Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Evropa

Slovensko: průvodce

14°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
SK flag

Slovensko

Hodnocení průvodce: 8.9

Podlehněte krásám slovenského ráje a navštivte tuto zemi sousedící s Českou republikou. Slovensko je takovým pomyslným středem Evropy, který má náruživým cestovatelům mnohé co nabídnout. Na jedné straně je to hlavní město Bratislava se svými architektonickými skvosty a bujarým nočním životem. Odvrácenou tváří při dovolené na Slovensku se stanou přírodní unikáty, hory a odlehlé vesničky, jež vás přenesou o několik let nazpět. Mapa Slovenska skrývá nejenom moderní Slovensko, ale také to tradiční, lidové a kuriózní. A není to jenom blízkost od našich domovů, co nás vybudí ke strávení nezapomenutelné dovolené na Slovensku.

Tento vnitrozemský stát ve středu Evropy je spojen i s řadou horských masivů. Mezi ty nejznámější patří bezpochyby Vysoké Tatry, Západní Karpaty, Beskydy, Javorníky a Nízké Tatry. Oblasti plné překrásných výhledů a divoké přírody. Při poznávání Slovenska máte možnost poznat i významné vodní toky, mezi které se řadí řeka Dunaj. Dále je to řeka Hornád, Váh a Hron. Ke Slovensku samozřejmě neodmyslitelně patří i termální lázně. Tak neváhejte a spojte cestování s relaxací a vytvořte si na Slovensku nezapomenutelné zážitky.

Průvodce pro oblíbené destinace: Slovensko

Co navštívit na Slovensku

Slovensko doslova vybízí k realizaci nejrůznějších pohybových aktivit. Mohou za to především horské masivy, které přináší bezpočet tras pro turisty, ale také vášnivé cyklisty. Kromě běhu a ostatních pohybových aktivit se můžete věnovat i zimním sportům. V případě relaxace vám poslouží termály a lázně. Vyrazit můžete za vinnou turistikou nebo dáte přednost poslechu klasické hudby a jiným kulturním akcím. Slovensko je v tomto ohledu hodně rozmanité a dokáže uspokojit potřeby všech cestovatelů.

Pokud vás zajímají významné cíle Slovenska, prozradíme vám je. V každém případě navštivte hlavní město Bratislavu. Nejdominantnější památkou je bezpochyby hrad Devín, který patří k těm nejstarším na Slovensku. Ohromují je i kostel sv. Alžběty Uherské, jehož modrá secesní architektura oslní naprosto každého. Nepřehlédnutelný je most Slovenského národního povstání s délkou 431 metrů. Jeho nedílnou součástí je vyhlídková věž ve výšce 80 metrů s restaurací.

Hledáte-li tradiční krásu Slovenska, výčet navštívených měst by se měl pochopitelně rozšířit. Dokazuje to Banská Štiavnica, která je doslova obklopena technickými památkami. Jedno z nejkrásnějších míst této země je na seznamu světového dědictví UNESCO a uhrane vás svými kostely a překrásnými uličkami. Ve svém itineráři nevynechte ani silně gotické město Bardejov, kde stojí například radnice ze 16. století. Za zmínku stojí městské hradby, deset bran, tři bašty a kostel sv. Egídia. Z pohledu architektonických krás by vašemu zájmu neměly uniknout ani stavby ve městě Levoča. Středověké královské město se pyšní kostelem sv. Jakuba. Ten je mimochodem druhý největší na Slovensku. Dále je to Thurzův dům a radnice s arkádami.

Slovensko je doslova protnuté řadou zajímavostí. Například v Banské Bystrici můžete obdivovat hodinovou věž, která byla vybudována už v 16. století. Místními je přezdívána jako šikmá věž, protože se postupem času vyklonila o 70 centimetrů. Zajímavý je také archeoskanzen Havránok. Ten patří v podstatě k těm nejvýznamnějším na Slovensku. Chcete-li načerpat tu opravdovou slovenskou atmosféru, pak zavítejte na východ země. V oblasti Karpatského oblouku se nachází spousta starých dřevěných kostelíků a staveb podobného typu – Kežmark, Ruská Bystrá, Hervartov a Bodružal.

Pokud patříte k milovníkům hradů, tím nejznámějším bude bezpochyby Spišský hrad pocházející z 11. až 12. století. Kulturní dědictví UNESCO je obklopeno i řadou ostatních památek. Jmenovat lze katedrálu sv. Martina a kostel Ducha v Žehře ze 13. století. Obdivovatelé zámků dají naopak přednost Bojnickému zámku, kde je mimochodem nejstarší zoologická zahrada na Slovensku a jeskyně.

Co se týče přírodních zajímavostí, v prozkoumávání jeskyní můžete pokračovat. Je to Gombasecká jeskyně, Dobšinská ledová jeskyně, ale také Ochtinská aragonitová jeskyně. K těm nejvýznamnějším patří bezpochyby Demänovské jeskyně, které jsou zároveň těmi nejnavštěvovanějšími. Slovensko se pyšní i spoustou národních parků. Tím největším je Tatranský národní park, v seznamu za ním se nachází Národní park Nízké Tatry.

V souvislosti s přírodními krásami země určitě nevynechte Slovenský ráj, ale také Národní park Poloniny, kde se nachází košaté buky a doslova nedotčená příroda. K dalším oblíbeným národním parkům patří Pieninský národní park, Národní park Muráňská planina, Slovenský kras a v neposlední řadě Národní park Velká Fatra. Ten je jedním z nejnovějších a osloví vás řadou maloplošných chráněných území.

Místní kuchyně

Slovenská kuchyně je do jisté míry ovlivněna zahraniční gastronomií. V nabízených pokrmech tak můžete spatřit kousek kuchyně maďarské, české, ale také německé. Hodně konzumovány jsou mléčné výrobky, v podobě nejrůznějších korbáčků, sýrů, parenic a podobných pokrmů. Nejznámějším slovenským jídlem budou pravděpodobně brynzové halušky. Ty jsou zhotoveny z bramborového těsta a navrchu posypané osmaženou slaninou. Velice často jsou využívány lokální potraviny, takže vepřové, drůbeží maso a zvěřina, ovoce, ale také například vepřové sádlo a kyselé zelí. S tím vším se vesměs můžete setkat na talíři. Mezi další populární jídla patří guláš, liptovské droby, pagáč, pirohy, paradajkový salát, živáňská pečeně nebo vyprážaný bravčový rezeň, což je vlastně vepřový řízek.

Na Slovensku si pochutnáte i na lahodných a tradičních polévkách. Vyzkoušet můžete například kapustinici, houbovou na kyselo a se zeleninou nebo demikát. Alternativou jsou zahuštěné a zredukované polévky mnohdy označované jako prívarky. Mezi populární se řadí prívarok dýňový, zelný, květákový, hrachový, čočkový a fazolový. Slováci také rádi mlsají, což dokazují dezerty v podobě štrúdlu, ořechovníku, bábovky, perníčků a skalického trdelníku. Setkat se můžete s jednoduchými víkendovými jídly, jakými jsou kastrolová roštěnka, ražniči a jehně na rožni. Pokud jde o nápoje, k haluškám si můžete dát žinčicu vyrobenou z ovčího mléka. Z alkoholických nápojů vede pivo, víno a silnější destiláty v podání borovičky nebo slivovice. Z těch nealkoholických pravděpodobně Kofola a Vinea.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

 • 9,2Výjimečné
  Hotel Aquatermal
  Slovensko - Jižní Slovensko
 • 8,9Skvělé
  Hotel Toliar
  Slovensko - Štrbské pleso
 • 8,7Skvělé
  Wellness Hotel Patince - Patince
  Slovensko - Jižní Slovensko
 • 8,4Skvělé
  Thermalkesov - Poľný Kesov
  Slovensko - Jižní Slovensko
 • 9,6Výjimečné
  Penzion Viktória
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 8,8Skvělé
  Hotel Wellness Thermal
  Slovensko - Jižní Slovensko
 • 8,7Skvělé
  Apartmány Na Vadaši - Štúrovo
  Slovensko - Jižní Slovensko
 • 8,6Skvělé
  Hellene Relax Club - Piešťany
  Slovensko - Piešťany
 • 9,1Výjimečné
  Bungalovy Energy
  Slovensko - Podhájska
 • 9,1Výjimečné
  Vila Beatrice
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 7,8Dobré
  Regia*** - Bojnice
  Slovensko - Střední Slovensko
 • 9,8Výjimečné
  Privat Lupták
  Slovensko - Vysoké Tatry

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé