Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Řecko

Lesbos: průvodce

20°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Lesbos

Lesbos je třetím největším řeckým ostrovem. Hlavní ostrov se skládá z několika přidružených neobydlených ostrůvků a dohromady tvoří celek čítající plochu 1 630 km2. Lesbos se nachází v Egejském moři a pojí se s ním především taková jména jako Sapfó, což byla starořecká „básničkářka“. Z ostrova pochází i Chajruddín Barbarossa. Známý osmanský pirát. Název ostrova Lesbos do jisté míry vypovídá mnohé. Velice často je vyhledáván především ženami s lesbickou orientací. Jeho doménou jsou především překrásné a dlouze se táhnoucí pláže, jejichž celková délka dosahuje 320 km. Na ostrově Lesbos se tyčí významná města typu Molyvos, Kalloni, Eressos, Plomari, Petra a Ayassos. K nejobydlenějšímu středisku patří jihovýchodní část ostrova nazývaná Mytilini.

Jaké nabízí Lesbos památky a zajímavosti?

Co navštívit na Lesbosu

Lesbos je velkým lákadlem především kvůli jeho překrásným plážím a příjemnému koupání. Dokazují to mimochodem mnohé pláže označované modrou vlajkou, kde se setkáte s dokonale průzračným mořem. Pozadu pochopitelně nezůstávají přírodní zajímavosti, historické památky, ale ani spousta sportovních aktivit. Dovolená na Lesbosu může nabývat nejrůznějších podob.

Při návštěvě tohoto ostrova byste měli určitě vyrazit do hlavního města Mytilene, kde okusíte tradiční život místních lidí, a hlavně můžete obdivovat historické skvosty. Je to například muzeum Tériade, velká pevnost ze čtrnáctého století, ale i řada antických monumentů a kostelů. Vynechat byste určitě neměli antické divadlo Ancient Theater of Mytilene. Následně můžete zavítat k vesničce zvané Moria, kde se nachází římský akvadukt. Bytelná stavba zajišťující v dřívějších dobách dostatečnou zásobu vody. Jestliže budete chtít vyjet do rodné vesničky slavné starořecké „básničkářky“, pak musíte docestovat do rybářské vesničky Eressos, kde se mimochodem uskutečňují i nejrůznější festivaly. Osobitou architekturu tohoto ostrova vám nabídne vesnice Plomari, kde se setkáte s typickými úzkými uličkami, tradičními domy s uzavřenými balkony a zároveň zjistíte, že se v této lokalitě vyrábí to nejlahodnější ouzo na ostrově.

Co dalšího vidět na Lesbosu

Ostrov Lesbos pochopitelně můžete prozkoumat i z pohledu přírodních dominant a krás. Mezi populární patří určitě horké prameny, které najdete především v oblasti Thermi. A nutno podoktnout, že jich je více než dost. Hodně populární je třeba pramen Eftalou a pramen Loutropoleos. Jejich teplota se různí podle pramenu od 40 °C do 90 °C. Hned od pramenů se vydejte k vesnici Sigri, kde se nachází druhý největší zkamenělý les na světě. Tato oblast je mimochodem na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Hodně zajímavá je i zátoka Kalloni, odkud pochází ty nejznámější kallonské sardinky z ostrova Lesbos.

V okamžiku, kdy opustíte historické památky a přírodní skvosty, můžete se věnovat nejrůznějším aktivitám. Pokud vás láká koupání, potápění a spousta vodních sportů, máte určitě možnost neomezené realizace. Dokazují to proslulé pláže jako Agios Isodoros, Mytiléna, Kampos, Petra, Vetera, Anaxos, Kagia a Plomari. Vybírat si můžete mezi velkými a rozlehlými plážemi nebo dáte přednost malebným písečným plážím, kde vás nebude nikdo rušit. Až vás moře omrzí, můžete si naplánovat nějakou turistickou trasu, jež jsou na ostrově Lesbos hodně populární. Vaším cílem se může stát například skalní útes Roundi se svou výškou 337 metrů nad mořem.

Specifika místní kuchyně

Kuchyni na Lesbosu pochopitelně dominuje ta řecká, z níž vychází většina pokrmů. Přesto má tento oblíbený ostrov svá gastronomická specifika. Hodně oblíbená je zelenina, v rámci níž se setkáte s artyčoky, chřestovým salátem, rajčatovým salátem, paprikami a feferonkami. U předkrmů můžete ochutnat Tzatziki, chobotnicový salát, Kalamares v podobě chobotnicových kroužků nebo předkrm zvaný Taramosalata, což jsou rybí jikry. Mezi hlavními jídly pochopitelně nesmí chybět řecká specialita Mousaka a Souvlaki. Dopřávat si však budete i jiných lahodností Lesbosu. Jsou to například zapečené těstoviny s masem Jouvetsi, makarony s mletým masem Pastitsio, jehněčí maso Kléftiko, smažený ovčí sýr Feta Savanami a dušené hovězí s cibulí Stifado. Pokud jde o ryby, nejčastěji na talíři uvidíte mořské parmy, cejny, humry, sépie, chobotnice a kambaly. I na Lesbosu si celkem hodně potrpí na sýrech. Mezi ty nejoblíbenější patří pochopitelně kozí a ovčí. V rámci přírodních zákusků pak můžete okusit fíky, hrušky, vinné hrozny a zmrzlinu Pagoto. Z nápojů jednoznačně vede ledová káva Frappé, ale také kávy Glykol a Metrik. K pokrmu se velice často připíjí víno. Nejznámější je Restína a červené víno Methymneos, popřípadě si můžete dát pivo Mythos. Když budete chtít něco silnějšího, je jasnou volbou ouzo.

Počasí

Na Lesbosu si užijete příjemné klima. Záleží pochopitelně na tom, kdy se na ostrov vydáte. Podzim, zima a jaro jsou chladnějšími měsíci s průměrnými teplotami kolem 14 °C až 18 °C. Od listopadu do dubna musíte počítat i s častějšími dešťovými přeháňkami. Zlom pak nastává v květnu, kdy teploty stoupají k 27 °C a tento růst vrcholí až v červenci a srpnu. Pak teploty překračují hranici 30 °C. Takové klima vydrží v podstatě až do konce září. Říjen je spojen s pozvolným poklesem teplot. Velice příjemná je i teplota moře v rozmezí od 20 °C do 27 °C. Přes léto si budete moci užívat až třinácti hodin slunečního svitu. I na základě těchto informací budete volit svou dovolenou na Lesbosu. Počítejte s tím, že nejvíce turistů je zde od června do srpna.

Bezpečnost

Jediným a v podstatě největším bezpečnostním rizikem na Lesbosu je migrační krize. Tento ostrov se díky své blízkosti k Turecku stal bohužel přechodnou stanicí mnohých uprchlíků, kteří zde končí v uprchlickém táboře Moira, čítajícím stovky migrantů. A vzhledem k tomu, že podmínky v táboře Moira nejsou zrovna ideální, mohou někteří migranti představovat jisté riziko.

Pro turistu platí jediné doporučení. Vyhýbat se takové oblasti a trávit čas v přímořských letoviscích, hotelových komplexech a na bezpečných místech. Před plánovanou dovolenou na ostrově je vhodné zjistit si aktuální migrační situaci, protože za určitých podmínek zájezd do této destinace nemusí být vhodnou volbou.

Měna

I když Lesbos zasáhla migrační krize, přesto si zachovává statut exotického řeckého ráje, což se pochopitelně promítá do pořizovacích cen za zboží. Více si určitě připlatíte v restauracích a při využívání nejrůznějších služeb. Dražší je třeba maso a mléčné výrobky. Oproti České republice však můžete ušetřit při nákupech ryb a mořských plodů. Ceny se různí podle typu sortimentu. Zde je několik příkladů.

  • Voda 1,5 litru = 15 Kč
  • Láhev vína střední kategorie = od 180 Kč
  • Dovozové pivo 0,33 litru = 130 Kč
  • Chleba = 30 Kč
  • Coca-Cola 0,33 litru = 50 Kč
  • Cappuccino = 50 Kč
  • Domácí točené pivo 0,5 litru = 80 Kč
  • Jídlo v levnější restauraci = od 250 Kč
  • Benzín cena za 1 litr = 40 Kč

Doprava

Lesbos je ostrovem, na který se dopravíte nejrychleji letecky. Oproti pozemní dopravě půjde ve většině případů také o levnější řešení. Využívány jsou nejenom přímé lety, ale také ty s přestupem v Athénách. Záleží na aktuální sezóně. Mnohdy můžete ušetřit a letět přímo díky tomu, že vaším výchozím bodem se nestane Praha, ale Vídeň. Doba letu na Lesbos se pohybuje kolem 2 – 2,5 hodinami. Pokud jde o ceny letenek, začínají na 3 000 Kč a mohou dosahovat výše až 8 000 Kč.

Druhou možností dopravy na ostrov je jízda autem či autobusem. Obvyklá trasa vede do řeckých Athén. Počítejte se vzdáleností asi 2 000 km. Odtud pak musíte trajektem na Lesbos. Vzhledem k tomu, že se ostrov nachází blízko Turecka, často se vyplouvá také z tamního přístavu Ayvalik.

  • Letiště Mytiléna se nachází asi 7 km od stejnojmenného hlavního města ostrova Lesbos.
  • Z letiště je nejvhodnější cestovat prostřednictvím taxi služeb, které vás do centra metropole dovezou asi za 10 EUR.
  • Autobusová doprava je nejspolehlivější na severu ostrova mezi městy Petra, Molyvos, Naxos a dalšími.
  • Veřejnou dopravu poznáte podle žlutého a zeleného pruhu na boku autobusu. Jízdenku na autobus je možné zakoupit přímo u řidiče. Autobusy jezdí v intervalech 40 – 60 minut.
  • Ke spolehlivým taxi službám na Lesbosu patří třeba Lesvos Taxi Servis a Radiotaxi Mytilinis. Cena na kilometr je mezi 1 – 1,5 EUR.
  • Pronájem auta je asi nejlepším způsobem dopravy. Vybírat si můžete z mnoha půjčoven ve velkých městech. Při půjčení vozu vždy investujte do plného připojištění. Ceny za pronájem startují na 1 200 Kč za den podle typu vozu.
  • Lodní doprava funguje především z hlavního města Mytilini. Doplavit se můžete to Kavaly, Athén, Chiosu, Lemnosu a na další místa. Náklady se pohybují od 25 EUR.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

  • 8,7Skvělé
    Hotel Anaxos
    Řecko - Lesbos
  • 8,4Skvělé
    Anaxos Hill
    Řecko - Lesbos
  • 8,3Skvělé
    Alma
    Řecko - Lesbos
  • 7,6Dobré
    Aphrodite Hotel
    Řecko - Lesbos
  • od 14 329 Kč
    Panorama
    Řecko - Lesbos
  • od 18 979 Kč
    Pasiphae
    Řecko - Lesbos
  • od 14 069 Kč
    Delfinia Hotel & Bungalows
    Řecko - Lesbos
  • Aegeon Hotel
    Řecko - Lesbos
  • Niki Studios
    Řecko - Lesbos
  • od 22 189 Kč
    Little Bird
    Řecko - Lesbos
  • od 18 769 Kč
    Belvedere
    Řecko - Lesbos
  • od 14 399 Kč
    Iriny Hotel
    Řecko - Lesbos

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé