Albánie

Berat: průvodce

16°C
Aktuálně
16°C
Průměrně
Zadejte termín a délku pobytu
Počet dní
1 - 7 dní
Datum odletu a příletu

Berat

Albánie ukrývá spoustu krásných měst, která jsou něčím zajímavá. Jedním z nich je také Berat. Město tisíce oken situované ve stejnojmenném kraji. Alternativní název je Albánský Bělehrad. Na mapě Albánie byste město našli zhruba uprostřed země směrem na jih. Jeho rozloha je pouhých 6,3 km2 a žije v něm necelých 40 tisíc obyvatel. Berat má za sebou poměrně dlouhou historii, v níž se střídají odlišné mocnosti. Díky tomu je zde k vidění velká spousta památek lákajících přemíru turistů. Město je proslulé napříč celou Albánií.

Zajímavé je také situování Beratu. Leží na pravém břehu řeky Osum, zhruba 70 km od hlavní metropole Tirany. V podobné vzdálenosti jsou v okolí i ostatní zajímavé turistické cíle. Jsou to města Gjirokastër a Korçë. Z přírodních dominant lze zmínit například pohoří Tomorr dosahující výšky až 2 400 metrů nad mořem. Samotné město je rozděleno na tři části, z nichž každá přináší něco. Jsou to lokality Mangalem, Gorica a Kalaja. Do Beratu zamíříte i v případě, že s nadšením poznáváte památky zapsané na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V tomto případě to dokazuje historické centrum.
 

Jaké nabízí Berat památky a zajímavosti?

Co navštívit v Beratu

Kdo by si kdy pomyslel, že na tak relativně malé ploše může být tolik krás. Právě v tomhle směru Berat vyniká oproti jiným městům Albánie. Ať už se vydáte do údolí k řece nebo směrem do kopce nad město, vždy budete mít co objevovat.

Pomyslnou perlou Beratu je oblast zvaná Mangalem. Právě této části města se říká Město tisíce očí nebo Město tisíce oken. Stačí se zahledět na tamní rodinné domy a hned vám bude všechno jasné. Působivá muslimská čtvrť, odkud se mimochodem můžete kochat výhledem na řeku. Když se budete procházet malebnými uličkami, určitě neminete objekt zvaný Xhamia a Beqarëve neboli Mešitu svobodných mládenců. Stavba z roku 1827 vyniká nástěnnými freskami. Za pozornost stojí i místní Etnografické muzeum provozované od roku 1979.

Nepřehlédnutelnou součástí Beratu je určitě pevnost Kala. Právě ta se od 13. století tyčí na kopci nad městem. Hradby dosahují výšky až 3,5 metrů a jejich délka je přibližně 1 400 metrů. Místo, odkud se budete kochat nejenom krásou města, ale dohlédnete i na pohoří Tomorr. Právě zde se nachází kostel Panny Marie, jehož nedílnou součástí je muzeum ikonografického malíře Onufriho. Kostel byl postaven zhruba v 18. století. 

Stejně poutavá je také část levého břehu řeky, kde se nachází oblast s názvem Gorica. Ta nebyla vybudována muslimy, nýbrž křesťany. To se samozřejmě promítá do všech jejích působišť, a to především z architektonického hlediska. Za zmínku stojí třeba kostel sv. Tomáše nebo kostel sv. Spyridona. Ten je relativně mladého věku, protože vznikl v 19. století. Na druhou stranu se řadí k těm největším v Beratu.

Ve výčtu zajímavých staveb města lze určitě pokračovat. Za zmínku stojí kostel sv. Trojice, kostel sv. Theodora, kostel sv. Michala a Chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice. Vedle královské mešity si nenechte ujít ani tu olověnou. Originální podoba Beratu, to je také Halveti Teqe a katedrála sv. Dimitrije. Ty nejstarší historické pozůstatky ve městě pochází zhruba ze 4. století před naším letopočtem a leží v oblasti současné pevnosti.

Při návštěvě Beratu se zaměřte i na historické centrum, které je tvořeno hlavně starými albánskými domy s tradiční architekturou. Příjemná se vám stane nezapomenutelná procházka po mostě s oblouky. Most byl dokončen v roce 1780 a jeho celková délka činí 130 metrů. Z pohledu architektury jde o jednoznačný klenot města. Malebnost dlážděných uliček, možnost vychutnat si pravou albánskou kávu a poslech večerní živé hudby jednoznačně utváří onu kouzelnou atmosféru při návštěvě Beratu. Město si zkrátka zamilujete pro jeho typický albánský charakter.

Věnovat se můžete i přidruženým aktivitám, mezi které patří výlety autem k vrcholu hory Tomorr nebo rafting v kaňonu řeky Osum. V rámci zážitků můžete využít pořádané akce na ochutnávku tamních vín. V okolí vybízí k návštěvě ještě kaňon Sinec a region Skrapar.

Specifika místní kuchyně

V Beratu si s naprostou jistotou pochutnáte na tradiční albánské kuchyni. Počítejte s tím, že základem pokrmů bude skopové maso. Místní velice často používají ingredience, jakými jsou zelenina a olivový olej. Když se pak zahledíte na mnohé z nabízených receptů, jistě vaší pozornosti neunikne spojitost s tureckou a italskou kuchyní. Oblíbený je kupříkladu pokrm paidhaqe neboli grilovaná skopová žebírka. Máte-li chuť na dušené vnitřnosti se smetanovou omáčkou, dejte si ferges. Ochuzovat se nemusíte ani o sladké, což dokazuje baklava, sušené fíky a tulumba. Tohle všechno zapijte, čím jiným než albánským pivem.

Výběr restauračních zařízení v Beratu je také více než bohatý. I když městečko patří k těm menším, z pohledu pohostinství toho má hodně co nabídnout. Vyzkoušet můžete podniky jako Castle Park Restaurant, Piccolo Grande Amore, Restaurant Mangalemi, Eni Tradiotional Food a Restaurant Klea.

Počasí

Jestliže si chcete užít pořádné albánské teplo a minimální množství srážek, vydejte se do Beratu v období července a srpna. Z nebe nespadne ani kapka a průměrné denní teploty jsou kolem 33 °C. Teplotně přijatelná jsou období od května do října, kdy teploty málokdy klesají pod 13 °C až 15 °C. Jaro a podzim jsou však už předzvěstí častějších srážek. V Beratu jich nejvíce spadne v listopadu a prosinci. Je to kolem 200 mm. Nejnižší teploty jsou v lednu. Přes den je to cca 5 °C, v noci pod bodem mrazu.

Bezpečnost

Město jako takové je určitě bezpečné. Patří totiž k těm menším, kde nebují tak divoký noční život. Jako turisté se o svoji bezpečnost rozhodně nemusíte obávat. Zvýšené opatrnosti dbejte spíše při výjezdech po okolí, ať už jdou to hory nebo jiná odlehlá místa. Nepodceňujte ani divokost albánské přírody. I přes různá obecná negativní hodnocení bezpečnostní situace v Albánii si v Beratu jistě užijete pohostinnosti a vstřícnosti tamních obyvatel.

Měna

Oficiální měnou v zemi je albánský lek. Když vyrazíte za poznáváním Beratu, mějte se sebou tuto měnu alespoň v malém množství. V hotelích a restauracích asi budete moci zaplatit i eury, popřípadě platební kartou. Berat je sice oblíbeným turistickým střediskem, náklady na služby zde oproti České republice nejsou vysoké. Ba naopak, jsou velice přijatelné, o čemž se můžete přesvědčit prostřednictvím několika níže uvedených příkladů.

 • Tříhvězdičkový hotel = Od 650 Kč za noc
 • Jídlo v levné restauraci = 100 Kč
 • Dovozové pivo 0,33 l v restauraci = 30 Kč
 • Espresso = 20 Kč
 • Láhev vody 1,5 l = 11 Kč
 • Láhev vína střední kvality = 165 Kč
 • Benzín = 33 Kč za 1 l

Doprava

Pokud se chcete do albánského městě Berat dostat co nejrychleji, začněte nejprve vyhledáním vhodné letenky do Tirany. Tu s jedním přestupem pořídíte od 2 500 Kč. Z Tirany se pak dopravíte do Beratu přímou autobusovou linkou. Doba jízdy trvá přibližně dvě hodiny. Do Beratu jezdí také dálkové autobusy z jiných albánských měst, jakými jsou Saranda, Vlora, Elbasan a Drač. Město se nachází na silničním tahu Lushnjë – Poliçan. Jedná se o silnici SH72.

 • Hlavní nádraží je v Beratu situováno ve čtvrti Kombinat.
 • Po městě lze využívat městskou hromadnou dopravu.
 • Náklady na lístek se pohybují od 6 Kč.
 • Do historického centra je to přibližně tři kilometry.
 • Díky menší rozloze města na spoustu míst dojdete pěšky.
 • Alternativou jsou místní taxi služby. Cena za kilometr je cca 40 Kč.
 • Pronájem vozu vychází od 1 000 Kč na den.

Zobrazit volné termíny

Oblíbené hotely: Albánie

 • 7,6Dobré
  Hotel As
  Albánie - Dürres
 • 7,3Dobré
  Hotel Oaz
  Albánie - Dürres
 • od 13 539 Kč
  Dyrrah
  Albánie - Dürres
 • od 14 590 Kč
  Fafa
  Albánie - Dürres
 • Akropoli
  Albánie - Dürres
 • Victoria
  Albánie
 • Villa Tafaj
  Albánie
 • od 10 371 Kč
  Ylli
  Albánie
 • Vlora International
  Albánie
 • Villa E Bardhe
  Albánie - Saranda
 • Partner
  Albánie
 • Santa Quaranta Premium Resort
  Albánie - Saranda

Evropa - další destinace

9.4Výjimečné
9.3Výjimečné
8.3Skvělé
Bosna a Hercegovina
Bosna a Hercegovina: průvodce
9.7Výjimečné
8.5Skvělé
8.8Skvělé