Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Evropa

Makedonie: průvodce

°C
Aktuálně
12.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu
MK flag

Makedonie

Hodnocení průvodce: 8.5

Makedonie je poměrně mladým státem založeným v 1991 a její jeho rozloha není veliká. Asi třetina České republiky. Přesto vás tato destinace očaruje svou kulturou a silnou minulostí promítající se do nejrůznějších oblastí turistického ruchu. Vnitrozemní stát nacházející se na Balkánském poloostrově má co nabídnout. Je to například hlavní město Makedonie Skopje, ale také řada pamětihodností a překrásných sbírek dějin. Makedonie cílí i na milovníky divoké přírody a nespoutané dobrodruhy, kteří si chtějí dopřávat nezapomenutelných pěších túr.

Dovolená v Makedonii je už z principu něčím výjimečným a když k tomu přidáte ještě geografickou jedinečnost země, budete dozajista nadšeni. Postará se o to převážná hornatá část této destinace, ale i dominantní řeka Vardar. V zemi se dokonce můžete vydat k jednomu z padesáti jezer, jež jsou nedílnou součástí nádherných přírodních scenérií. Dokazují to i tři hlavní národní parky, jakými jsou Pelister, Mavrovo a Galičica.

Průvodce pro oblíbené destinace: Makedonie

Co navštívit v Makedonii

Makedonie přináší cestovatelům pestré vyžití. Na své si přijdou například vyznavači adrenalinových sportů, mezi něž velice často patří paragliding. Oblíbená je i kanoistika v kaňonu Matka nebo potápění v některém s větších jezer. Pokud byste Makedonii navštívili v zimě, pak jednoznačně vede lyžování. Omezovat se nemusíte ani z pohledu kultury, jíž najdete ve větších městech než jenom v tom hlavním Skopje. Tím hlavním lákadlem pro mnohé turisty však stále zůstává poznávání tří národních parků, které ukrývají přenádhernou krajinu.

Prvním velkým lákadlem se pro vás stane hlavní město Skopje, které si ihned zamilujete. Vyrazit tu můžete k mnoha zajímavostem, mezi něž patří třeba rodný dům Matky Terezy. Na Starém městě si vaši pozornost získá bleší trh Bit Pazar a starý kamenný most. Obdivovat lze místní akvadukt, nasávat budete atmosféru turecké čtvrti a okusíte zmodernizovanou část metropole v rámci projektu Skopje2014.

Mezi významná města Makedonie patří Bitola, kde se nachází spousta starších tureckých domů, hodinová věž, mešita a bazar. To vše v populární ulici Široki Sokak. Další zastávku si udělejte ve městě Prilep, jehož historické centrum vám vyrazí dech. Když pak zvednete zrak nad město, můžete vidět zbytky hradu Markovi kuli. Cestou k němu neminete ani klášter Treskavec. Město se středověkým rázem a hromadou mostů je Kratovo. Nevyhýbejte se ani městečku Staro Nagoričane, kde se tyčí kostel sv. Jiří a nedaleko je Prochorova poustevnická jeskyně a klášter sv. Prochora Pčinského.

Jestliže chcete zacílit na nejkrásnější město Makedonie, stane se vaším cílem Ohrid na břehu Ohridského jezera. Město je proslulé velkým počtem kostelů, kterých se tu nachází 365. Nejslavnější je pravděpodobně chrám sv. Sofie. Ze zajímavostí lze jmenovat ještě skalnatý mys Kaneo, pevnost cara Samuela nebo pozůstatky antického amfiteátru. Je pravdou, že za historií se lze vydávat i do antických areálů. Typickým příkladem je Stobi, kde budete pozorovat baziliku a velký amfiteátr. Svým neobvyklým charakterem vás osloví také skalní město Kuklite. Za zmínku stojí i archeologické naleziště Kokino nacházející se ve výšce 1 100 metrů na mořem.

Při návštěvě Makedonie si budete samozřejmě užívat hodně krásné přírody. Vypravit se můžete třeba do nejstaršího národního parku Pelister se stejnojmenným vrcholem ve výšce 2 601 metrů nad mořem. Lákavým cílem je pohoří Baba, ale i Národní park Mavrovo, kde je přemíra hřebenů. Makedonie, to je spousta pohoří. Za zmínku stojí třeba Titov Vrv s výškou 2 747 metrů nad mořem, Šar Planina, Korab a ostatní. Vyhledávaný je i Národní park Galičica hned vedle Ohridského jezera. V této oblasti se vaším oblíbeným vrcholem s překrásným výhledem může stát Magaro s výškou 2 254 metrů nad mořem. K dalším makedonským pohořím patří Jablanica, Babuna a Belasica.

V Makedonii na vás kromě výše uvedeného čeká adrenalinová zábava, potápění nebo kanoistika. Ve velkých městech se navíc můžete oddávat pestrému kulturnímu zážitku. Pravidelně se tu koná Balkánský folkový festival, Ohridský letní festival a mnohé další. Na své si přijdou i vyznavači elektronické hudby.

Místní kuchyně

Tamní gastronomie je samozřejmě z velké části ovlivněna situováním Makedonie, takže v kuchyni naleznete spoustu středozemních prvků, včetně těch balkánských. Velice často je využíváno maso zpracovávané na nejrůznější způsoby. To platí také pro sladkovodní ryby. Mezi doplňující ingredience patří hlavně bylinky, ovoce a zelenina, včetně vynikajících mléčných pokrmů. Pakliže se v zemi budete chtít stravovat tradičně, určitě okuste grilované maso na dřevěném uhlí Skara, pečivo z tenkého těsta Burek či oblíbené balkánské jídlo Kebapi. Pod ním si představte grilované válečky mletého masa zasazené do chleba. Jistou odnoží tohoto pokrmu je pak Pljeskavica. Národním pokrmem je Tavče gravče neboli lahodné fazole připravované s řadou doplňujících ingrediencí.

Pokud vaše chuťové pohárky propadnou makedonské kuchyni, máme pro vás ještě několik dalších tipů na tradiční pokrmy. Ochutnat byste měli třeba Kisela zelka, smažené kousky těsta Mekici a brambory s dušeným masem Kompir mandza. Milovníci rýže a paprik si určitě pochutnají na jídle zvaném Polneti piperki. Alternativou může být Popara, Kašamak a Zelnik. Vychutnávat si budete makedonské dezerty. Těch tradičních je také přehršel – Lokum, Kadaif a Tulumba. Hodně rozšířené je zde pití kvalitní kávy, především té turecké. Tento nápoj zde má opravdu hodně dlouhou tradici. Mezi vyhledávané nealkoholické nápoje se mezi místními řadí Boza, Salep, klasická voda a jogurtový nápoj. Na své si v Makedonii přijdete i z pohledu alkoholických nápojů. Jmenovat lze některá místní piva Skopsko, Krali Marko a Zlaten DAB. Jestliže patříte k příznivcům vína, ochutnejte Vranec, Smederevka, Alexandrie a Traminec. Tvrdší alternativou bude Rakija. Z pohledu gastronomie vám nebude nic chybět.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Makedonie

 • Ibis Skopje City Center
  Makedonie
 • Metropol
  Makedonie
 • Turist
  Makedonie
 • Arka
  Makedonie
 • Za poznáním přírody i historie Severní Makedonie
  Makedonie - Skopje

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé