Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Maďarsko: průvodce

28°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
HU flag

Maďarsko

Hodnocení průvodce: 8.2

Maďarsko je vnitrozemním státem střední Evropy, který láká turisty na spoustu unikátních zajímavostí. Od svérázné a nepřehlédnutelné architektury, přes termální maďarské lázně, až po nesmazatelné lidové umění. Jedná se o destinaci, jež si vás podmaní také svými jedinečnými scenériemi vznikajícími díky rozmanitosti přírody. Vedle bezpočtu horkých pramenů si budete moci užívat jednu z nejsložitějších evropských kuchyní. Ta obohatí vaše chuťové buňky. Vydat se můžete nejenom do velkých a překrásných měst, přednost můžete dát i venkovským tradicím, přívětivosti místních lidí a přirozenosti jejich nátury.

Tato destinace vám dává na výběr, jak může proběhnout vaše nezapomenutelná dovolená v Maďarsku. Vedle Panovské nížiny si můžete užívat Zadunajského středohoří, ale také pověstného Bakoňského lesu. Maďarsko je spojeno i s řadou bohatých vodních ploch, mezi které se rozhodně řadí známá jezera Balaton a Velence. K nim lze připočíst i hlavní vodní tok, řeku Dunaj. Různorodost reliéfu zpozorujete při projíždění všech odlehlejších částí Maďarska.

Průvodce pro oblíbené destinace: Maďarsko

Co navštívit v Maďarsku

Dovolená v Maďarsku jednoznačně vybízí k realizaci nejrůznějších aktivit. Velkým lákadlem jsou například pláže u Balatonu, kde můžete nejenom relaxovat, ale věnovat se i řadě sportovních činností. A to nejenom vodního, ale i suchozemského charakteru. Vedle toho se vám nabízí termální lázně, jimiž je Maďarsko doslova proslulé. Jmenovat lze kupříkladu lázně Széchenyi, Hévíz, Gellért nebo Mosommafyaróvár. Lákavá je cykloturistika, protože v zemi máte opravdu kam vyjet. Za zmínku stojí i noční život ve větších městech.

Když se vydáte do Maďarska, v žádném případě byste neměli vynechat hlavní metropoli této země rozléhající se na řece Dunaj. Tohle živé a pestré město si vás v první řadě podmaní svou historií a zajímavými stavbami v kombinaci s odpočinkem a relaxací. Navštívit můžete kupříkladu Andrássyho třídu plnou divadel a muzeí. Pomyslným symbolem Maďarska je budova Parlamentu, která je vlastně tím největším historickým objektem v zemi. Z náboženských staveb poznejte Velkou synagogu nebo baziliku sv. Štěpána. Při cestě na nedaleký Hradní vrch pak můžete spatřit Královský palác, Matyášův chrám a Rybářskou baštu.

Krásy Maďarska pochopitelně lze obdivovat i v jiných městech. Důkazem toho je třeba městečko Pécs, ve kterém se tyčí katedrála sv. Petra a Pavla. Mnozí toto město označují, jako takovou pomyslnou bránu do Chorvatska. Mnohé z místních památek jsou navíc na seznamu světového dědictví UNESCO. Tak trochu jiný maďarský ráj vám zprostředkují v úvodu zmíněná lázeňská města, přičemž Széchényiho lázně fungují už od roku 1876. Maďarsko, to je také vinný ráj. Nejznámějším městem v tomto ohledu bude bezpochyby Tokaj. Město obeseté kopci, horami a rozsáhlými vinicemi.

Maďarsko se vedle architektonicky zajímavých staveb může pyšnit přemírou národních parků. Tím největším a nejpopulárnějším je bezpochyby Národní park Hortobágy s rozlohou 809,5 kilometrů čtverečních. Právě zde narazíte na rašeliniště, rozsáhlé stepi a mokřady. Tím dalším je Národní park Kiskunság, kde se kromě mnoha druhů ptáků zdržují také bahenní želvy. Vaší pozornosti by ovšem neměl ujít ani Národní park Bukové hory. Ten je naopak poset krasovými jeskyněmi, roklemi, vodními plochami a hustými lesy.

V poznávání národních parků Maďarska samozřejmě můžete pokračovat. Co byste řekli na Národní park Aggtelek, v němž je až šest stovek jeskyň? Ne nadarmo se tu nachází jedno z obřích hnízdišť netopýrů. Dále to je Národní park Fertő-Hanság rozléhající se kolem Neziderského jezera poblíž Rakouska. Za zmínku stojí Národní park Őrség, Národní park Dunaj-Ipeľ, Národní park Balatonská vysočina a Národní park Körös-Maros. I v jeho případě se můžete těšit na rozsáhlou ptačí rezervaci plnou mokřadů.

Návštěva Maďarska by se za žádných okolností neměla obejít ani bez maďarského moře. Přesně tímto výrazem je označován Balaton neboli největší jezero ve střední Evropě. Užívat si bude nejenom koupání, ale také spoustu udržovaných cyklistických tras. Velká vodní plocha samozřejmě vybízí k mnohým vodním aktivitám, jakými jsou jachting a sportovní rybolov. Jezero je využíváno i k lodní dopravě.

Místní kuchyně

Maďarsko se prezentuje klasickou domácí kuchyní, která mnohdy vychází z běžného venkovního stylu života. Používány jsou základní dostupné ingredience, větší množství vepřového a hovězího masa, paprika a podobné typy koření, ale i takové věci, mezi něž patří lahodný chléb. Při hledání nejtypičtějšího maďarského pokrmu narazíte určitě na Gulyás, za nímž se neskrývá plnohodnotný guláš, jak by si mohl, kdo myslet, ale spíše hustá polévka s hovězím masem. K prověřeným maďarským specialitám patří Szegedínský guláš a Pörkölt, jež mají pro nás Čechy gulášový charakter. Jmenovat bychom mohli ještě zeleninový pokrm Lescó, chutnou rybí polévku Halászlé, placku z kynutého těsta Lángos a piškotový dort Dobos-torta. Jak správně můžete tušit, řada těchto jídel se počeštila a našla si u nás spoustu příznivců.

Chcete-li hlouběji proniknout do maďarské kuchyně, pak pro vás máme několik dalších tipů na vybrané pokrmy. Z polévek určitě ochutnejte jókai bableves neboli fazolovou polévku a újházy tyúkhúsleves čili slepičí vývar s nudlemi. Předkrmům jistojistě vévodí liptovská pomazánka körözött a paštika z husích jater libamájpástétom. Kdo má rád zabijačkové delikatesy, určitě si pochutná na tlačence disznósajt. V rámci hlavních jídel lze jmenovat třeba vepřovou roládu s vejcem stefánia szelet, zapečenou palačinku plněnou masem hortobágyi palacsinta a celkem populární omáčku z rozvařené zeleniny főzelék. Jako příloha u vás jistě zvítězí halušky nokedli a kousky nudlového těsta tahrona. I v případě dezertů vám přinášíme další tipy, jimiž jsou krémeš, túrós csusza a závin bejgli. K pití vyzkoušejte býčí krev neboli silnější červené víno bikavér, popřípadě tokajské víno. Z tvrdších destilátů se nabízí barack pálinka a bylinkový likér unicum. Nealkoholickým nápojům vévodí voda a čaj.
 

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Maďarsko

 • 9,4Výjimečné
  Apartmanhotel
  Maďarsko - Západ od Dunaje
 • 8,6Skvělé
  Belenus Thermal Hotel
  Maďarsko - Zalakaros
 • 9,3Výjimečné
  Hotel Millennium
  Maďarsko - Budapešť
 • od 2 581 Kč
  Platan
  Maďarsko - Severní Dolní Zem
 • Ubw448
  Maďarsko - Balaton - jižní pobřeží
 • od 11 320 Kč
  Danubius Grand Margitsziget
  Maďarsko - Budapešť
 • od 3 760 Kč
  Mosonmagyaróvár
  Maďarsko - Termální Lázně
 • Erzsébet Park Hotel
  Maďarsko
 • od 2 500 Kč
  Aphrodite
  Maďarsko - Zalakaros
 • od 3 580 Kč
  Eger Hotel
  Maďarsko - Termální Lázně
 • od 5 890 Kč
  Hunguest Hotel Helios
  Maďarsko - Termální Lázně
 • od 1 433 Kč
  Piknik
  Maďarsko - Balaton

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé