Vysoké Tatry - průvodce, památky, zajímavá místa | cKlub.cz
Slovensko

Vysoké Tatry: průvodce

14°C
Aktuálně
10°C
Průměrně

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou majestátním a dominantním pohořím rozkládajícím se na Slovensku a v Polsku. Nejvyšší pohoří této oblasti s maximální výškou 2 655 metrů nad mořem má rozlohu 341 kilometrů čtverečních. Z toho větší část 260 kilometrů čtverečních se nachází na území Slovenska, zbytek pak v Polsku. Délka Vysokých Tater je 26 kilometrů a jejich šířka je 17 kilometrů.

Toto území je ohraničováno několika oblastmi. Je to Kôprová dolina, Podtatranská kotlina, Belianské Tatry a Spišskámagura. První osídlování Vysokých Tater proběhlo asi 3 000 let před naším letopočtem. Původní pastevectví a hospodářství zde bylo ve 14. století nahrazeno těžbou rudy. S tím dochází ke vzniku místních osad a škol. Těžba byla ukončena roku 1787.

Vzhledem k tomu, že Vysoké Tatry nejsou tak rozsáhlé, jsou velice často označovány jako nejmenší velehory Evropy, potažmo světa.

Jaké nabízí Vysoké Tatry památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry jsou velkým lákadlem pro cestovatele, a to v jakémkoliv ročním období. V zimě jsou ideálním místem pro lyžaře, v létě zase pro milovníky turistiky. Lidé sem vyráží především za krásami místní přírody.

Ve Vysokých Tatrách se nachází až 26 vrcholů, které svou výškou překračují magickou hranici 2 500 metrů nad mořem. Na některé z nich se dostanete sami, jiné jsou dostupné pouze se zkušeným průvodcem. Mezi ty nejpopulárnější se řadí Gerlachovský štít, Lomnický štít, Pyšný štít, Lavínový štít a Kotlový štít.

Cílem mnohých turistů se zde stávají vysokohorská sedla a rozmanitá údolí. Vydat se můžete například k sedlu Sedielko, které je nejvýše položené. Dále jsou to oblíbená horská sedla Priečne sedlo, Bystrá lávka, sedlo Váha, Lomnické sedlo a Sedlo pod Svišťovkou. Naopak z pohledu údolí vede Furkotská dolina, Batizovská dolina, Malá Studená dolina, Mlynická dolina, Velická dolina a mnohé jiné. Ve Vysokých Tatrách se jich nachází asi 35.

Ani z pohledu vodních ploch Vysoké Tatry nezaostávají. Asi nejslavnější bude bezpochyby Štrbské pleso. Dále můžete navštívit Veľké Hincovo pleso, Popradské pleso a Morskie pleso. Tatranský národní park má hodně do nabídnout.

Pokud chcete tipy na konkrétní cíle a zajímavosti ve Vysokých Tatrách, pak vás může zaujmout originální Chata pod Rysy nacházející se v nadmořské výšce 2 250 metrů nad mořem. Navštívit lze třeba Ski Múzeum Tatranská Lomnica nebo Muzeum TANAP. Působivým zážitkem se vám stane Tatranský Dóm, kde se nachází stovky ledových bloků nebo dáte přednost botanické zahradě. Z přírodních unikátů jasně vede Belianska jaskyňa s délkou až 1 370 metrů, turistické středisko Hrebienok a vodopád Skok. Jeho výška je asi 25 metrů a cesta k němu trvá hodinu pěšky od Štrbského lesa.

Ve Vysokých Tatrách zažijete i spoustu zábavy a na své si mohou přijít také děti. Co byste řekli chodníku korunami stromů nacházejícím se v Bachledovej dolině. Procházet se můžete ve výšce až 32 metrů nad zemí. Zavítat lze do domu optický iluzí Tricklandia situovaném ve Starém Smokovci. Popřípadě si užijte bobové dráhy Tatrabob v Tatranské Lomnici. Zaměřit se můžete také na cykloturistiku.

Specifika místní kuchyně

Ve Vysokých Tatrách budete moci podlehnout pestré tradiční kuchyni. Na stůl se vám dostanou taková jídla, jakými jsou brynzové halušky, sýry v podobě korbáčiků, pareznic a oštiepku. Hodně často se používá skopové maso, které mimochodem může skončit i v oblíbeném místním guláši. Z pečiva jednoznačně vede Pagáč, což je slaninové nebo škvarkové pečivo. Vše můžete zapíjet slovenskou borovičkou nebo si dáte speciální nápoj z ovčího mléka nazývaný Žinčica.

V oblasti Vysokých Tater funguje řada restaurací. Z těch noblesnějších můžete vybírat Vino & Tapas v Popradu, Reštaurácia Sissi Hotel Lomnica v Tatranské Lomnici a Gašperov mlyn v Batizovce. Na tradiční kuchyni si pochutnáte v podniku Furkotka ve Štrbském plese, popřípadě je zde Koliba Patria. V Tatranské Lomnici je ještě populární Slnecny Dom Restaurant.

Počasí

Vzhledem k tomu, že Vysoké Tatry jsou pohořím, je třeba počítat s odpovídajícím klimatem. To je spíše kontinentálního charakteru a velice chladné. Roční průměrné teploty se pohybují kolem bodu mrazu. Ty letní jsou pochopitelně hřejivější, na druhou stranu dochází k častým inverzím počasí a proměnlivosti. Z ničeho nic mohou přijít nepříjemné dešťové přeháňky. Tepleji je spíše v nížinách. Některé vrcholky hor jsou celoročně pokryty vrstvou sněhu. Sněhové přeháňky zde jsou až 250 dní v roce, takže to také o mnohém vypovídá. Jako ideální klima pro turistiku a poznávání tamní přírody se jeví spíše podzim. Celkový úhrn srážek za rok činí asi 1 600 milimetrů.

Bezpečnost

Vysoké Tatry ve své podstatě nepředstavují žádné výraznější nebezpečí z pohledu lidí. Tím největším rizikem se vám stává sama příroda. Ať už vyrazíte kamkoliv do hor, měli byste se vždy držet vyznačených tras, protože jen ty lze označit za bezpečné. I přesto se informujte o budoucím vývoji počasí, které je proměnlivé. Z toho důvodu nepodceňujte správné a dostatečné vrstvení oblečení. V zimě si dávejte pozor na laviny, v létě zase na neočekávané sesuvy kamení a za deště třeba i půdy. To platí hlavně v případě, když se pohybujete mimo turistické trasy. Pokud vyrazíte na cyklovýlety, rozhodně nepodceňujte ochrannou přilbu.

Ve Vysokých Tatrách není ničím neobvyklým, že potkáte medvěda či jiné divoké zvíře. I v tomto směru buďte ostražití a načerpejte dostatek informací o tom, jak se chovat.

Měna

Ceny ve Vysokých Tatrách jsou hodně závisí na tom, v jakých lokalitách se pohybujete. Pokud navštívíte známá vysokohorská střediska, počítejte s tím, že si připlatíte podstatně více nežli v nížinách a běžných supermarketech. Zde jsou uváděny průměrné ceny ve Vysokých Tatrách.

 • Voda 1,5 litru = 15 Kč
 • Chleba = 30 Kč
 • Coca-Cola 0,33 litru = 30 KčiCappuccino = 65 Kč
 • Domácí točené pivo 0,5 litru = 40 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 litru = 50 Kč
 • Jídlo v levnější restauraci = od 150 Kč
 • Ubytování ve dvouhvězdičkovém hotelu = od 1 000 Kč za noc
 • Benzín cena za 1 litr = 34 Kč

Doprava

Dopravu do Vysokých Tater a do konkrétní lokality můžete řešit několika možnými způsoby. Pokud vyrazíte z Prahy, počítejte s délkou trasy kolem 550 kilometrů, kterou po dálnicích vlastním vozem ujedete asi za 6 hodin. K nákladům na pohonné hmoty si nezapomeňte připočíst dálniční poplatky v České republice a na Slovensku.

Pokud vsadíte na autobusovou nebo vlakovou dopravu, cesta může trvat až deset a více hodin podle toho, kde všude budete předstupovat. V případě autobusů lze využít společnost Flixbus a RegioJet. U vlaků vedou České dráhy nebo Leo Express. Rychlé spojení pak zajišťuje letecká doprava. Směřovat můžete do Popradu – Tatry nebo do Bratislavy, Košic a Žiliny. Spojení do hodiny a náklady od 1 500 Kč za letenku. Potom ale počítejte ještě s autobusovou dopravou do Vysokých Tater.

 • Pokud do Vysokých Tater dojedete vlastním automobilem, máte o přepravu mezi jednotlivými místy postaráno.
 • Na většině působišť jsou odstavná parkoviště, kde se náklady pohybují od 5 EUR za celý den.
 • Hlavní hromadnou dopravu představuje tatranská elektrická železnice protínající hlavní místa Vysokých Tater. Z pohledu jízdného zde funguje tarifní systém s cenou od 0,5 EUR.
 • Autobusová doprava spíše doplňuje elektrickou železnici. V zimě je dostupný i skibus.
 • Mezi stanicemi Štrbské pleso a Štrba funguje speciální ozubená parní dráha.
 • Na spoustu míst a vrcholů se lze dostat za pomoci lanovky.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Slovensko

 • 9,6Výjimečné
  Penzion Viktória
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 9,1Výjimečné
  Vila Beatrice
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 9,8Výjimečné
  Privat Lupták
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 7,2Dobré
  Euforia - Nová Lesná
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • 7Dobré
  Starý Smokovec - Hotel Smokovec
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • od 3 870 Kč
  Branisko
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • od 2 160 Kč
  Palace Grand
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • od 7 738 Kč
  Lomnica
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • Studio Tatry Holiday
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • Tatranská Štrba - Penzion Kukučka
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • Apartmán Poprad - Spišská Sobota
  Slovensko - Vysoké Tatry
 • Apartmán Štrba
  Slovensko - Vysoké Tatry

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé