Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Řecko

Zakyntos: průvodce

32°C
Aktuálně
18.5°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Zakyntos

Zakynthos je název řeckého ostrova nacházejícího se v oblasti Jónské ostrovy. Z toho lze celkem logicky usuzovat, že ostrov leží v Jónském moři. Konkrétně v západní části Řecka. Velikost ostrova je 410 km2. Trvale zde žije kolem 45 tisíc obyvatel. Ostrov se vyznačuje velkými skalnatými útesy, z nichž ten nejvyšší Vrachionas dosahuje výšky 750 metrů. Zakynthos je díky svému prostředí a terénu mnohdy označován, jako Ostrov vůní.  Daří se zde primárně teplomilným rostlinám. Vyhledávaná je i pestrá fauna, kterou zastupuje třeba vzácná kareta obecná. Stejnojmennému hlavnímu městu ostrova se často říká Chora.

Osídlování ostrova začalo kolem roku 1500 před naším letopočtem. Údajně se o něm poprvé zmínil slavný Homér. Poprvé ho začal osídlovat kmen Achájů. V roce 34 sem bylo přineseno křesťanství. V roce 1953 postihlo Zakynthos zemětřesení, během něhož bylo poničeno mnoho památek, kromě katedrály sv. Dionýsa. Se současným názvem ostrova se pojí hned tři odlišné příběhy související s historií, mnoho hořím a názvem hlavního města.

Jaké nabízí Zakyntos památky a zajímavosti?

Co navštívit na Zakyntosu

Zakynthos je exotickou destinací, která láká turisty na spoustu věcí. Vedle několika drobných památek jsou to především přírodní zajímavosti, jimž podlehne opravdu každý. K tomu si připočtěte ještě výčet těch nejkrásnějších pláží široko daleko.

Vaším odrazovým můstkem se určitě stane hlavní město Zakynthos. To bylo v dřívějších dobách přezdíváno, jako Benátky jihu. Pomyslným středobodem je Náměstí sv. Marka. Kromě něho se zde nachází i přímořské Solomosovo náměstí. Ve městě je také velký přístav stojící za návštěvu. Do výšky se tyčí místní zvonice a vidět můžete třeba pomník Dionysiose Solomose, který je autorem textu řecké hymny. Hlavní město je doslova protnuté spoustu restaurací, barů a kaváren.

Jednou z nejdominantnějších památek je pochopitelně kostel sv. Dionýse. Ten odolal i zemětřesení v roce 1953. O jeho založení se postarali mniši v 18. století. Uloženy jsou zde ostatky samotného Dionýse. Vedle exteriérů lze obdivovat i úchvatné interiéry. Ty jsou tvořeny zlatými prvky, malbami a propracovanými freskami. Za návštěvu stojí několik místních muzeí. Typickým příkladem je Zakynthos Museum, History War Museum, Helmi´s Natural History Museum a Romas Mansion Museum.

Zakynthos, to je také spousta tradičních vesniček, z nichž každá ukrývá něco. Jednou z nich je Keri, kde se tyčí kamenné domy a odkud se nabízí překrásný výhled na moře. Další je Bochali, kde stojí menší kostel Zoodos Pigi a ruiny starého hradu. Maherado je druhým největším městem ostrova. K vidění je kostel Agia Mavra, klášter Yperagathou a kostel Agios Nikolas. Krásným výhledem na Jónské moře se pyšní vesnice Maries, v níž stojí kostel Panagia Mariesotissa. Podobně krásný kostel s přemírou fresek stojí i ve vesnici Volimes. Jeho název je Agia Paraskevi. Další stavbou je kostel Agios Georgios pocházející ze 16. století. Nakonec nevynechte ani vesničku Agios Leon se spoustou stezek.

Zakynthosu rozhodně patří několik jedinečných přírodních symbolů. Mezi ty známé se řadí Blue Caves neboli Modré jeskyně, které byly objeveny v roce 1897. Pro cestu sem můžete využít některého z organizovaných zájezdů. Nezapomínejte ani na želví ostrůvek Marathonissi, kde žijí želvy. Vyrazit můžete také k Tulenímu zálivu, nad nímž se tyčí útes Shiza nebo poznáte ostrov Mizitres. Jeho předností je jeskyně Keri.

Co dalšího vidět na Zakynthosu

Když se vydáte na Zakynthos, měli byste poznat i ty nejkrásnější pláže. Typickým příkladem je dlouhá písečná pláž Gerakas. Celých šest kilometrů má pláž Kalamaki. Chcete-li se usadit pod tmavými útesy, zavítejte do krásné zátoky Navagio, která patří asi k těm nejfotogeničtějším v celém Řecku. V relativně krátké vzdálenosti od hlavního města se nachází pláž Amboula, popřípadě okusíte krásy pláže Porto Vromi. Vydat se můžete i do okolí ostrova, což dokazuje fjord Stenitis, kde na vás čeká oblázková zátoka bez přemíry turistů.

Zábava na Zakynthosu může mít podobu vodních sportů nebo vsadíte na minigolf v rámci World Tour Mini Golf. Navštívit můžete i malou zoologickou zahradu The Little Farm. Večer pak propadnete atmosféře a kouzlu nočního života v hlavním městě.

Specifika místní kuchyně

Na Zakynthosu si bezpochyby užijete vynikající řecké kuchyně. Kozí sýry, spousta zeleniny a tradiční gyros budete mít k dispozici na každém rohu. Určitě ochutnejte místní pečivo foccaccia, popřípadě okuste chlebovou placku. Mezi tradiční předkrmy spadá taramosalata a tzatziki. V případě hlavního chodu dejte přednost masovému špízu souvlaki. Vynikající je také moussaka s lilkem nebo velký karbanátek s cibulí zvaný bifteki. V případě rybích specialit se asi nebudete nikterak omezovat. Hodně ryb je připravovaných na grilu. Pokud chcete něco dobrého ke kávě, jasnou volbou jsou baklava nebo bugatka. Jde o listové těsto naplněné smetanou a posypané skořicí a cukrem.

Spousta taveren na ostrově je spojena s bohatým programem tanečníků, kteří se stanou zajímavou kulisou při stravování. Z pohledu restauračních zařízení máte určitě na výběr. Mezi vyhlášené podniky patří Essence Restaurant, Komis Fish Tavern a Parthenon Restaurant. Pokud se zde zdržíte déle, navštivte také Capypso Restaurant, Elia Restaurant a Premier Restaurant.

Počasí

Středomořské klima na Zakynthosu si vás jednoduše získá. Čekají vás horká a suchá léta. Oproti tomu jsou mírné zimy s větším množstvím srážek. Ideální počasí pro návštěvu ostrova je od května do konce září. Pak následuje chladnější období s teplotami kolem 15 °C. Už v květnu však ručička teploměru překračuje hranici 23 °C až 25 °C, takže pro poznávací zájezdy naprosto ideální klima. V létě teploty dostávají nad 30 °C a teplota moře je kolem 28 °C. Za ideální koupací sezónu lze brát období od června do září.

Bezpečnost

Bezpečnost na Zakynthosu je srovnatelná s ostatními evropskými městy. Cítit se tu budete bezpečně ve dne i v noci. Jediné co, tak si hlídejte své osobní věci a cennosti na přelidněných místech, což je ale běžné cestovatelské pravidlo. Zakynthos byl v minulosti zasažen silným zemětřesením, takže je vhodné mít alespoň základní povědomí o tom, jak se v takové situaci zachovat. Zároveň se vyhněte kempování a přespávání na místech, která k tomu nejsou určena. Při poznávání tamních útesů dbejte zvýšené opatrnosti.

Měna

Zakynthos z pohledu cenových nákladů odpovídá přímořským letoviskům v Evropě. Průměrné náklady jsou zde o něco vyšší nežli v České republice. Platit budete eurem. Hojně jsou využívány bezhotovostní platby. Hotovost se ale vždy hodí. Pro lepší představu o cenách na Zakynthosu vám přinášíme několik příkladů cen vybraného sortimentu a služeb.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 1 900 Kč za noc
 • Chleba = 23 Kč
 • Domácí pivo 0,5 l = 34 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l = 50 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 350 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kvality = 860 Kč
 • Voda 0,33 l v restauraci = 12 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 16 Kč
 • Benzín = 41 Kč za 1 l

Doprava

Plánujete-li dovolenou na Zakynthosu, začněte s vyhledáváním vhodných letů. Z Prahy totiž budete směřovat na tamní letiště nacházející se poblíž Kalamaki. Doba letu je přibližně 2,5 hodiny a standardní náklady na letenku se pohybují od 5 000 Kč. Z letiště do města Zakynthos se dopravíte zhruba za 10 minut jízdy pravidelnou autobusovou linkou. Cena jízdného je od 2 EUR.

 • Mezi většími městy na ostrově se budete přesouvat prostřednictvím autobusové dopravy.
 • Místní spoje jsou ovšem trochu nepravidelné a někdy nemusí žádný autobus přijet.
 • Daleko lepším způsobem dopravy je pronájem automobilu. Pronájem stojí od 600 Kč za den.
 • Levnější alternativou je pronájem skútru nebo motocyklu. I ten vám umožní poznat celý ostrov. Jen pozor na bezpečnost, protože někteří řidiči jsou k těmto dopravním prostředkům celkem bezohlední.
 • Dále jsou tu ještě místní taxi služby. Nástupní taxa je kolem 4 EUR a cena za kilometr začíná na 1 EUR.
 • Kolem ostrova lze využívat i lodní dopravu.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Řecko

 • 8,7Skvělé
  Marietta
  Řecko - Zakynthos
 • 8,9Skvělé
  Štúdiá Lukas
  Řecko - Zakynthos
 • 8,6Skvělé
  Mistral
  Řecko - Rhodos
 • 8,7Skvělé
  Hotel Poseidon
  Řecko - Zakynthos
 • 8,7Skvělé
  Studia Garden
  Řecko - Epirus
 • 9Výjimečné
  Sun Beach Platamon
  Řecko - Olympská riviéra
 • 8,6Skvělé
  Miranda
  Řecko - Zakynthos
 • 8,7Skvělé
  Zephyros Beach
  Řecko - Kréta
 • 8Skvělé
  Kozanos
  Řecko - Zakynthos
 • od 10 790 Kč
  8,4Skvělé
  Hotel Argo
  Řecko - Karpathos
 • 8,8Skvělé
  Vasil
  Řecko - Zakynthos
 • 8,6Skvělé
  Hotel Paradise Resort
  Řecko - Peloponés

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé