, který se pyšní výškou necelých devět set metrů nad mořem. Jeden z nejviditelnějších výškových bodů v jinak poměrně rovinatém terénu. Zajímavostí jsou i mořské termální prameny. Kromě pěších túr patří k oblíbeným činnostem cykloturistika, a hlavně vodní sporty. Nejvyhledávanější je kitesurfing a windsurfing. Ideálními místy pro realizaci takových aktivit jsou letoviska Lambi a Mastichari. Výjimkou však není asi samotné plachtění, vodní lyže, vypůjčení vodního skútru a potápění. Šnorchlovat lze na různých místech. Spousta organizátorů poznávání mořského dna vyráží i k ostrůvku Kastri nebo Kélafos. Velká města jako Kós a Kardamena jsou mimo jiné zárukou zábavného nočního života.

Specifika místní kuchyně

Gastronomie na ostrově Kós je z velké míry totožná s tou, jakou uvidíte kdekoliv jinde v Řecku. Přesto zde můžete ochutnat některý z vybraných pokrmů typických pro tuto oblast. Oblíbeným jídlem je například Jemista, což jsou plněná rajčata a papriky. K tradičním jídlům zde patří Musakas & Pasticio, špagety s humrem, rybí polévky a ostatní plody moře. Rybu na ostrově Kós můžete ochutnat na hodně způsobů. Nechybí pochopitelně ani Gyros a Souvlaki. Za lahodnou dobrotu lze považovat bílou bagetku s Taramosalata nebo jedinečné sladké pečivo Bugatsa. Vzhledem k tomu, že na Kósu se velice často používají ingredience jako rajčata, papriky, cibule, sýry a další místní plodiny, mohou vaše chuťové pohárky oslovit také saláty. Mirmizeli, salát s granátovým jablkem, rukolou i Chef salát. Gastronomie je zde opravdu pestrá a chutná.

Pokud se chcete na Kósu dobře najíst a užít si osobitou atmosféru tradičních taveren, máme pro vás hned několik tipů. Zavítejte například do taverny zvané Nestoras, Ambavri, Eudokia a The River. Jestliže patříte k náročnějším konzumentům a chcete něco více než jenom tradiční standard, pak u vás možná zvítězí restaurace Theory food and wine, Avanti a restaurace Brodway.

Počasí

Vzhledem k situování ostrova Kós můžete počítat se subtropickým podnebím. Vzhledem k tomu, že se celoroční průměrné teploty pohybují kolem 24 °C, jde o předzvěst poměrně dlouhého léta. Na ostrov Kós můžete vyrazit už začátkem května, protože právě v tomto měsíci začnou teploty překračovat 20 °C a ubydou srážky, jejichž větší frekvence je spíše přes zimu. Ta opravdová letní sezóna začíná na Kósu v červnu a trvá minimální do září. Maximální teploty vzduchu stoupají až k 35 °C a stejně příjemná je také teplota vody. Ta si mimochodem zachovává svých krásných 25 °C ještě v průběhu září a října, takže i to může být ideální doba na pozdní letní dovolenou.

Bezpečnost

Bezpečnost na Kósu je v poslední době zmiňována s jednou jedinou věcí. A tou je migrační krize a migrační trasy do Evropy. Z tohoto pohledu a dle vyjádření místních obyvatel se není čeho obávat. Migranti se obvykle shlukovali u hlavního města Kós a byli pod drobnohledem místní policie. Jinak lze tento ostrov označit za bezpečný. Dokazuje to fakt, že místní do příchodu migrantů nezamykali své domy a nebáli se o osobní věci kolem nich. Žádného nebezpečí se proto nemusíte bát ani jako turisté. Určitě si dávejte na své osobní věci pozor, nepůjde však o nic zásadního oproti jiným evropským destinacím.

Vzhledem k tomu, že ostrov Kós se nachází v oblasti, kde může dojít k projevům zemětřesení, počítejte i s tím. Informujte se minimálně na to, jak se v takové situaci zachovat. Poslední z větších zemětřesení bylo zaznamenáno v roce 2017 a mělo sílu 6,7 Richterovy stupnice.

Měna

Ceny na ostrově Kós patří určitě k větším oproti České republice. Za levnější lze považovat místní věci, jakými jsou například ryby, vypěstovaná zelenina a ovoce. Daleko nákladnější bude dovozový sortiment. Ceny v restauracích lze ve srovnání s ostatními ostrovy považovat za průměrné. Pro lepší představu vám přinášíme několik orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 20 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Láhev vína střední kategorie 0,75 litru = od 210 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 90 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 40 Kč
 • Cappuccino = 70 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 270 Kč
 • Benzín cena za 1 litr = 43 Kč
 • Taxi cena za 1 kilometr = 27 Kč

Doprava

Na ostrov Kós se můžete vydat dvěma způsoby. Tu nejrychlejší variantu představuje let z České republiky na Hippokratovo letiště. To se nachází asi 25 km od hlavního města Kós. Charterové lety jsou dostupné nejenom z Prahy, ale také z Brna a Ostravy. Především v letní sezóně se sem dopravíte přímým letem asi za 2,5 hodiny. Mimo sezónu jsou dostupné lety s mezipřistáním přes Athény. Cena letenky se pohybuje od 5 000 Kč do 8 000 Kč podle období, kdy letíte.

Druhá varianta je pochopitelně o hodně delší a vede převážně po souši. Z České republiky byste se museli přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonii dostat až do Řecka. Konkrétně do jižní části, kde se nachází přístav Pireus. Odtud se lze trajektem přepravit na Kós. Na něj se mimochodem dorazíte i z Turecka, a to přímo z Bodrumu.

 • Z Hippokratova letiště se můžete dostat prostřednictvím autobusové dopravy do libovolných částí ostrova. Za cca 2 EUR do Kegalos a Kardamena a za 3,5 EUR do Mastichari.
 • Autobusy lze využívat i k přepravě mezi jednotlivými městy. Na ostrově fungují spolehlivé jízdní řády. Každých 30 minut jezdí autobus zhruba do 21 hodin.
 • Využívejte nepřehlédnutelné zelené autobusy společnosti KTEL.
 • Na Kósu fungují Taxi služby. Pozor, mohou si účtovat příplatky za těžší zavazadla, vyzvednutí na letišti, na autobusové zastávce a za jízdu od 1 do 5 hodin ráno.
 • Využít lze půjčení automobilu, který vám bude kdekoliv po ostrově. Své služby zde nabízí například Trust Rental Kos, Tigaki Tours, Kastri Holidays a další. Pronájem stojí od 1 000 Kč na den. Minimální věk řidiče musí být 21 let.
 • Pronajmout si můžete také skútry. Buď u těch samých autopůjčoven nebo u oblíbené Ideal Rental. Auta i motocykly se musí vždy vracet s plnou nádrží.
 • Žádná vlaková doprava na ostrově Kós nefunguje.
 • Pokud si chcete ostrov vychutnat plnými doušky, můžete si půjčit kolo, například v půjčovně Ideal Rental.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,8Skvělé
  Studia A Apartmány Anastasia
  Řecko - Kos
 • 8,4Skvělé
  Sunset
  Řecko - Kos
 • 7,5Dobré
  Zephyros
  Řecko - Kos
 • 9,1Výjimečné
  Magic Life Marmari Palace
  Řecko - Kos
 • 9,7Výjimečné
  Casa Cook Kos
  Řecko - Kos
 • 7,2Dobré
  Studia Rena
  Řecko - Kos
 • 6,9Dobré
  Nina Beach Hotel
  Řecko - Kos
 • od 14 390 Kč
  Fili
  Řecko - Kos
 • od 14 290 Kč
  Triton
  Řecko - Kos
 • Apartmány Sunny Days
  Řecko - Kos
 • od 14 990 Kč
  Dimitra Beach Resort
  Řecko - Kos
 • 6,8Dobré
  Nefeli
  Řecko - Kos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé