Evropa

Průvodce pro Makedonii

17°C
Aktuálně
12°C
Průměrně

Makedonie

Hodnocení průvodce: 8.5

Makedonie je poměrně mladým státem založeným v 1991 a její jeho rozloha není veliká. Asi třetina České republiky. Přesto vás tato destinace očaruje svou kulturou a silnou minulostí promítající se do nejrůznějších oblastí turistického ruchu. Vnitrozemní stát nacházející se na Balkánském poloostrově má co nabídnout. Je to například hlavní město Makedonie Skopje, ale také řada pamětihodností

Makedonie je poměrně mladým státem založeným v 1991 a její jeho rozloha není veliká. Asi třetina České republiky. Přesto vás tato destinace očaruje svou kulturou a silnou minulostí promítající se do nejrůznějších oblastí turistického ruchu. Vnitrozemní stát nacházející se na Balkánském poloostrově má co nabídnout. Je to například hlavní město Makedonie Skopje, ale také řada pamětihodností a překrásných sbírek dějin. Makedonie cílí i na milovníky divoké přírody a nespoutané dobrodruhy, kteří si chtějí dopřávat nezapomenutelných pěších túr.

Dovolená v Makedonii je už z principu něčím výjimečným a když k tomu přidáte ještě geografickou jedinečnost země, budete dozajista nadšeni. Postará se o to převážná hornatá část této destinace, ale i dominantní řeka Vardar. V zemi se dokonce můžete vydat k jednomu z padesáti jezer, jež jsou nedílnou součástí nádherných přírodních scenérií. Dokazují to i tři hlavní národní parky, jakými jsou Pelister, Mavrovo a Galičica.

Čtěte více
Rychlé informace
Hlavní město Skopje
Úřední jazyk makedonština
Rozloha 25 713 km²
Oficiální měna makedonský denár
Hlavní náboženství pravoslavní, islám
Časové pásmo UTC+1
Podnebné pásmo mírné
Létá přímá linka z Prahy? ano

Co lze dělat v Makedonii

Makedonie přináší cestovatelům pestré vyžití. Na své si přijdou například vyznavači adrenalinových sportů, mezi něž velice často patří paragliding. Oblíbená je i kanoistika v kaňonu Matka nebo potápění v některém s větších jezer. Pokud byste Makedonii navštívili v zimě, pak jednoznačně vede lyžování. Omezovat se nemusíte ani z pohledu kultury, jíž najdete ve větších městech než jenom v tom hlavním Skopje. Tím hlavním lákadlem pro mnohé turisty však stále zůstává poznávání tří národních parků, které ukrývají přenádhernou krajinu.

Při návštěvě této destinace byste rozhodně neměli vynechat Ochridské jezero, ale i zmiňovaný kaňon Matka. Z pohledu pamětihodností rozhodně vede Kostel sv. Jovan Kaneo, kamenný most císaře Dušana, Samuelova pevnost a Memorial House of Mother Teresa. Na mapě Makedonie se nachází spousta výjimečných staveb, jako je klášter Markovi Kuli nebo Museum of the Macedonian Struggle. Nezapomínejte ani na pevnost Kale nacházející se v hlavním městě Skopje. Za přírodou jedině do Národního parku Marovo, k pohoří Baba nacházejícím se na jihu země a k Dojranskému jezeru.

Místní kuchyně

Tamní gastronomie je samozřejmě z velké části ovlivněna situováním Makedonie, takže v kuchyni naleznete spoustu středozemních prvků, včetně těch balkánských. Velice často je využíváno maso zpracovávané na nejrůznější způsoby. To platí také pro sladkovodní ryby. Mezi doplňující ingredience patří hlavně bylinky, ovoce a zelenina, včetně vynikajících mléčných pokrmů. Pakliže se v zemi budete chtít stravovat tradičně, určitě okuste grilované maso na dřevěném uhlí Skara, pečivo z tenkého těsta Burek či oblíbené balkánské jídlo Kebapi. Pod ním si představte grilované válečky mletého masa zasazené do chleba. Jistou odnoží tohoto pokrmu je pak Pljeskavica. Národním pokrmem je Tavče gravče neboli lahodné fazole připravované s řadou doplňujících ingrediencí.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Makedonie

 • Ibis Skopje City Center
  Makedonie
 • od 7 290 Kč
  Hotel Metropol
  Makedonie
 • od 5 880 Kč
  Hotel Turist
  Makedonie
 • od 12 574 Kč
  Arka
  Makedonie

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Průvodce pro Bosnu a Hercegovinu
9.7Výjimečné
8.5Skvělé