Nejoblíbenější first minute 2024 destinace se slevou až 50 %

Makedonie

Skopje: průvodce

°C
Aktuálně
12.7°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Skopje

Skopje je makedonské město. To největší a zároveň hlavní v zemi. Jeho celková rozloha je 571,46 kilometrů čtverečních a žije v něm více jak půl milionu obyvatel. Město leží na severozápadu země přímo na řece zvané Vardar. Kousek od Skopje je situováno pohoří Jakupica.

Samotné území bylo osídleno už v době 4 000 let před naším letopočtem. Později zde vznikla pevnost Kale, která se postupem času přerodila do velkého města. Od roku 1282 bylo město součástí srbské říše. Po válečných konfliktech se v roce 1944 stalo hlavním městem Makedonie.

Pojmenování města Skopje vychází z názvu Skupi nebo také Shkupi, který je thráckého původu. Metropole se dělí do deseti administrativních oblastí. Pochází z něj taková jméno, jako třeba Matka Tereza, fotbalový útočník Darko Pančev nebo herečka Labina Mitevska.
 

 

Jaké nabízí Skopje památky a zajímavosti?

Co navštívit ve Skopje

Město Skopje je doslova protnuté nejrůznějšími pamětihodnostmi, kulturními institucemi, muzei a dalšími zajímavými objekty. Když se rozhodnete poznat hlavní město Makedonie do nejmenšího detailu, budete na to potřebovat opravdu hodně času.

A začít můžete například u Skopské pevnosti, která byla již několikrát přestavěna. Jediná středověká památka ve městě. Z byzantské pevnosti Kale zůstaly pouze velké hradby a věže. Toto místo má však jedinečnou atmosféru a přenese se vás do dávných dob. Pokud tíhnete spíše k turecké architektuře, zavítejte na Starý bazar. Zde se nachází kupříkladu Mustafa-pašova mešita pocházející z 15. století.

Skopje je doslova protnuto náboženskými objekty. Nejstarší kostely ve městě se samozřejmě nachází v centru metropole. Je to kostel Nanebevzetí Páně a kostel sv. Dimitrije. Jejich historie sahá opravdu daleko a po požáru v roce 1689 se jim dostalo náležité renovace. O něco novější je pak kostel Narození Panny Marie. Ve výčtu podobných staveb by šlo určitě pokračovat. Zajímavostí je kostel sv. Spase, jehož velká část se nachází v podzemí.

V rámci objevování a poznávání makedonského města Skopje si udělejte čas na prohlídku Náměstí Makedonie, kde se mimochodem tyčí socha Alexandra Makedonského. V rámci architektonických skvostů si nenechte ujít kostel sv. Pantelejmona, akvadukt, mešitu Aladža nebo Hlavní poštovní a telekomunikační centrum. Je pravdou, že v rámci rozvoje vzniklo ve městě mnoho novodobějších objektů a Skopje se do určité míry stalo moderním městem.

Poznávání, to je to, co vám město nabídne plnými doušky. Zavítat můžete do jednoho z největších muzeí, jímž je Muzeum Republiky Severní Makedonie. Podobných objektů vám bude k dispozici více než dost. Je to například Makedonská národní galerie, Makedonské archeologické muzeum, Městské muzeum nebo Muzeum makedonského boje. K tomu si můžete připočíst Pamětí dům Matky Terezy, Makedonské přírodovědné muzeum a mnohé další. Návštěvu muzeí spojte i s kulturním životem, který ve Skopje zajišťuje řada divadel a koncertních sálů.

Ve Skopje lze pozorovat také prapůvod tamních koupelí. Jsou to kupříkladu koupele Daud Pašu z 15. století nebo koupele Čifte Amam. Na jednom místě se dnes nachází národní galerie a na tom druhém je prezentováno výtvarné umění. Když budete chtít načerpat opravdovou makedonskou atmosféru, zavítejte do uličky Čaršiji. Nakonec se nevyhýbejte ani krásám v okolí Skopje. Delší procházku si můžete udělat na kopec Vodno, kde se nachází velký kovový kříž. Popřípadě vyrazte autem do kaňonu Matka, kde jsou krásné výhledy a jeskyně. V samotném městě vás nemine ani pestrý noční život.

Specifika místní kuchyně

Skopje není jen perlou Makedonie, ale také místem s vynikající tradiční gastronomií vlastní této zemi. Kulinářské speciality zde vycházejí primárně ze středozemní a balkánské kuchyně. Pochutnat si můžete na spoustě tradičních jídel, mezi která patří kebapi, skara, burek a selske maso. V nabídce objevíte řadu ryb připravovaných na různé způsoby nebo populární vegetariánské jídlo turli tava. K tradičním pokrmům se řadí i tarator, ajvar, kačamak a popara. Tohle všechno polahodí vaše chuťové pohárky. Dobré jídlo pak můžete zapít místním pivem Gorsko, popřípadě dáte přednost makedonským vínům.

Pokud přemýšlíte o tom, kam vyrazit ve Skopje na dobrou snídani, vyzkoušejte podniky jako Pelister nebo Kolektiv. Jestliže tíhnete k tradičním pokrmům, pak navštivte restaurace, jakými jsou Old Town Brewery, Skopski Merak, Kaj Serdarot a také Gostilnica Dukat.

Počasí

Prolínání semiaridního a subtropického podnebí má poměrně jasný charakter. Připravte se na delší, teplá a suchá léta, která se mohou pojit s maximálními teplotami překračujícími hranici 40 °C. Průměrná teplota od června do srpna je kolem 30 °C. V této době je méně dešťových srážek, o což se do jisté míry stará pohoří Prokletije. Zimy jsou ve Skopje kratší a teploty se pohybují mezi 5 °C až 10 °C. Vhodné klima pro návštěvu města je na jaře a na podzim. Každé z těchto období má své kouzlo. Teploty v této době stoupají k hodnotám 15 °C až 24 °C. Celoroční úhrn dešťových srážek je kolem 500 milimetrů.

Bezpečnost

Makedonské město Skopje je bezpečné za předpokladu, že budete dodržovat několik zásad. V nočních hodinách se raději vyhýbejte odlehlejším částem metropole. Hrozit by mohly nežádoucí ataky a krádeže. Proto si své osobní věci a cennosti hlídejte i na frekventovanějších místech. Za relativně nebezpečnou oblast jsou označovány hory poblíž Kosova a Albánie, kde může mezi národy docházet k drobným rozbrojům. V noci se raději vyhněte i projížďkám kolem města nebo nocování na opuštěných místech. Pokud tohle všechno dodržíte, Skopje se pro vás stane bezpečnou metropolí.

Měna

Ve Skopje se platí makedonskými denáry. Ty si můžete vyměnit i v některé ze směnáren ve městě, pokud si přivezete eura. Vzhledem k tomu, že jde o hlavní město, nebudete tu mít nouzi ani o dostatečné množství bankomatů. Na mnoha místech bude možné platit bezhotovostně platební kartou. Ceny za nabízený sortiment a služby jsou v porovnání s Českou republikou přijatelné. O tom ostatně vypovídá několik níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 850 Kč za noc
 • Domácí točené pivo 0,5 l = 40 Kč
 • Jídlo v levné restauraci = 100 Kč
 • Coca-Cola 0,33 l v restauraci = 32 Kč
 • Menu pro dva v restauraci střední kategorie = 500 Kč
 • Chleba = 12 Kč
 • Voda 1,5 l v supermarketu = 10 Kč
 • Benzín = 26 Kč za 1 l

Doprava

Vzhledem k tomu, že se makedonské město Skopje nachází asi 1 300 kilometrů od Prahy, nejrychlejším způsobem dopravy je letecká přeprava. Letenku pořídíte už od 4 000 Kč. Letiště je od města vzdáleno asi 17 kilometrů. Využít můžete třeba tamní autobusové spojení dopravce Vardar Ekspres nebo Manora. Za jízdenku zaplatíte kolem 180 MKD. Za taxíka z letiště do centra budete platit kolem 20 EUR.

 • Ve městě funguje několik autobusových linek od třech různých dopravců. Využívány jsou i menší autobusy.
 • Cena za jednosměrnou jízdenku se pohybuje od 35 MKD.
 • Dražší alternativou jsou místní taxi služby. Cena za kilometr začíná na 28 MKD.
 • Mezi hlavními památkami v centru se můžete pohybovat pěšky.
 • Pokud se chcete dostat na vrchol Vodno, využijte k tomu kabinovou lanovku.
 • Ve Skopje funguje několik menších železničních stanic. Hlavní nádraží je zároveň významnou železniční křižovatkou země.
 • V rámci dálkových spojů jezdí nejenom vlaky, ale také dálkové autobusy vyjíždějící z hlavního nádraží.
 • Dobré je i silniční pokrytí, včetně rychlostních silnic do okolních měst, jakými jsou Prištiny, Tirana a Sofie.
 • Pronájem vozu na místním letišti stojí od 650 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Makedonie

 • od 6 799 Kč
  Za poznáním přírody i historie Severní Makedonie
  Makedonie - Skopje

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
8.5Skvělé
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé