Last minute dovolená - Slevy až -60 %

Evropa

Bezpečnost v Makedonii

Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Je Makedonie bezpečná?

Makedonie je pro turistky bezpečnou destinací, jen s výjimkou oblasti sousedící s Kosovem. Tam stále přetrvává napětí mezi Albánci a Makedonci, takže je lepší se těmto místům raději vyhýbat. V ostatních částech země byste neměli mít žádný problém. Občas se nezalekněte žádosti o úplatek, což není ničím neobvyklým.

Při cestování po Makedonii se snažte dodržovat základní pravidla. Například nestavějte, a hlavně nenocujte na opuštěných parkovištích, nevytahujte příliš velkou hotovost na veřejnosti a podobnými činy na sebe zbytečně neupozorňujte. Nacházet se totiž budete v poměrně chudé zemi, takže to může svádět tamní zlodějíčky. Při návštěvách přírody se raději nepřibližujte k pastvinám se zvířaty, které často hlídají psi.

Na co si dát v dané zemi pozor?

Makedonie je celkem otevřená vůči všem turistům, takže není spojována s žádným výraznějším omezením. Rozhodně si dejte pozor na vhodné oblečení při návštěvě církevních objektů, zbytečně nekomentujte současnou politickou situaci, natož islámské náboženství v některých částech země. Pokud se do Makedonie vydáte automobilem po vlastní ose, nesnažte se na hranicích vtipkovat a nebuďte zbytečně nervózní. Mohlo by se vám stát, že při odbavování se nezdržíte jen pár minut, ale celé hodiny.

Postoj k alkoholu

Postoj Makedonců k alkoholu je vesměs neutrální. Narazit však můžete na to, že jeho prodej je spojen nejenom se zákazem osobám mladším 18 let, ale také jen v určitou hodinu, aby se zabránilo výtržnostem v hlavní turistické sezóně. Pokud budete řídit automobil, tolerována je hranice až 0,5 promile.

Makedonci si zakládají na svých vlastních alkoholických nápojích, mezi které patří například teplý alkoholický nápoj Mastika. Balkán je jednoznačně spjat také k tradiční pálenkou Rakije nebo pitím zvaným Boza. Nejoblíbenější je místní pivo Skopsko pivo a vína Smederevka a Vranac.

Důležité kontakty

Velvyslanectví České republiky ve Skopje

ul. Todor Aleksandrov 35

1000 Skopje

Tel.: +389/2/ 3109805 13

Email: skopje@embassy.mzv.cz

Oblíbené hotely: Makedonie

 • Ibis Skopje City Center
  Makedonie
 • Metropol
  Makedonie
 • Turist
  Makedonie
 • Arka
  Makedonie
 • Za poznáním přírody i historie Severní Makedonie
  Makedonie - Skopje