Slovensko

Bratislava: průvodce

7°C
Aktuálně
10°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Bratislava

Bratislava je hlavním městem Slovenska. Město situované v jihozápadní části země leží na obou březích řeky Dunaj. Jeho rozloha je 367,6 kilometrů čtverečních a žije zde necelého půl milionu obyvatel. Bratislava je primárním centrem celého Bratislavského kraje.

Prvopočátky osídlení města se datují rokem 400 před naším letopočtem ještě za dob Keltů. Město jako takové vystřídalo řadu názvů. Od roku 907 do současnosti to byl Braslavespurch, Poson, Brezesburg, Bosenburg, Brecesburg, ale také třeba Ľudovíta Štúra, Tatranská Vratislava, Pressburg a Pozsony. Svůj současný oficiální název získalo město v roce 1919.

Vzhledem k tomu, že se Bratislava nachází kolem Dunaje, velkou část tvoří nejrůznější zelené parky. Krajina v okolí má spíše rovinatý charakter. Zajímavé je také to, že Bratislava leží na hranici dvou států, a těmi jsou Maďarsko a Rakousko. A právě v tom je světovým unikátem.

Jaké nabízí Bratislava památky a zajímavosti?

Co navštívit v Bratislavě

Bratislava láká spoustu českých turistů především svou blízkostí. Město zaměřené nejenom na památky, ale také na rozmanitou kulturu, dlouholeté tradice, vynikající gastronomii a překrásné výhledy po okolí. Přesně taková je Bratislava v celé své kráse.

Když se vydáte do Bratislavy, měli byste dozajista navštívit jednu z jejích nejvýznamnějších památek. A tou je Bratislavský hrad. Symbol celého města. Jeho prvopočáteční vznik proběhl někdy v 10. století, teprve až v 15. století došlo k přestavbě na gotické sídlo, později na to renesanční a barokní. Nachází se ve výšce asi 85 metrů nad řekou Dunaj.

U hradů byste v Bratislavě měli ještě zůstat, protože město nabízí hned dva. Jen kousek opodál je to Hrad Děvín z roku 864, respektive jeho pozůstatky. K jeho poškození došlo při napoleonských válkách v roce 1809.

Po těchto dvou pomyslných ikonách Bratislavy se pak můžete pustit do jejího hlubšího prozkoumávání. První zastávkou se stane například barokní Grasalkovičův palác. Z historického hlediska je významnou stavbou i katedrála sv. Martina, kde proběhla korunovace mnoha králů a královen. Ujít byste si neměli nechat vojenský památník nacházející se na vršku Slavína nebo rozkošnou Michalskou věž. Ta pochází ze 14. století. Právě odtud se vám dostane nezapomenutelného výhledu na město.

Mezi další dominanty Bratislavy patří modrý kostel a srdce celého města, kterým je Centrální náměstí se Starým Městem. Pozornost věnujte i originálnímbronzovým sochám rozmístěným po celém městě. Nepřehlédnutelný je také mostní článek spojující oba dva břehy řeky Dunaje. Je to nový most označovaný jako UFO. Sami při pohledu na něj zjistíte proč.

Je pravdou, že většinu zajímavých skvostů Bratislavy najdete v historickém centru města. Od Michalské brány, přes univerzitní knihovnu, až po starou radnici. Za zmínku stojí i kostel sv. Alžběty Uherské.

Bratislava vás sama o sobě překvapí v mnoha ohledech. Vedle poznávání památek se můžete věnovat relaxaci v přírodních parcích nebo dáte přednost zoologické zahradě. V ní se dokonce nachází originální Zoo Park. Populární je zde noční život a nakupování, k čemuž slouží řada obchodních domů. Od Avion Shopping Park, Cetreal a Bory Mall, až po Polus City Center a jiné.

Specifika místní kuchyně

Bratislava je pochopitelně jako hlavní město Slovenska poznamenána tradiční kuchyní tohoto státu. I když se ve městě mísí spousta nejrůznějších stylů a máte možnost dát si vše od hamburgeru až po halušky, přesto stojí za to, vyzkoušet několik tradičních receptů.

V restauracích zaměřených na slovenskou kuchyni můžete ochutnat například polévku Kapustnica nebo tu houbovou se zeleninou. Alternativou polévek jsou ty husté, kterým se říká přívarky. Mezi hlavními chody jednoznačně vedou Pirohy, Halušky, Žemlovka, Živánská a Plněné knedlíky. Narazit můžete i na dobové bramboráčky nebo Lokše. To jsou speciální bramborové placky. K přípravě salátů je hodně využívané bílé zelí. A tradiční sladkosti? Mezi ně patří štrůdl, makovník a ořechovník.

Pokud si chcete v Bratislavě opravdu pochutnat, nebojte se navštívit takové podniky, jakými jsou Houdini Restaurant, Konditorei Kormuth, Albrecht, Koliba Kamzík, Modrá Hviezda nebo Hradna Hviezda.

Počasí

Z pohledu klimatu Bratislava oproti jiným částem Slovenska rozhodně vede. Nachází se totiž v ideální lokalitě Podunajské nížiny, takže klima je zde v porovnání s jinými oblastmi hodně teplé a zároveň dostatečně vlhké. I proto se v okolí města hojně vede zemědělství. Když se rozhodnete do Bratislavy vyrazit v letních měsících od června do srpna, připravte se na průměrné teploty kolem 21 °C až 23 °C. Opakem toho budou chladnější zimy, kdy se průměr pohybuje jeden až dva stupně pod bodem mrazu. Zhruba jedna třetina roku je v Bratislavě spojena se slunnými dny. Průměrný úhrn dešťových srážek během roku je asi 400 milimetrů.

Bezpečnost

Bratislava patří k bezpečným městům Evropy. Stejně, jako řada ostatních evropských měst i ona má některé čtvrti, které není vhodné navštěvovat hlavně v noci. Obvykle jde však o okrajové lokality, kam kroky turisty v žádném případě nezavírají. Obecně platí, že je vhodné vyhýbat se nočním opilcům. Jinak centrum a vyhledávaná turistická působiště můžete bez problému navštěvovat ve dne v noci. Řada významných částí Bratislavy je navíc sledována propracovaným kamerovým systémem, který přidává na celkové bezpečnosti.

Měna

Nakupování v Bratislavě bude z pohledu finančních nákladů totožné, jako byste nakupovali v našem hlavním městě v Praze. Mnohdy se dokonce setkáte s nižšími cenami. Hodně záleží na tom, kde se během dovolené v Bratislavě pohybujete. Jediným rozdílem oproti České republice bude to, že na Slovenku platíte eurem. Zde je několik příkladů orientačních cen.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 25 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 Kč
 • Cappuccino = 60 Kč
 • Domácí pivo 0,5 litru = 45 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru v restauraci = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 900 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 35 Kč

Doprava

Vzhledem k tomu, že Bratislava je od Prahy vzdálena asi 330 kilometrů, nabízí se vám několik možných způsobů dopravy. Pokud máte osobní automobil a dálniční známku, volte tu nejkratší a nerychlejší silniční přepravu. V Bratislavě můžete být za 3 hodiny. Alternativou je autobusová doprava, která je levnější a stojí od 350 Kč. Doba jízdy bude kolem 4 hodin. Něco podobného můžete absolvovat také ve vlaku. Za stejné peníze a totožnou dobu. Vsadit pochopitelně můžete i na nejrychlejší způsob cestování. Z pražského letiště se na Letiště Bratislava M. R. Štefánika dopravíte za jednu hodinu a letenka vás vyjde od 3 000 Kč. Z letiště do Bratislavy pak můžete využít autobusových linek č. 61 a č. 91.

Ve městě funguje několik dopravních systémů.

 • Využívat můžete tramvajovou, trolejbusovou a autobusovou dopravu.
 • Náklady se pohybují od 0,9 EUR za časově omezenou jízdenku.
 • Ve městě se kromě hlavního železničního nádraží nachází několik dalších, odtud můžete pokračovat dále do vnitrozemí Slovenska.
 • Po městě funguje velká spousta taxi služeb. Ceny jsou od 5 EUR za jízdu do 10 kilometrů v okrajových částech. V centru se ceny zvyšují.
 • Město se pyšní řadou zajímavých cyklostezek vedoucích kolem významných a krásných míst. Využít tak můžete místního pronájmu kola. Cena je od 15 EUR na den.
 • Alternativou je pronájem skútru. Náklady se pohybují od 40 EUR na den.
 • Bratislava je důležitým silničním spojem, kam vedou nejrůznější dálnice.
 • Když do města nedorazíte vlastním automobilem, můžete využít pronájmu. Ceny jsou od 25 EUR na den.
 • Oblíbené jsou projížďky lodí po Dunaji v ceně od 7 EUR na osobu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

 • od 2 380 Kč
  Plus
  Slovensko - Bratislava
 • od 1 930 Kč
  Sorea Regia
  Slovensko - Bratislava
 • Intercamp
  Slovensko - Bratislava
 • Hviezdoslavovo
  Slovensko - Bratislava
 • Falkensteiner Hotel Bratislava
  Slovensko - Bratislava
 • 4,55Dobré
  City Hotel Michalska
  Slovensko - Bratislava
 • 3,7Dobré
  Barónka
  Slovensko - Bratislava
 • Ponteo Park Activity
  Slovensko - Bratislava
 • od 1 380 Kč
  City Perugia
  Slovensko - Bratislava

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé